LYS Yorumları: Matematik-Geometri Sınavı Zor Muydu Kolay Mı ?

0
3296

LYS 1 Matematik ve Geometri sınavı 16 Haziran 2013 Pazar günü yapıldı. Sınava katılan üniversite adaylarından gelen sınav değerlendirmelerini bu konumuzda paylaşacağız.

Öncelikle uzmanlar, Matematik testinde 2 hatalı soru olduğu görüşünde. Uzmanlara göre basına verilen kitapçıkarı 12. ve 18. (polinom) soruların doğru cevabı kitapçıkta bulunmamakta.

Matematik: Zor bir sınavdı. Sınava giren çoğu öğrenci bu görüşte. 2 hatalı soru olduğu söyleniyor. Eğer öyleyse sınava katılanlardan bu soruları cevaplayanlar, doğru işaretlemiş sayılacak. Matematik soruları için verilen sürenin de yetersiz olduğu belirtilmekte. Sınavın %30’u çok zor sorulardan oluşmakta %50’lik bir kısım ise orta derecede zorlukta ancak işlem bakımından zaman alıcı nitelikte.

Geometri: Geometride sürenin yetersiz olduğunu düşünülüyor. Sınav müfredata uygun fakat bilgi düzeyi ağırlıklı. Türkiye ortalaması geometride düşebilir. Bu sınavın ağırlıkla üst grubu ölçtüğünü düşünüyoruz. Orta düzeyi ölçmüyor. Yani kısaca geometri de zordu.

2012 lys

Öğrenci yorumları:

“türev integral bildiğimi sanıp o soruları alt edeceğimi düşündüm fakat onlar beni dumur etti ya lan. matematik kitapçıkları toplanırken optiğe şöyle göz ucuyla bir bakayım dedim orada film koptu zaten. bir boş iki boş üç boş dört boş beş boş altı boş yedi boş sekiz boş… gel de geometriyi panik yapmadan çöz şimdi. nerde anasını satayım nerde. sınav sistemiyle sürekli oynayarak bu işe sıçmıştı zaten ösym, şu sınavla da sıçtığını sıvamış oldu. emeği geçen herkesin ağzına sıçayım, saygılar..” eaeaeaeaea (ekşisözlük)

“ösym tarihinin en zor matematik sınavıdır.”

“matematikten 10 bosun altinda birakana rastlamadigim sinav.”

“buradan okuduğum ve benim de tecrübe ettiğim kadarıyla mf ve tm bölümlerinde ciddi oranda puan deflasyonu yaratacak sınav.”

“matematiğinin geçen senenin en az 2 katı zor olduğu sınav.geometrisi ise kolaydı.”

Bir yorum bırakın