Liseye geçişte kaç sınav yapılacak ?

0
994

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG‘un kaldırılmasının ardından liseye geçiş için çalışmalarına devam ederken, lise tercihleri öncesi yapılacak sınav sayısını Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yıldırım “Detaylar çalışılıyor. Sınavsız öğrencilik olur mu? Tabii ki öğrenciyseniz hayatınız sınav demektir. Eskiden sözlü sınavlar da vardı. Şimdi var mı, bilmiyorum. Yazılı sınavlar her sınıfta olacak, o sınavlardan birisi de merkezi sistemli olacak. Hepsi bu.” dedi.

Yeni sistemde test sorulmayacak

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım yeni sistemde her sınıfta bir sınav olacağını yapılan yazılılardan birinin merkezi sistemli yani TEOG gibi olacağını açıkladı. Elbette sorular artık test şeklinde değil de açık uçlu (yani yazılı olarak cevaplanan) şekilde yer alacaktır.

Yapılan açıklamalara göre TEOG’un yerine gelecek sistem özetle:

  • Test değil açık uçlu sorular sorulacak
  • Sınavlar normal okul sınavları gibi olacak ancak merkezi soru havuzundan seçilecek yani her öğrenci aynı soruları çözecek
  • 5 veya 10’luk bir başarı dilimine giren öğrencilere liselerin özel sınav düzenlemesi sözkonusu ancak bu konuda geçerli bir açıklama yapılmadı
  • TEOG’un yerine gelen sistem çok yakında kesin olarak açıklanacak

 

Sınavsız öğrencilik olur mu ?

“TEOG’la ilgili gerekli açıklamaları yaptık. Detaylar çalışılıyor. Sınavsız öğrencilik olur mu? Tabii ki öğrenciyseniz hayatınız sınav demektir. Eskiden sözlü sınavlar da vardı. Şimdi var mı, bilmiyorum. Yazılı sınavlar her sınıfta olacak, o sınavlardan birisi de merkezi sistemli olacak. Hepsi bu. Okuldaki sınavlardan bir tanesi soru havuzundan merkezi şekilde olacak, hepsi bu. Merkezden yapılmasa da bu sınav yapılacak.”

Yıldırım, ayrıntılar üzerinde çalışılmaya devam edildiğini, önümüzdeki günlerde ayrıntıların belli olacağını bildirdi.

Bir yorum bırakın