LYS ve YGS Kaldırılıyor! 2015: Üniversiteye Giriş Sisteminin Öngörüsü

18
5602

8 Ağustos 2012 tarihinde toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) şuan geçerli olan üniversiteye giriş sisteminin (LYS ve YGS) değiştirilmesine yönelik adımlar atıldı. LYS Kaldırılacak ve yerine değişik sınav sistemi uygulanacak. Modeli ana hatlarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün açıkladı.

Güncelleme: YGS 2015’e Kadar Yapılmaya Devam Edilecek

Ergün’e göre üniversiteye giriş sistemi ilköğretim ve lisedeki öğretimi şekillendirdiğinden yeni sistem için  TÜBİTAK, Talim Terbiye Kurulu, YÖK, ÖSYM, MEB ve Üniversiteler 2014 yılına kadar ortak çalışmalarda bulunacaklardır.

2015’te LYS Yok:

Yeni sistemde LYS gibi bir sınav olmayacak, Yeni sınav TOEFL gibi yıl içinde kademeli olarak gerçekleştirilecek ve öğrenci aldığı en yüksek puanla üniversiteye başvurabilecek. Ergün bunu daha çok seçenek sunan bir model olarak tanımlıyor.

Görsel Ders İçerikleri Yaygınlaşacak:

Ders içeriklerine yönelik yetkin öğretmen ve kurumlar tarafından çeşitli videolar hazırlanacak ve tüm ülke çapına bu videolar yayılacak.

YÖK ve Üniversiteler Beraber Çalışacak:

Üniversite öğrencilerinin (lisans) ders içeriklerinin hazırlanmasında YÖK ve Üniversiteler birlikte çalışacak. Böylece YÖK, Üniversite içişlerine daha çok karışma imkanı elde edecek.

Dil Eğitimi:

Dil eğitiminde kelime ezberleme ve gramer (dil bilgisi) dışına çıkmak istediklerini söyleyen Ergün, farklı öğretim biçimlerine yer verileceğini söyledi.

YGS ve LYS Yerine Yıl İçinde 5 Sınav Yapılacak:

Yeni sistemle, öğrencilerdeki tek sınav sıkıntısını yok etmek amacıyla 2 ay aralıklarla toplam 5 sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav ile üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

Sınavlarda Yetenek de Ölçülecek:

Sınavlarda çoktan seçmeli testlerin yanında kısa açık uçlu sorular da sorulacak.

Bazı Üniversite Bölümleri İçin Taban Puanlar Kaldırılacak:

Fen-Edebiyat fakültelerindeki bazı bölümler gibi tam olarak bir mesleğe yönelik olmayan bölümler için taban puanlar kaldırılacak.

Bazı Bölümlerde Üniversite Kendi Öğrencisini Kendi Seçecek:

Özellikle işletme fakülteleri için üniversiteler bazı öğrencilerini kendileri seçebilecekler.

18 YORUMLAR

 1. Siz hala eğitimin kamu hizmeti olmak yerine piyasaya kar getirmek üzere WTO tarafından sistemli olarak parçalı müfredata geçtiğimizi bilmiyor musunuz?
  5544 sayılı MYK yasası bunun için var, 2006 da Fakülte diplomaları kalktı hani, bu MYK kurumu o zaman işe başlamıştı.
  Paralı ve Sertifikalı yaşam boyu bilgiye erişim programı, eğitimin ve tüm okulların küresel sermayeye devredilmesi… Gençlerin sertifikalı işsizler ordusu olacağı… Tek iş alanının Paralı Askerlik kaldığı küresel vahşet günleri önümüzdedir.
  Gençlere gerçeği söylemek görevimiz olmalıdır.

 2. bence çok mantıklı ve çok ideal bir karar olmuş umarım bunu bi an önce hayata geçiririler 2015 girecek olanlara hayırlı olsun inşallah……..!!!!!!!!!

 3. Arkadaşlar bu yeni uygulama bu sene ygs ve lys’e girenleri etkilemicek yani bu senekiler yine tek sınava girecekler Bu yeni uygulama Lise 3 ve diğerleri için tasarlanmış.

 4. NE YANİ BEN 2014 DE KAZANAMADIM.TEKRAR GİRMEK İSTİYORUM.MATEMATİK-FEN ZAYIF OKULDAKİ EĞİTİM TEMELİMİZ YÜZÜNDEN BUNDA BENİM GİBİ’LERİN SUÇU NE YANİ!!EĞİTİM SİSTEMİNİN SUÇU DEĞİL Mİ ARKADAŞLAR???HAKSIZLIK BU. KAZANAMAYANLAR TEKRAR GİREMEYECEKLER Mİ YANİ???YA OKUDUĞUM BÖLÜMDEN MUTSUZ VE O İŞİ YAPMAK İSTEMİYORUM BELKİ, ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN OKUYORUM BELKİ DERS ÇALIŞIRKEN BİR YERLERDE ÇALIŞIP YARDIMCI KONU ANLATIMI KİTABI,SORU BANKALARI ALACAĞIM .ÖYLE YAA NE KADAR ÇOK SORU ÇÖZERKEN O KADAR İYİ DEĞİL Mİ!!! DERSHANEDEN YARDIM ALMAK İÇİN BELKİ PARA BİRİKTİRECEĞİM BELKİ,HERKESİN İMKANI YETMEZ Kİ DERSHANE PARASINI HOPP DİYE ÇIKARIP VERMEK ÖYLE DEĞİL Mİ CANIM YAA!!HERKESİN VE TEKRAR GİRDİĞİM SINAVDA KAZANACAĞIMDAN EMİNSEM VE BELKİ KAZANACAĞIM.BU BÜYÜK HAKSIZLIK BİZE!!!!BİZE TEK SINAVLIK BİR ŞANS DAHA VERMELİ BU DEVLET VATANDAŞLARINA,BU ONLARIN GÖREVİ YÖNETİCİLERE DUYRULUR,ÖZELLİKLE SAYIN MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZA!!!!!!!

 5. ben bu sene kazanamazsam seneye girer kesin kazanırım diye düşünüyordum bu sınav sistemi değişince iyice kafam karıştı seneye biz sınava girmek istersek hangi sınavlara gircez ? ben mühendislik fakültesi istiyorum bilen birileri yardımcı olsun lütfen

 6. yazıklar olsun!
  ne hale getirdiniz eğitim sistemini. işiniz gücünüz imam hatiplileri kaliteli üni.lere yerleştirmek. başka işiniz yok. rezil ettiniz çocukları rezil. hangi işi doğru düzgün becerdiniz de sınav sistemini değiştiriyorsunuz siz? lanet olsun size. tez geberin işalla.

Bir yorum bırakın