Lisans Öğrencileri Ne Zaman Yatay Geçiş Yapabilir ?

7
2479

Lisans (4 Yıllık) bölümlerde okuyan öğrenciler, yılın hangi zamanlarında yatay geçiş yapabileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda oldukça sık soru aldığımızdan konu açma gereği duyduk.

Lisans öğrencileri için 2 tür yatay geçiş zamanı vardır:

1. Genellikle temmuz ayında yapılan yatay geçiş hakkı. Kontenjan açılan tüm lisans ve önlisans öğrencilerini kapsamaktadır.

2. Ara dönemdeki yatay geçiş hakkı: Bu yatay geçiş kurumiçidir, yani üniversite içi bölümlere yapılan yatay geçiş hakkıdır. Çok nadir de olsa bu dönemde kurumlararası yatay geçiş görülebilir. Örneğin: Amasya Üniversitesi Yatay Geçişi 

Ara dönem geçişleri daha çok önlisans öğrenciler içindir. Ocak ayında duyurulur.

Bütün yatay geçiş duyuruları toplu halde facebook ve twitter sayfalarımızdan duyurulmaktadır. Ayrıca üniversitelerin websitelerinden de takip edebilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. İTÜ maden mühendiisliğinde okuyan hazırlık sınıfını geçememiş bir öğrencinin hazırlık bölümü olmayan başka bir üniversitede maden mühendisliğine yatay geçiş yapabilir ?mi

  2. dumlupınar maliye okuyom 4 yıllık 2.sınıfım yarıyılda geçiş yapılmıyor galiba bize peki 3. sınıfın basında geçiş hakkım olur mu ?

Bir yorum bırakın