Liselerde Boş Kalan Kontenjanlar İçin SBS Ek Yerleştirmesi (9-16 Eylül 2013)

0
1447

Bu yıl yapılan SBS yerleştirmelerinin ardından, liselerde boş kalan yerleri doldurmak amacıyla aşağıdaki koşullara uyan öğrenciler için ek yerleştirme yapılacaktır. Boş kontenjanlar 9 Eylül 2013 tarihinde duyurulacaktır.

BASIN AÇIKLAMASI

Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri 29 Ağustos 2013 Perşembe günü 17.00 itibariyle tamamlanmıştır. Akabinde yedek sıralamalar işletilmek suretiyle kayıt işlemleri yürütülmüştür.

 

Asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarımızda kontenjanların dolmadığı görülmüştür.

 

Bakanlığımız, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencimize isteklerine uygun okulda eğitim imkânı sunulması ve okullarımızın kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla kontenjanların doldurulması amacıyla bazı tedbirler almayı kararlaştırmıştır.

 

ORTA ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL
MÜDÜRLÜĞÜ İLE DİN ÖĞRETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OKULLARIN
BOŞ KALAN KONTENJANLARINA OYP PUANINA GÖRE
MERKEZİ SİSTEM KAYIT TAKVİMİ
09 Eylül 2013
(Saat 10:00)
Boş kontenjanların e-Okul Sistemi üzerinden ilanı
(Kayıtlar 20 Eylül 2013 saat 17.00’ ye kadar devam edecektir.  Değişiklikler sisteme yansıtılacaktır.)
09-16 Eylül 2013
(Saat 17:00) Ön Kayıt Başvurularının e-Okul Sistemi üzerinden alınması
16 Eylül 2013
(Saat 21:00)
Asıl ve yedek listedeki öğrencilerin e-Okul Sistemi üzerinden
ilanı
17 -18 Eylül 2013
(Saat 17:00’ye kadar)
Asıl listedeki öğrencilerin e-Okul Sistemi üzerinden kesin
kayıtları
18 Eylül 2013
(Saat 21:00)
Kayıt sonunda boş kalan kontenjanların e-Okul Sistemi
üzerinden ilanı
19-20 Eylül 2013
(Saat 17:00’ye kadar) Yedek listedeki öğrencilerin e-Okul Sistemi üzerinden kesin
kayıtları

 

Buna göre;

1. 2013 yılı SBS’ye katılan ve OYP’si 201ve üzeri olan,

-Tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan,

-Tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen,

-Herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen,

-Asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran

Tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP’ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması” süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) 09 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10:00‘da açıklanacak olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır.

 

2. Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül 2013 Pazartesi günü mesai saati bitimi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

 

sbs tercih3. Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili bilgilerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

4. Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

5. Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00’de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.

6. 18 Eylül 2013 saat 21:00 itibariyle yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

7. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecektir. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacaktır.

8. Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları uygun olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.

EK- Ortaöğretim Kurumlarında Bulunan Boş Kontenjanlar İçin Kayıt Takvimi

Bir yorum bırakın