KPSS Yabancı Dil Puanı YDS ile Değerlendirilecek

0
1617

Yabancı dil sınavları tek bir çatı altına toplandığından (YDS) KPSS‘de bundan böyle yabancı dil sınavı yer almayacaktır. Dolayısıyla yabancı dil alanlarında KPSS’ye girenlerin, ilgili puan türünde yabancı dil katkısını almak için YDS’ye girmeleri zorunludur.

YDS başvuruları 18 Şubat 2013’te başlayacaktır. Sınav 7 Nisan’da yapılacaktır.

Sınav KPDS ve ÜDS benzeri olacaktır.

YDS Soru Türleri için tıklayınız.

6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında (2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik) ve daha sonraki yıllarda lisans düzeyinde yapılacak KPSS’lerde Yabancı Dil Testi yer almayacaktır.

aof ders ortalamasi

Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır.  KPSS’de yabancı dil testinin de (Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde) ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri zorunludur.

2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmayan veya bu sınava Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde katılmayan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.

Bir yorum bırakın