LYS öncesi beslenme tavsiyeleri

0
1205

2015 yılı LYS sınavları 13 Haziran cumartesi günü başlayacak. Bu yazımızda sınav öncesi öğrenciler için beslenme öneri ve tavsiyelerini sıralayacağız.

Sınav günü kahvaltı atlanmamalı:

Öğrenci sınav günü kesinlikle kahvaltı yapmalıdır, ya veya çok fazla yememelidir. Kahvaltıda  süt, taze sıkılmış meyve suyu yanında peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez-tahin, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve gibi gıdalar bulunabilir. İçecekler ise çok fazla tüketilmemeli.

Şeker yerine tatlı tercih edebilirsiniz:

Doğrudan şeker ve şekerli yiyecekler yerine sütlü tatlılar, yoğurt ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durun:

Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durmanız faydalı olacaktır, daha çok evdeki yiyeceklerden tüketin, fazla yağlı fast food’dan kaçınmanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi mideyi etkileyen besinlerden uzak durmalısınız.

Protein Kaynakları: 

Fırında veya ızgara olarak hazırlanmış balık, tavuk, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz protein içerikleri nedeniyle uyanık kalmayı ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar. Bu tür gıdaları tüketebilirsiniz. Aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmalısınız.

Kafein içeren içeceklerden uzak durun:

Kafein ayık tutmakla birlikte stresi arttırmaktadır bu nedenle günlük kafein tüketiminizi kısıtlayın. Kafein, kola, kahve ve çay gibi içeceklerde bulunmaktadır.

“LYS Öncesi Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Tavsiyeler” yazımızı da okumanızı öneriyoruz. Gribilge.com LYS sınavına katılacak adaylara başarılar diler.

 

Bir yorum bırakın