Liseye Giriş Sil Baştan: TEOG Sınavı Kaldırıldı!

0
1139

TEOG sınavı kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yapılmayacağını açıkladı.

İsmet Yılmaz: ‘EVLATLARIMIZI YARIŞ ATI KONUMUNA KOYDUK’

“Dolayısıyla tüm velilerimizden istirhamım şu ki, evlatlarınız evladımız, kafalarında en ufacık bir soru dahi olmasın. Kendilerini kaygıya, sıkıntıya düşürecek hiçbir şey olmayacaktır”

“İnşallah bu TEOG’un kaldırılması da çok daha iyi olacaktır. Uygulamada herkes görecektir ki ‘Gerçekten iyi oldu teşekkür ederiz’ diyeceklerdir. Avrasya yapılırken tartışma oldu, şimdi Avrasya yapıldı itiraz eden var mı? Yine Anadolu Tüneli’ni yaparken geciktirildi de şimdi her geçen ‘Teşekkür ederiz’ diyor. Yani yapılmadan önce itiraz var, yapıldıktan sonra ‘Herhalde gereksiz yere itiraz etmişiz’ diyorlar. TEOG’un kaldırılmasına karar verildi. TEOG’un kaldırılması da Türkiye’nin önünün açılması, evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk yani. İnanın evlatlarımız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz.”

“Dolayısıyla da daha çocukluktan başlayarak her evladımızın yarış atı konumuna girmesini hangi anne baba ister? Biraz sevin, biraz sayın, biraz evinde kalsın, ailesiyle, kardeşleriyle kalsın. Son sözümüz şu, bize güvenin. Niyetimiz halis. Türkiye’yi hep beraber 21. yüzyıla taşıyacağız.”

TEOG’un yerine hangi sistem getirilecek ?

Yılmaz, TEOG yerine getirilecek sisteme ilişkin:”Üzerinde bakanlığımız çalışma yapıyor. Bakanlar Kurulu’muza sunacağız, Bakanlar Kurulu’nda çıkan kararı da milletimizin bilgisine sunacağız” açıklamalarında bulundu.

Liseye girişte sınav odaklı olmayan yeni sistem

Liselere girişte sınav odaklı olmayan yapılanma üzerinde çalışılıyor. İlgili MEB raporu olan 2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’na da atıfta bulunan raporda ‘sınav odaklı olmayan’ bir yapılanmadan söz ediliyor. Rapor, ortaöğretime geçiş sistemini şöyle anlatıyor:

‘Ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eşzamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.’

Spor, Kültürel ve Sosyal etkinlikler de liseye geçişte rol oynayacak

MEB, bir süredir devlet okullarına yerleştirmelerde sınavın olmayacağı, ikamete dayalı bir yerleştirme sistemini oluşturmak için bir çalışma yürütüyordu. Bu sistemde öğrencinin notlarının yanı sıra spor, kültür ve sosyal etkinlikleri için de bir notlama sistemi üzerinde çalışıyordu. Ama olgunlaşmış değildi. Bu sistemin önümüzdeki yıl açıklanması planlanıyordu.

Bir yorum bırakın