KPSS’ye Kimler Başvurabilir ?

40
8459

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye başvurmak isteyen adaylar için kimlerin hangi KPSS’ye başvurması gerektiği aşağıda yazmaktadır. Not: 2 KPSS’ye birden başvurulamaz, birine yapılan başvuru diğerini yapmanızı otomatik olarak engeller.

[ad]

KPSS’ye aşağıdaki programlardan mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar (son sınıf öğrencileri) girebilmektedir.

 • Ortaöğretim (Lise ve dengi meslek lisesi) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)
 • Ön lisans (İki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açık öğretim) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)
 • Lisans (Dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) (KPSS/1 sınavına girmektedirler)
 • KPSS Ortaöğretim ve Önlisans sınavları birlikte yapılır.

 • KPSS Lisans sınavları ayrı yapılır, sınav 2 gün 4 oturum şeklinde yapılır ve içeriğinde: genel kültür, genel yetenek, yabancı dil, eğitim bilimleri, Hukuk-İktisat-İşletme-Maliye-Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri-Ekonometri-İstatistik-Kamu Yönetimi-Uluslararası İlişkiler gibi sınavları kapsar.

40 YORUMLAR

 1. mrb,ben aöf lisans uluslararası ilişkiler okuyorum. 3. sınıftayım ama okulu dondurup 2014 önlisans kpss girmek istiyorum. acaba olur mu? eğer girersem hangi memurlukları seçebilirim. kafam çok karışık lütfen yardım edin.teşekkürler

  • benim bilgime göre önlisans diploması gerekiyor veya mezun olabilecek durumda olmalısınız. ayrıca bu yıl önlisans için kpss yok onu da belirtelim.

   • evet bu sene önlisans kpsssinin olmadığını bilyorum bunu bende belirtmiştim.şeyi anlamadım mezun olabilecek durumda olmalısınız ne anlama geliyor tam anlayamadım.

 2. merhabalar bende turimz işletmeciliği ve otelcili son snıftayım ilk defa giricem kpssye bu sene ben girebilirmiyim hangi alandan gircem hangi alana bankadan para yatrcam ösym bürosundakiler bilmiyor acilen yardım lütfen arkadaslar .s

 3. 2014 KPSS ye girmek istiyorum.Lise mezunuyum yaşım 22 girebilir miyim ? Ön lisans mezunu olma şartı geliyor diye duydum ne kadar doğruluk payı var yardımcı olurmu sunuz ?

 4. selam,2 yıllık aöf sosyal bilimler mezunuyum,zannedersem benim 2 yıllık aöf olduğundan KPSS/2 grubuna dahilim fakat ÖSYM nin sitesinde KPSS/1 tercihi seçtiğimde yine de bana tercih listesi veriyor,tercihimi yapsam ve atansam bölümümden dolayı işe girince sıkıntı çıkarmı görevime son verirler mi ? illa ki tercih yaparken KPSS/2 yi mi seçmek gereklidir,KPSS/1 den tercih yapabilir miyim ? acil bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.

 5. ben turizm fakültesinden turizm işletmeciliği bölümü mezunuyum(4 yıllık) hangi alandan kpss ye giricem ve 2014 teki sınava girebilyomuyum? yardımcı olurmusunuz.

 6. Arkadaşlar ben 4yıllık kamu okuyorum. 2014de 3.sınıf olacağım ve o zaman kpss ye girebilir miyim mezun oluncada atanma şansım varmı? detaylı bilgi verebilecek olan vardır umarım teşşekkürler şimdiden

 7. merhaba bir türlü yanıtını bulamadığım şu sorumu yanıtlarsanız sevinirim kaç gündür uğraşıyorum. l2014 haziran ayında lisans mezunu olacağım kpss lise-önlisans sınavına ya da lisans sınavına girebilir miyim ? girebilirsem hangi ay yapılacak sınavlar ? lütfen bilen birisi varsa bana açıklar mı

 8. merhaba. ben 2 yıllık üniversite bitirdim. açık öğretimden kamu yönetimine geçiş yaptım 3.sınıfım lisans olarak kpss ye girebiliyor muyum ?

 9. Ben sağlık meslek lisesi 11. sınıf hemsirelık öğrencisiyim. Bu yıl yapılacak Kpss sınavına ben katılamıyorum değil mi? Herkes farklı şeyler söylüyor.?

 10. Merhabalar, 4 yıllık İletişim Fakültesi mezunum. KPSS 1 veya 2 mi? 1 ise alan bilgisi sınavı olacak mı? yardımınız için teşekkürler.

 11. ben anadolu meslek lisesi öğrencisiyim. 12. sınıfa gidiyorum kpss’ye girebilir miyim?girebilirsem önlisanstan mı ortaöğretimden mi gireceğim.aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bir yorum bırakın