KPSS’de Kopya Çeken Adayların Tercihi TRT Oldu

0
1137

2010 KPSS’de kopya çeken öğretmen adaylarının bir kısmının TRT’yi tercih ettiği belirlendi. Öğretmenlik sınavında derece yapıp doğrudan TRT’yi tercih eden adayların davranışları şüphe uyandırdı.

2010 KPSS’de öğretmenlerin ataması P10 puan dilimine göre yani Eğitim Bilimleri, Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puanların hesaplanmasıyla yapılıyordu. Ancak o yıl yapılan sınavda, P10 puan diliminde ‘derece yapan’ adayların, ikinci kez yapılan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine tercihlerini düz memurluktan yana kullandığı tespit edildi. Hayatını öğretmen olmaya adayan ve girdikleri sınavda adeta büyük bir başarıya imza atan adayların, P3 puan dilimine göre, yani Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puana göre tercih yapması dikkat çekici bulundu. Adayların bu şekilde yerleştikleri kurumlardan biri de TRT. İşte 2010 KPSS’nde derece yaptıkları halde tekrarlanan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine TRT’yi tercih eden bazı isimler:

 

kpss-orta-ogretim-soru-ve-cevaplari-

– Ayşe A. 17 Aralık operasyonunu yapanlardan İstanbul Mali Şube’de görevli Başkomiser İsmail A.’nın eşi. Eğitim Bilimleri’nden 116 nete aldı. İkinci sınav yerine TRT’yi tercih etti.

– Hüseyin E. Eğitim Bilimleri sorularının tamamına doğru yanıt verdi. 2003-2011 arasında paralel yapının eğitim kurumlarında çalışan Elmas, tekrarlanan ikinci sınava girmek yerine TRT’yi tercih etti. Eşi de aynı sınavla öğretmen olarak atandı.

– İbrahim T. Eğitim Bilimleri’nden ise 111 nete imza attı. Paralel yapının eğitim korumlarından çalıştığı belirlenen T. de öğretmenliği bırakarak P3 puanı ile TRT’ye yerleşti. T.’nin eşi de 2010 KPSS ile öğretmen olarak atandı.

– Asım K. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 nete imza attı. Paralel yapının eğitim kurumlarında çalışan K. da Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavının iptal olmamasından yararlanarak TRT’ye yerleşti. K’nın eşi de o yıl aldığı puanla öğretmen olarak atandı.

– Ersan Y. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 net yaptı. 2010 KPSS’de derece yapmasına rağmen öğretmenlik hayalini bir kenara bırakarak P3 puan türüyle TRT’yi tercih etti.

– Mevlüt Y. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 nete imza attı. 2001-2011 cemaatin eğitim kurumlarında çalışan Y. de TRT’yi tercih edenler arasında yer aldı.

Bir yorum bırakın