Liselerde Beden Eğitimi Dersi Kaldırıldı Mı ?

1
2053

Meslek liselerinde ders saatlerinin 44’e çıkarılmasının ardından, beden eğitimi dersinde de değişikli mevcut. Meslek liselerinde beden eğitimi kaldırıldı mı ? Beden eğitimi öğretmenlerinin durumu ne olacak ? Genel liselerde ise beden eğitimi dersi uygulanmaya devam ediyor.

Meslek liselerinde beden eğitimi ve görsel sanatlar dersi artık yok:

Her meslek lisesinin haftalık ders programı sınıflara göre “megep.meb.gov.tr” adresinde de yayınlandı. Meslek liselerinde ders yoğunluğu nedeniyle 44 saati bulan haftalık ders programında ilk tırpan yiyen ders ise beden eğitimi oldu. Artık meslek liselerinde öğrenciler beden eğitimi dersine giremeyecek. Görsel sanatlar dersini de alamayacak öğrencilerin birçoğu bu duruma forumlarda tepki gösterdi. Meslek liselerinde eğitim alan 2,5 milyon öğrenci beden eğitimi dersine artık çıkamayacak.

meb

Beden eğitimi öğretmenlerinin durumu belirsizliğini koruyor:

Bu okullardaki beden eğitimi öğretmenlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Meslek liselerinde yine ders yoğunluğundan 11. sınıftaki seçmeli dersler de kaldırıldı. 10. sınıfta da 3 saat 12 sınıfta da 1 saat seçmeli ders verilecek. Bu durumda öğrenciler “Temel Dini Bilgiler”, “Kur’an-ı Kerim”,”Sosyoloji” ve “Girişimcilik” derslerini de sadece 9. sınıfta alabilecekler.

1 YORUM

Bir yorum bırakın