Lise Mezunları Hemşire Olabilir mi ?

0
1925

Sağlık meslek lisesi mezunları yeni yapılan düzenlemeyle hemşire olamayacaklar. Meslek lisesine hemşire olmak için giren ve şuan okuyan adayların durumu: lise mezunları hemşire olabilir mi ? Hemşire ve ebelikte yeni düzenlemeler.

Sağlık meslek lisesi mezunları artık ebe ve hemşire olamayacak

Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar artık hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği programları oluşturacak ve bu programlara öğrenci alacaktır. Bu uygulamaya, önümüzdeki eğitim öğretim döneminden itibaren başlayacaktır.

Şuan SML’lerde okumakta olanlar ile daha önceki yıllarda okuyup da mezun olmuş oalnlar hemşire veya ebe unvanını kullanabilecek.

hemsirelik

Ancak bu kanui düzenleme önümüzdeki yıldan itibaren Devlet kadrolarına yapılacak alımlarda lise düzeyinden çok az sayıda hemşire veya ebe alınacağını göstermektedir.

İlgili kanuni düzenleme:

MADDE 29 – 1219 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 11 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği haricindeki programlarına öğrenci kaydedilmez. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun geçici 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında sağlık meslek liselerinin hemşirelik programına da öğrenci kaydı yapılmaz. Bu tarihe kadar kaydı yapılmış olan öğrenciler eğitimlerini kayıtları yapılan programlarda tamamlarlar ve bitirdikleri programların meslek unvanını kullanırlar. Sağlık meslek liselerinin kapatılan programlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar mezun olanlar da meslek unvanlarını kullanmaya devam ederler.”

Bir yorum bırakın