KPSS – YDS İlişkisi

8
4191

KPSS’ye katılacak olan adayların bir kısmının yabancı dil sınavı olan YDS’ye girmesi gerekiyor. KPSS – YDS ilişkisi adlı yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz. Soruları yorum kısmından iletebilirsiniz.

KPSScilerin YDS’ye girmesinin mantığı: KPSS puan türlerinin çoğu değişik KPSS sınavlarından oluşur.

Örneğin KPSS P10 (Öğretmenlik) puanı hesaplanacak olsun  Genel Yetenek Genel Kültür, Eğitim Bilimleri sınavı ve ÖABT puanları dikkate alınır.

KPSS’de 121 tane KPSS puan türü bulunmaktadır, bunların 91 tanesinin hesaplanmasında yabancı dil sınavı dikkate alınacaktır. Bunun nedeni KPSS’deki yabancı dil bölümünün kaldırılmasıdır. Bu nedenle ilgili puan türüne başvuracak adaylar (özellikle kpss a grubu adayları) YDSye girmelidirler. Bu sınava girmedikleri taktirde yabancı dil puanı 0 olarak genel puana katılır.

Puan türleri ve test ağırlıkları için tıklayınız.

KPSS Lise Mezunları YDS’ye girmeli mi ?

Lise mezunları kadrolarında çok fazla yabancı dil puanı aranmamaktadır. Bu nedenle YDS’ye girmek zorunda değillerdir ancak girilecek  kadroda “yabancı dil bilme şartı” aranıyorsa, YDS sınavı etkili olacak ve lise mezunu memur adayını diğer adayların önüne geçirecektir. Bu nedenle isteyenler bu sınava girebilir.

kpsssKPSS: Önlisans mezunları YDS’ye girmeli midir ?

Liseler için bahsettiğimiz koşulların aynısı önlisans adayları için de geçerlidir. YDS opsiyoneldir ve diğer adayları geçmenize yarayabilir.

KPSS Lisans mezunları YDS’ye girmelidir!

Lisans düzeyinde bir çok kontenjan ve kadro için yabancı dil puanı istenir. Bu nedenle lisans mezunları bizde YDS’ye kesinlikle katılmalıdırlar.

KPSS A Grubu adaylarının YDS’ye başvurması gerekmektedir.

KPSS’nin ardından kamuda çalışmaya başlayanların yabancı dil tazminatı alabilmeleri için YDS’ye girmeleri gerekir. Yabancı dil tazminatından yararlanma hakkı olmadığı hâlde sınava girip başarılı olmak tazminat isteme hakkı doğurmaz.

 

8 YORUMLAR

  1. Merhabalar ben adalet mezunuyum bu senede lısans işletme bitirdim aday işlemleri sistemimde lisans mezunlugum daha gösterilmiyor . Egıtım durumuna gecılmedı ben sımdı ınternetten kendım basvuru yapsam sonra bı sorun cıkar mı yoksa osym den dıpplomalı basvuru yapmam lazım . Bilgilendirirsenız sevınırım tesekkurler

  2. E-yds’ nin kpss a puanına sayılabilmesi için yds’ ye en gec ne zaman girmiş olunmalı? Kpss bittikten sonra e-yds’ ye girsem bir işe yarar mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkurler

    • “KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) Sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınır.” e-yds’de sonuçların açıklanmasının ardından etkili olabilir, bunun için ösym’yi arayabilirsiniz.

Bir yorum bırakın