Kullanmadığınız Banka Hesaplarınızı Kapatın

0
1292

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kullanılmayan banka hesapları için uyarı yaptı. Bir süre sonra bankalar kullanılmayan hesaplardan da işletim ücreti alacağını ve bunun tahsilatının yasal olacağını duyurdu. Yani kıyıda köşede kalmış kullanmadığınız hesaplarla borca girebileceksiniz.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 28 Nisan’a kadar kapatılmayan banka hesaplarından bankaların hesap işletim ücreti alacağını duyurdu.

kredi karti para

Milliyet’in haberine göre, Ağaoğlu müşterilerin kullanmadıkları, geçmişte açıp unuttukları hesaplarını mutlaka kapatmaları gerektiğini söyledi.

“Bankalardan gelen mesajlara mutlaka süresinde itiraz ederek, müdahale ederek o çalışmayan hesaplarını kapatmalıdırlar.

“Aksi halde o hesapta para olmadığı halde kendilerine borç tahakkuk ettirilecek, bu borca faiz yürütülecek; bir süre sonra tüketici istemediği, hak etmediği bir durumla yani kara listeye girme gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceklerdir.

Müşterilerin banka şubelerine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak hesaplarını kapatabileceklerini dile getiren Ağaoğlu, telefon eden kişilerin bankaların “Bizi aramadınız” deme ihtimaline karşı telefon ettikleri tarih ve saat ile telefon numarasını not etmesini tavsiye ediyor.

Kesintiler yasallaşıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların tartışmalı birçok ücret ve kesintisini yasal zemine kavuşturuyor. BDDK’nın hazırladığı yeni taslağa göre, başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların birçok ücret ve kesintisi yasallaşıyor.

Başta tüketici koruma örgütleri olmak üzere birçok kesim tarafından karşı çıkılan ücret ve kesintiler için Tüketici Mahkemeleri’nde yüzlerce dava açılıyor ve birçoğu “iade kararı” ile sonuçlanıyordu. BDDK’nın yeni kararıyla, artık banka müşterileri, kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyecek. (EKN)

Bir yorum bırakın