Lise Kayıtları Başladı (13-31 Ağustos 2012)

0
1283

Sınavsız öğrenci alan liseler için kayıtlar başlamıştır. Sınavsız Lise kayıtları 13 – 31 ağustos tarihlerinde e-okul sistemi üzerinde yapılacaktır. Genel liselere kayıtta ikametgah adresi esas alınacak ve öğrenci kendi bölgesinde bir liseye yerleştirilecektir. Adaylar 10 lise tercih edebilecektir. Adayların tercih sonuçları 7 Eylülde belli olacaktır, kesin kayıtlar ise 7-14 Eylül arasında yapılacaktır.

[ad]

Ayrıntılar:

  • Okul müdürleri kendilerine başvuran öğrencilerinkimlik, adres bilgilerini e-okul sisteminden TC Kimlik Numarası ve ilköğretim öğrenci numarasıyla girerek kontrol edecek. Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca belirlenmiş okulun bölgesi sınırları içerisinde ise kaydı yapılacak. Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmayacak. Aday, 10 okul tercih edebilecek. Adaylar hem genel liseye hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.
  • Meslek liselerine yerleştirmede ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanlarının ortalaması, eşitlik halinde ise tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmek suretiyle yapılacak.
  • Genel liselere yerleştirmede ise ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanları ortalaması ve yaşı küçük olanöğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak. Kontenjan fazlası diğer öğrenciler ikametine en yakındiğer genel liselere dengeli bir biçimde dağıtılacak.
  • Belirtilen bu hususlar dışında da herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler için hem genel liselerde hem de meslek liselerinde ikili öğretim yapılacak.
  • Öğrencilerin aday kayıt sonuçları en geç 7 Eylül’de bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek. İlan edilen listelere göre kesin kayıtlar 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
  • Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici, öğretmen ve diğer personelin çocuklarının kayıtları istemeleri halinde ikamet adreslerine bakılmaksızın görevli oldukları okullara yapılabilecek.
  • Kontenjan açığı olması halinde öğrencisini, kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babanın çalıştığı işyerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula kayıt yaptırmak isteyen velilerin talepleri de değerlendirilecek.
  • Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri halinde istedikleri genel ve mesleki liselere kayıt yaptırabilecek.

Bir yorum bırakın