Lisede Sınıf Tekrarı Nasıl Oluyor ?

6
5036

Bu konumuzda lisede sınıf tekrarının (sınıfta kalma) hangi durumlarda gerçekleştiğini inceleyeceğiz.

Lisede sınıfınızı sorunsuz bir biçimde geçebilmek için opsiyonlarınız var:

Bunlar:

Ortalama yükseltme sınavına girerek, yıl sonundaki başarı notuyla geçme. Not ortalamanız 2.50 ve üzeriyse zayıf derslerinizi de geçmiş sayılıyorsunuz.

Sorumlu olarak sınıf geçme: not ortalamanız iyi değilse ve 3’e kadar zayıfınız varsa sorumlu olarak sınıf geçebilirsiniz.

Bu 2 gruba da girmiyorsanız sınıfta kalırsınız.

Ayrıca devamsızlık sürenizi aştıysanız yine sınıf tekrarı yaparsınız.

Sınıf tekrarı kaç kez yapılabilir ?

Sınıf tekrarı, orta öğretim süresince bir defa yapılır. Ancak hazırlık sınıfındaki sınıf tekrarı bu süreye dahil değildir.

Devamsızlık nedeniyle 12 nci sınıfta başarısız duruma düşen öğrenciler 12 nci sınıfı tekrar ederler. Ayrıca, mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar da başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilirler. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrenciler, başarısız olunan derslerden sorumluluk sınavı dönemlerinde sınava alınırlar.

Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. hocam ve arkadaşlarım ben bir şey sorucam ben 10 sınıfa gidiyorum bu sene 11 geçicem ama benim 9 sınıftan 3 tane zayıfım var bu senede 3 tane geldi ortalama ve kredi tutuyor ama karnemde sınıf tekrarı yazıyordu sınıfı geçtim mi kaldım mı bilemiyorum çok acil birisi bana cevap verebilir mi

  2. ben 9.sınıfta kaldım sınıf tekrarı yaptım 10.sınıfa geçtim 10.sınıfta yine kaldım benim ogrenim kahatım bitti 9.sınıf hazırlık oldugu için 9.sınıfta kalınan sayılmıyormuş o yüzden bida okuma hakkım varmı.

Bir yorum bırakın