LYS Sınav Ücretleri 2015 ve Yatırılabileceği Bankalar

2
1503

Bu yazımızda LYS sınav ücretleri, adayların katılması gereken LYS’ler ve ücretlerin ne zaman, nasıl, hangi bankalara yatırılabileceği sorularını cevaplayacağız.

LYS ücretleri 2015 yılı için sınav başına 30 TL olarak belirlenmiştir.

Girmek istediğiniz LYS sayısına göre başvurunuzun ardından bu ücreti ödemeniz gerekmektedir.

2 LYS’ye girecekseniz 60, 3 LYS için 90, 4 LYS için 120, 5 LYS için toplam 150 TL ödemeniz gerekiyor.

Hangi LYS’lere katılmalıyım ?

Hangi LYS’lere girmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz ? ÖSYM tüm LYS’lere katılmanızı önerse de puan türünüze göre belirlediğiniz LYS’lere girme hakkınız bulunuyor.

MF puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsanız YGS+LYS-1(Mat-Geo)+LYS-2 (Fen Bil.)

TM puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsanız YGS+LYS-1(Mat-Geo)+LYS-3 (Ed-Coğ)

TS puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsanız YGS+LYS-3(Ed-Coğ)+LYS-4 (Sos Bil)

Yabancı Dil Bölümleri için: YGS+LYS-5 (Dil)

lys

LYS Ücretini Hangi Bankalara Yatıracağım ?

Adaylar; Akbank‘ın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam benim bir sorum olacak örneğin: benim adres bilgilerim İzmir merkezindedir ve Ygs sınavına izmirde girdim şimdi Trabzonda Lys sınavına girmek istiyorum fakat adres bilgilerim hala izmirdir Lys sınav merkezini Trabzon olarak seçersem sınava girebilirmiyim ? önceden girdiğim Ygs sınav merkezi izmirse Lys sınav merkezide aynı olmak zorunda mı veya adres bilgilerimi mi değiştirmek zorundayım ? (Teşekkürler, sağolun hayırlı günler)

    • öncelikle ais.osym.gov.tr adresine girerek adres değişikliği yapmanız gerekmektedir. Adresinize göre Trabzon’da semtinize yakın bir okulda sınava girersiniz.

Bir yorum bırakın