KYK Burs ve Kredi onay süresi uzatıldı

0
2282

KYK, burs ve kredi kazanan öğrenciler için taahhütnamelerin onay süresini 10 Aralık günü 23:59’a kadar uzattı. 

Burs ve Kredi onayları:

Yurtiçinde öğrenim gören ve KYK’dan burs/kredi hakkı kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için taahhütnamelerin en geç 10 Aralık saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden onaylanması gerekiyor. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamıyor. e-Devlet sitesine banka hesabınız aracılığı ile girebilirsiniz şifre lazımsa PTT’den e-devlet şifresi alabilirsiniz.)

Burs/kredinin hangi durumda kesileceği, kredi geri ödemesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı gibi öğrencinin sorumluluğunda olan bilgilerin yer aldığı burs/kredi taahhütnamesini okuyup onaylayan öğrencilere ocak ayında ekim, kasım, aralık, ocak ayları dahil olmak üzere dört aylık ödeme yapılacak.

Taahhütname imzalamadan önce dikkat: Krediler geri ödemelidirler ve mezun olunduktan sonra yıllar içinde ödenmezse zaman içinde borçlar vergi dairelerine aktarılabilir. Mezunların ödemeye başlamaları veya mezun olduktan sonraki süreçte durumlarını bildirerek borçları için tecil yapmaları gerekebilmektedir. Kredi geri ödemeleri 36 aya kadar süren taksitlerle yapılabilmektedir.

KYK’dan burs/kredi hakkı kazanan ama kullanmak istemeyen ve taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ödeme yapılmayacak. Dileyen öğrenciler bir sonraki eğitim öğretim yılında (normal öğrenim süresi içerisinde olmak kaydıyla) burs/kredi için tekrar KYK’ya başvurabilecek.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÖĞRENCİLER İÇİN VELİ ONAYI GEREKLİ

Burs veya kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamalarının ardından öğrenciler kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütname onayını gerçekleştirebilecek.

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileriyle birlikte kendilerine en yakın KYK İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

YURTDIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER İÇİN SON GÜN 15 OCAK

Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamıyor.)

Öğrencilerin kefaletname senedini yurtiçinde noterler, yurtdışında elçilikler aracılığıyla hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar ilgili belgeyle durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

Bir yorum bırakın