KPSS’de Baraj Puanı Kaçtır ?

2
2722

KPSS tercih dönemi yaklaşırken merak edilenleri cevaplamaya devam ediyoruz. KPSS’de baraj puanı kaçtır ? KPSS’de diğer sınavların aksine  kesin bir baraj puanı bulunmamaktadır. Ancak hayali bir sınır isterseniz almanız gereken puan en az 60-70 olmalı.

[ad]

ÖSYM KPSS puanlarıyla atama yaparken, kurumların ihtiyaçlarına ve sınavlardaki genel başarıya göre taban puanları belirler. Bu taban puanlar çoğu zaman 60’ın altına düşmezler. Ayrıca merkezi yerleştirmenin ardından puanınızla kurumsal yerleştirmeye başvurmak istediğinizde kurumlar genel olarak en az 60 -70 puan istemektedirler.

Bu demek değildir ki 50 puan alan biri bir yere atanamaz,veya 90 puan alan biri nereye isterse atanır. Puanınızın yanında seçtiğiniz yer de çok önemli. Nitekim 90 puanlı biri Ankara’da bir memur kadrosuna başvurup yerleştirilemeyebilir ancak 50-60 puanlı biri Hakkari’deki bir memurluk kadrosunu tercihlerine yazıp yerleştirilebilir.

O halde atanmak için değişkenlerimizi söyleyelim:

  1. KPSS Puanı
  2. İstenilen Yer (Büyükşehirlere talep çok olduğundan, yerleştirilme şansı düşüktür)
  3. O ildeki seçilen kurumun memur ihtiyacı

2 YORUMLAR

  1. lısans kpss den genel kültür genel yetenekten 49 puan aldım acaba memurluk sınvlarına basvuru yapabılırmıyım yoksa basvuru yapabılme sansına sahıp olmam ıcın de bellı bır baraj varmı

Bir yorum bırakın