Lisansüstü Eğitimde Kadrolar Yükseltilebilir

1
1574

YÖK Başkanı, Gökhan Çetinsaya’nın açıklamalarına göre Türkiye’de 45.000 öğretim elemanı açığı bulunmakta bunların 20.000’i doktoralı. Bu açığın kapatılması için ise mevcut kadroların 2-3 katına çıkarılması sözkonusu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısının OCED ortalamasının altında olduğunu belirterek, “2019 yılına kadar 10 bin civarında doktora mezunu vermeliyiz. OECD ortalamasına ulaşmak için 20 bin doktoralı olmak üzere 45 bin öğretim elemanına ihtiyaç var. Bunun için mevcut kadroları 2 katına doktora mezunları sayısını 3 katına çıkarmak gerekiyor” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Ulusal ve Uluslararası Boyutlarıyla Doktora Eğitimi Çalıştayı’na katılan Çetinsaya, geçtiğimiz haftalarda hazırladığı ‘Büyüme, Kalite, Uluslararasılaşma: Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası’ başlıklı rapordan bilgiler vererek, Türkiye’deki üniversitelerde, öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısı bakımından sıkıntı yaşandığını ifade etti. Bu konuda ciddi bir açık olduğunu belirten Çetinsaya, “OECD ortalamalarını alarak hesaplama yaparsak 20 bini doktoralı olmak üzere 45 bin öğretim elemanına ihtiyaç var. Bugünü, dünya ortalamalarına çekebilmek için ama önümüzdeki 10 yıl boyunca da büyüyeceksek ve bu büyüme yüz yüze programlarla gerçekleşecekse o zaman öğretim üyesi ihtiyacı daha da kritik bir hal alıyor. Bunun için de mevcut kadroları 2 katına, doktora mezunlarımızın sayısını da kademeli olarak 3 katına çıkarmamız gerekiyor” dedi.

universite ogrencileri

Almanya’daki üniversitelerin doktora programlarının her yıl 25 bin, İngiltere’nin 17 bin, Brezilya’nın 14 bin mezun verdiğini, Türkiye’deki üniversitelerin doktora programlarından ise her yıl 4 bin 500 civarında öğrencinin mezun olduğunu bildiren

Çetinsaya, şöyle devam etti:
“Öğrenci sayıları ve okullaşma oranlarında dünyada iftihar listesindeyiz ama öğretim üyesi yetiştirme olarak baktığımızda maalesef aynı konumda değiliz. Bu alanda gerçekten ciddi çalışmalara ihtiyacımız var. Türkiye’nin benzer ölçekteki ülkelerle kıyaslandığında, oldukça mütevazı 4 bin 500 doktora mezunu var. Bu ne bizim sistemimizi besleyecek durumda ne de bu 2023 hedeflerimizi besleyebilecek bir sayı. Benim hesaplamalarıma göre bunu önce 2019’a kadar kademeli olarak 10 bine, 2023’e kadar da 15 bine çıkarmamız gerekiyor. Bunları yapabilmemiz için de hem niceliği hem de niteliği artıracak tedbirleri, politikaları hep birlikte tartışmamız gerekiyor.”
YÖK Başkanı Çetinsaya, Türkiye’nin bilimsel yayın konusunda dünyada 20’nci, yayınların etki değeri bakımından ise 36’ncı sırada bulunduğunu ifade ederek, öğretim üyesi niteliği konusunda da çalışma yapmaları gerektiğini vurguladı.

1 YORUM

  1. O kadar açık var, bir o kadar da açık da yerleşmeyi bekleyen yüksek lisans aşamasında olsun bitirmiş olsun bireyler var. Üstelik doktoralı 20.000 doktora öğrencisine ihtiyacı kapatmak yada bu açığı örtmek için ilk olarak yüksek lisans eğitimin tamamlaması gerek. Zaman ve destek isteyen bir şey bu bir çok y. lisans öğrencisi ales ve dili geçmesine rağmen kadro alabilmeyi beklemekteyken 20.000 doktora kadrosu hala düşünülmeye devam edilmeden, bu sürece nasıl hazırlarız öğrencileri diye düşünülmesi gerekir.

Bir yorum bırakın