Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi sonrası ÖSYM’ye tepki

0
1272

Kuzey Kore, hidrojen bombası denemesi yaptı ve deneme 6,3 büyüklüğünde bir depreme neden oldu. Bu olay Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile ÖSYM arasındaki polemikte yeni bir cephe açtı. Prof. Kadıoğlu, ‘depremlerin insan etkisiyle gerçekleşemeyeceği’ yönündeki sorusuna itiraz ettiği için davalık olduğu ÖSYM’ye, hidrojen bombası denemesinin ardından sosyal medyadan yanıt verdi.

İnsan kaynaklı deprem

Kuzey Kore’nin yaptığı hidrojen bombası denemesi, ortaya çıkan 6,3 büyüklüğündeki depremin de etkisiyle, dünya kamuoyunu alarma geçirdi. ‘İnsan kaynaklı’ depremin ardından Japonya, Güney Kore, Çin, Rusya, ABD ve Fransa başta olmak üzere pek çok ülkeden peş peşe açıklamalar geldi.

​Denemenin ardından Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun Twittter adresinden Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ni (ÖSYM) eleştiren bir paylaşımda bulunması ise dikkat çekti. Prof. Dr. Kadıoğlu, “Eyyy ÖSYM! Hani insan kaynaklı deprem olmazdı. Beni mahkemeye vermen yanlış soruları ve onları körü körüne savunanları haklı çıkartamaz” mesajını yazdı.

 

ÖSYM’nin sorduğu soru: (2016 YGS Sosyal Bilimler Testi 24. Soru)

I. Sel ve taşkınlar

II. Depremler

III. Çığlar

IV. Volkanik patlamalar

Yukarıdaki doğal afetlerden hangilerinin meydana gelmesinde, doğrudan veya dolaylı olarak insan etkisinden söz edilebilir?

A) I ve II B) I ve III C) II ve III D) II ve IV E) III ve IV

ÖSYM’nin belirttiği doğru cevap: B

Kore Yarımadası

Bir yorum bırakın