KPSS Tercih Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1450

KPSS tercihi yapacakların dikkat etmesi gerekenler ve tercih süreci aşağıda belirtilmiştir. Tercihler için son gün 18 Kasım 2012 23:59’dur.

Dikkat:  BURADAN Kılavuzu indirip CTRL + F‘ye basarak aradığınız kadroları görüntüleyebilirsiniz.

Kılavuzu ve kadro koşullarını incelemeden tercih yapmayınız. 

Koşullarından herhangi birini karşılamadığınız bir kadro ya da pozisyona tercihleriniz arasında yer vermeniz ve yerleştirilmeniz halinde ilgili kurum tarafından atamanızın yapılmayacağını göz önünde bulundurunuz. Mağduriyete uğramamanız ve diğer adayları mağdur etmemeniz için tercihlerinizi İnternet’le ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun
olduğundan mutlaka emin olunuz.

DİKKAT-1 Adaylar öğrenim kodunu karşılıyorlarsa aynı zamanda özelkodları şartlarını da taşımalıdırlar. Örneğin, işletme mezunu bir aday kendi öğrenim kodu ile beraber KPDS 70 şartı aranıyorsa ve bu şartı belgeye sahip değilse o kontenjanı tercih etmemelidir.

DİKKAT-2 Adaylar kontenjanda yer alan özel kodların hepsini aynı anda taşımalıdır. Örneğin, lise kontenjanda hem ehliyet hem de bilgisayar sertifikası aranıyorsa aday bunların ikisine de aynı anda sahip olmalıdır. Bunlardan birisini taşımıyorsa bu kontenjanı tercih etmemelidir.

DİKKAT-3 Özel kodlarda belirtilen sertifika ve belgeler en geç 28 Kasım tarihinde adayların elinde olmalıdır. 28 Kasım sonrasında alınan belgeler ile atama yapılamaz.

YERLEŞTİRME ADI AÇIKLAMALAR
KPSS-2012/2 Tercihleri KPSS-2012/2
Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme
Tercih Bildirim Tarihleri: 19 – 28 Kasım 2012
Tercih kılavuzu için lütfen tıklayınız.
Tercih işleminizi yapmak istiyorsanız lütfen tıklayınız. 

Özel şartlar konusundaki uyarılarımızdan birisine dahi uyulmaması durumunda adayların atamaları yapılmayacaktır.

Kontenjanları sıralarken tek ölçüt ise en çok gitmeyi istediğiniz yerlere daha öncelikle yer vermenizdir.

Tercihlerinizi belirledikten sonra www.osym.gov.tr adresine giriniz ve “Aday işlemleri sistemi” linkine tıklayınız.

 

Sağda yer alan bölüme TC kimlik No ve Aday şifrenizi giriniz. Aday şifrenizi unuttuysanız yeni şifre almak için tıklayınız.

Sol sütunda yer alan listeden “KPSS- 2012/2 Tercih” seçtikten sonra “Tamam” tıklayın.

Sol üstte yer alan “Tercih Bildir” butonuna tıklayınız.

Tercihlerinizi girmeden önce sistemdeki bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edin. (Lisans okurken ilişik keserek önlisans diploması alanların “Mezuniyet Alan Kodu/Adı” bölümünde “9005-Diğer” yazmalıdır. )

Size 30 tercih yapma hakkı verilmiştir. Tercihleriniz girmek için belirlediğiniz kontenjanların 7 haneli program kodlarını, ÖSYM sistemindeki “Program Kodu” bölümüne giriniz ve “KAYDET butonunu tıklayınız.

30 tercih hakkının hepsi kullanılmak zorunda değildir. Tercih girişinizi yaptıktan sonra “Tercih listem hazır, Tercih bildirimine devam etmek istiyorum” butonuna tıklayınız.

Tercihleriniz liste halinde ekrana gelecektir. Kontrol ettikten sonra “Tercihlerimi kontrol ettim, Tercih bildirmek istiyorum” butonuna tıklayınız.

Tercih işlemleriniz tamamlanmıştır. Dilerseniz çıktı alabilirsiniz. Ayrıca tercihlerinizi değiştirmek isterseniz 28 Kasım gecesi saat 23.59’a kadar değişiklik yapabilirsiniz.

Kaynak: Kutay Seymen ARIKAN – memurlar.net

Bir yorum bırakın