KPSS Önlisans Ortaöğretim Baraj Puanı

1
3452

2012 KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına giren adaylar için ÖSYM tarafından belirlenmiş kesin bir baraj puanı yoktur. Genellikle baraj puanı kurumlarca 60-70 puan olarak belirlenir.

4/B memur alımlarında bazı kurumlar 70 puan şartı koyabilir. Yine işçi alımlarında 60 puan ve üzeri puan şartı aranabilir. Bunlara rağmen merkezi yerleştirmede bir baraj puanı bulunmamaktadır. 30-40 Puanı olan biri bile tercih yapabilir ancak kazanmayı olasılığı oldukça düşüktür. Zira tercihlere yönelik yerleştirmeler yapılırken yüksek puan dikkate alınır.

bkz. KPSS Ortaöğretim (P94) ve Önlisans (P93) Puan Türleri

[ad]

bkz. 2012 KPSS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak ?

KPSS’de Baraj Puanı 70 Mi?

Merkezi yerleştirmeler için 70 puan sınırı bulunmamaktadır. Ancak kurumlar en düşük puan belirlerken 70’in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda ise baraj puanı kurumdan kuruma değişir. Genellikle: 60-70.

O Halde, 94 Puan alan biri atanamazken, 75 puan alan birisi nasıl atanıyor ?

Atamalar konusunda bir çok değişken vardır. Her kadroya başvurabilecek adaylar ve koşulları farklıdır. İhtiyaca göre 1 grubun kadrosu az veya fazla olabilir. Kadro ne kadar sınırlı olursa o kadroya atanabilmek zorlaşır. Aynı zamanda tercihlerde büyük şehirlere atanma talebi genel olarak daha fazla olduğundan, yüksek puanlı bir aday bile büyükşehir yazdığında atanamayabilir. Bu nedenle 15 tercih hakkının akıllıca doldurulması gerekir.

1 YORUM

  1. Kpss puanım 57 tercih yapabilir miyim acaba ? İlk girişim tercihleri nasıl ve nerelere yapabiliyoruz? Atanma sureci kaç ay ve son olarak yaşadığımız sehire mi atıyolar ?

Bir yorum bırakın