Kurumlar için KPSS Atama Rehberi (2012)

0
1349

Devlet Personel Başkanlığı, Kurumlar için KPSS Atama Rehberini yayınladı. Bir kuruma yerleştirenlerin alınma süreci ve çeşitli şartlar aşağıdaki rehberde yer almaktadır.

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI KURUMLAR İÇİN KPSS ATAMA REHBERİ

KOMİSYONUN KURULMASI

 • KPSS MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NETİCESİNDE EMRİNE YERLEŞTİRME YAPILAN KURUMLAR, YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN İSTENİLEN NİTELİKLERİ TAŞIYIP TAŞIMADIKLARININ KONTROLÜNÜ SAĞLAMAK AMACIYLA ATAMAYA YETKİLİ AMİRİN ONAYI İLE 5 (BEŞ) KİŞİDEN OLUŞAN BİR SINAV DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KURMAK ZORUNDADIRLAR.

BELGE TESLİMİ İÇİN ADAYLARA SÜRE VERİLMESİ

 • KOMİSYONUN KURULMASININ ARDINDAN ADAYLARIN GEREKLİ BELGELERİ TESLİM ETMESİ İÇİN KURUMLARCA BİR SÜRE BELİRLENMESİ VE BU SÜRENİN ADAYLARA BİLDİRİLMESİ (İLANI) GEREKMEKTEDİR.
 • BELİRLENEN SÜREDE İSTENİLEN BELGELERİ TESLİM ETMEYEN ADAYLARIN ATAMA İŞLEMLERİ YAPILMAZ.

BELGE YERİNE ADAYLARIN BEYANININ YETERLİ OLDUĞU DURUMLAR

 

KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ

-ASKERLİK DURUM BELGESİ,
-ADLİ SİCİL BELGESİ,
-SAĞLIK RAPORU,

YERİNE ADAYLARDAN BEYAN ALMALARI YETERLİDİR.
BU BEYANLARDA ADAYLARIN 657 SAYILI DMK MD. 48 UYARINCA;

A)ASKERLİKLE BİR İLİŞİĞİNİN BULUNMADIĞINI,

B)MEMURİYETE ENGEL BİR SUÇTAN MAHKUMİYETİNİN BULUNMADIĞINI,
C)YERLEŞTİRİLDİĞİ KADRO VEYA POZİSYONA İLİŞKİN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMESİNE ENGEL BİR SAĞLIK SORUNUNUN OLMADIĞINI,
AÇIKÇA BEYAN ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.
BELGELERİN NİTELİKLERİ

 • ADAYLARDAN İSTENİLEN BELGELERDEN;

SERTİFİKALARIN MEB ONAYLI/MEB ONAYLI KURSLARDAN VEYA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN TEMİN EDİLMİŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
DİĞER TARAFTAN, MEB ONAYLI OLMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMEYEN (LİNUX BİLDİĞİNİ BELGELEMEK, ORACLE VE C++ VEYA DELPHİ PROGRAMLAMA DİLİNİ BİLDİĞİNİ BELGELEMEK GİBİ) DURUMLARIN HERHANGİ BİR KURSTAN ALINMIŞ VE İSTENİLEN NİTELİKLERİ TAŞIDIĞINI GÖSTERİR KURS BELGESİ

VEYA
ÖRGÜN ÖĞRETİMDE DERS OLARAK GÖRÜLDÜĞÜNÜ VE BAŞARILI OLUNDUĞUNU GÖSTERİR BELGELERLE KANITLANMASI MÜMKÜNDÜR.
C)AVUKATLIK RUHSATNAMESİNİN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE ADAYLARCA ALINMIŞ OLMASI GEREKMEKTE OLUP, AVUKATLIK STAJININ TAMAMLANDIĞINI VE RUHSAT ALMAYA HAK KAZANDIĞI GÖSTERİR BELGENİN KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
-“AVUKATLIK RUHSATI ALDIKTAN SONRA SERBEST OLARAK EN AZ 2 YIL MESLEĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMIŞ OLMAK” KOŞULUNU, GEREK SERBEST GEREKSE BÜRO BÜNYESİNDE KAYITLI OLARAK ÇALIŞTIĞINI BELGELEYEN AVUKATLAR TAŞIMAKTADIR.
SERTİFİKALAR

 • MUHASEBE SERTİFİKASI, SEKRETERLİK SERTİFİKASI, BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKASI İSTENİLEN DURUMLARDA ÖRGÜN ÖĞRETİMDE İLGİLİ DERSİ GÖRMÜŞ VE BAŞARILI OLMUŞ ADAYLARIN BU DURUMU GÖSTEREN RESMİ BELGE SUNMALARI HALİNDE SERTİFİKA ARANMAYACAKTIR.

YABANCI DİL

 • MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NETİCESİNDE YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN İSTENİLEN KPDS VEYA ÜDS GİBİ YABANCI DİL BİLGİSİ DÜZEYİNE İLİŞKİN BELGENİN YERİNE GEÇMEK ÜZERE GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDEN VE TERCİH İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE SAHİP OLUNAN, TERCİH KILAVUZUNDA GEÇERLİ OLDUĞU BELİRTİLMİŞ BİR DİĞER SINAV SONUÇ BELGESİNİ İBRAZ ETMELERİ MÜMKÜN BULUNMAKTADIR.
 • YABANCI DİL BELGELERİNİNİN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN İLK GÜNÜNDEN GERİYE DÖNÜK 5 YIL İÇERİSİNDE ELDE EDİLMİŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
 • BAŞKANLIĞIMIZ GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA  KILAVUZDA KPDS VE ÜDS SONUÇ BELGESİNİN İSTENİLDİĞİ KADRO VE POZİSYONLARI TERCİH EDEN ADAYLARIN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜNDEN ÖNCE KPDS VEYA ÜDS’YE GİRMİŞ VE SINAV SONUCUNDA GEREKLİ PUANI ALMIŞ OLMAK KAYDI İLE KPDS’YE VEYA ÜDS’YE GİRİŞ TARİHİ İTİBARİYLE TERCİH ETTİKLERİ KADRO VEYA POZİSYON İÇİN İSTENİLEN YABANCI DİL BİLMEK ŞARTINI TAŞIDIKLARI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.
 • DOLAYISIYLA ADAYLARIN ;

-YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜNDEN ÖNCE KPDS’YE VEYA ÜDS’YE GİRMİŞ,
VE
-KILAVUZDA İSTENİLEN SINAV SONUCUNU ELDE ETMİŞ,
OLMALARI KAYDIYLA
SINAV SONUCU YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜNDEN SONRA AÇIKLANSA VE KPDS VEYA ÜDS SONUÇ BELGELERİNİN ÜZERİNDE AÇIKLANDIĞI TARİH YER ALSA DAHİ BU BELGELERİN KABULÜ GEREKMEKTEDİR.

EHLİYET ŞARTI

 • KURUMCA İSTENİLEN NİTELİKLER ARASINDA “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP OLMAK” YER ALIYOR İSE “C”, “D” VE “E” SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP ADAYLARINDA BU ŞARTI TAŞIDIĞI KABUL EDİLMEKTEDİR.
 • “İSTENİLEN SINIFTAKİ SÜRÜCÜ BELGESİNE EN AZ 5 YILDIR SAHİP OLMAK” KOŞULUNU, YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜNDEN GERİYE DÖNÜK OLARAK 5 YILDIR O SINIFTAKİ SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP OLAN ADAYLAR TAŞIMAKTADIR.

TEKNİSYEN KADROLARINA ATAMA

 • 3795 SAYILI KANUN GEREĞİ “TEKNİSYEN” KADRO VEYA POZİSYONLARINA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ, KIZ MESLEK LİSESİ, TEKNİK LİSE VE KIZ TEKNİK LİSESİ MEZUNLARI ATANMAKTADIRLAR. DİĞER EĞİTİM KURUMLARINDAN MEZUN ADAYLARIN, TEKNİSYEN KADRO VEYA POZİSYONLARINI TERCİH ETMELERİ HALİNDE ATAMALARI YAPILMAYACAKTIR.

LİSANS MEZUNİYET TARİHİ

 • 2012 LİSANS KPSS SON BAŞVURU TARİHİ OLAN 18 NİSAN 2012 TARİHİNDEN ÖNCE LİSANS MEZUNU OLAN ADAYLARIN KPSS’YE ÖNLİSANS VEYA ORTAÖĞRETİM DÜZEYİNDEN GİRMELERİ MÜMKÜN BULUNMADIĞINDAN, KURUMLARCA BU HUSUSA DİKKAT EDİLMESİ VE ÜST ÖĞRENİMİNİ GİZLEYEREK KPSS’YE BİR ALT ÖĞRENİM DÜZEYİNDEN GİREN ADAYLARIN ATAMALARININ YAPILMAMASI GEREKMEKTEDİR.

YERLEŞEN ADAYIN BİR ÜST ÖĞRENİMİNE İLİŞKİN DİPLOMASINI KOMİSYONA SUNMASI

 • HENÜZ MEMURİYETE BAŞLAMAMIŞ VEYA DAHA ÖNCE MEMURİYET GEÇMİŞİ BULUNMAYAN ADAYLARIN, 657 SAYILI KANUNUN 36 MADDESİ GEREĞİNCE İNTİBAKLARININ YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

T.C. VATANDAŞI OLMAK KOŞULU

 • KURUMA YERLEŞTİRMESİ YAPILAN TÜRK SOYLU YABANCILARIN, YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE TÜRK SOYLU YABANCILAR İÇİN ÖNGÖRÜLEN ÇALIŞMA İZİN BELGESİNE SAHİP OLMALARI HALİNDE ATAMALARI YAPILABİLİR.

YAŞ ŞARTI

 • YERLEŞEN ADAYLARIN 18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.YAŞIN HESABINDA YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ ESAS ALINACAKTIR.
 • BİR MESLEK VEYA SANAT OKULUNU BİTİREN ADAYLARIN, EN AZ 15 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMALARI VE TÜRK MEDENİ KANUNUNUN 12 NCİ MADDESİNE GÖRE KAZAİ RÜŞT KARARINI YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE ALMIŞ OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

MAHKUMİYET DURUMU

 • YERLEŞEN ADAYLARIN 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNUN 48/A/5 MADDESİ GEREĞİNCE DURUMLARININ, ADLİ SİCİLE İLİŞKİN BEYANLARI DA DİKKATE ALINARAK, SINAV DEĞERLENDİRME KOMİSYONUNCA İNCELENMESİ GEREKMEKTEDİR.
 • 657 SAYILI KANUNUN 48/A/5 MADDESİNE GÖRE MEMURİYETE GİRİŞ GENEL ŞARTINI TAŞIMAYAN ADAYLARIN, MEMNU HAKLARIN İADESİ KARARINI YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE ALMIŞ OLMASI DURUMUNDA ATAMASI YAPILABİLECEKTİR.

ÖZÜRLÜ ADAYLARIN ATANMASI

 • MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NETİCESİNDE YERLEŞTİRİLEN ANCAK ÖZÜRLÜ OLAN ADAYLARIN YERLEŞTİRİLDİKLERİ KADRO VEYA POZİSYONUN GÖREVİNİ YAPABİLECEĞİNE DAİR RAPOR İBRAZ ETMELERİ HALİNDE ATAMALARI YAPILABİLECEKTİR.

ASKERDE OLUP YERLEŞENLERİN DURUMU

 • MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NETİCESİNDE YERLEŞTİRİLEN ANCAK ASKERDE OLAN ADAYLARIN KURUMA İSTENİLEN BELGELERLE BERABER ASKERDE OLDUĞUNA VE ASKERLİK SÜRESİNİN BİTİMİNE KADAR HAKKININ SAKLI TUTULMASINA DAİR DİLEKÇE VERMESİ VEYA (POSTA VB. YOLLA) GÖNDERMESİ HALİNDE BU ADAYLARIN ATANMALARINA ENGEL BAŞKA BİR DURUM OLMAMASI ŞARTI İLE ASKERLİKLERİNİN BİTİMİNDE BAŞVURMALARI ÜZERİNE ATAMALARININ YAPILMASI GEREKİR.

BELGELERİN KONTROLÜ

 • KURULAN KOMİSYON TARAFINDAN ADAYLARIN TESLİM ETTİKLERİ BELGELERİN İSTENİLEN NİTELİKLERİ TAŞIYIP TAŞIMADIKLARI YÖNÜNDEN KONTROLÜNÜN YAPILMASI GEREKİR.
 • KOMİSYONCA İSTENİLEN NİTELİKLERİ TAŞIDIĞI TESPİT EDİLEN ADAYLARIN ATAMA TEKLİFLERİ YAPILIR.
 • İSTENİLEN NİTELİKLERİ TAŞIMADIĞI ANLAŞILAN ADAYLARIN ATAMASI YAPILMAZ.

ATAMA

 • KOMİSYONCA ATAMASI TEKLİF EDİLEN ADAYLARIN ATAMA ONAYLARI ALINARAK, ATANDIKLARINA DAİR BELGENİN ADAYLARA GÖNDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
 • KURUMLARIN ADAYLARA ATANDIKLARINA DAİR BELGEYİ GÖNDERMELERİ MECBURİ OLUP, 657 SAYILI KANUNUN 62 NCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN SÜRELER BU BELGENİN ADAYLARA TEBLİĞİ İLE BAŞLAMAKTADIR.

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞINA BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

 • MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ İLE EMRİNE YERLEŞTİRME YAPILAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ YERLEŞTİRİLEN ADAYLARDAN;

-ATAMASI YAPILAN ADAYLARI,
-ATAMASI YAPILAMAYAN ADAYLARI
VE
-ATANMAMA GEREKÇELERİNİ

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI RESMİ İNTERNET SAYFASI E-UYGULAMA BÖLÜMÜNDEN BİLDİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.
İLGİLİ KURUMLARA DUYURULUR.

Bir yorum bırakın