Macaristan Hükümeti Bursları – 50 Yüksek Lisans, 30 Doktora

0
1699

MEB’in yayınladığı Yabancı Hükümet bursları sayfasında Macaristan hükümetinin verdiği burslar için başvuru bilgileri  yayınlanmıştır.

MACARİSTAN HÜKÜMETİ BURSLARI

Başvuru tarihleri konusunda MEB’in yıl olarak hatalı olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen Mart ayının 1. gününe dek devam edecek.

Macaristan Verilen Bursun Türü 50 Adet Lisans, 50 Yüksek Lisans ve 30 Doktora Bursu 20 Kısa Dönem (1-5 ay)
İlk Başvuru Tarihi 07.01.2015
Son Başvuru Tarihi 01.03.2015
Mülakat Tarihi

  

ÖZEL ŞARTLAR

1- Başvurular yalnızca online ortamdawww.stipendiumhungaricum.huvehttp://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspxadreslerinden yapılacak olup, Bakanlığımıza herhangi bir belge teslim edilmeyecektir.

2- Burslar konaklama, eğitim ücreti, sağlık sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için HUF 40.460, doktora için HUF 100.000) içerir.

3- Adaylar,  diploma ve transkriptlerinin İngilizce’ye çevrilmiş halini kendi mezun oldukları okul tarafından verilebiliyor ise alabilir ve kendi okullarına onaylatabilirler. Diğer belgelerin de İngilizce’ye çevirili ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

4- Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı konusundaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

5- Bursa başvuran adayların doğru bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri Mart Temmuz ayları arasında adaylarla irtibata geçecek olup sözlü bir sınav gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir.

6- Lisans (BA/BSc) düzeyinde bursa başvuracak adaylar tarım, doğal bilimler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki bölümleri seçebilecektir.

7- Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılacaktır. İngilizce dilinde verilen dersleri seçebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

8- Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.

9- Yüksek lisans (MA/MSc) adayları teknoloji, mühendislik, ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları ve Orta Avrupa çalışmaları alanlarında çalışma yapabilirler.

10- Doktora için İngilizce dilinde eğitim veren herhangi bir akademik alan tercih edilebilir. Programların süresi 36 aydır.

11- Kısmi çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler.

12- İngilizce dil düzeyiniz TOEFL İBT 90 veya PBT 550, Cambridge B, IELTS 5.0, KPDS, ÜDS, YDS ve E-YDS için ise 70 olması gerekmektedir.

13- Kısa dönem çalışmalar için, lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olması gerekmektedir.

14- AIDS ve Hepatit A, B, C ve başka bulaşıcı hastalığı olmadığını gösterir sağlık raporu alınmalıdır.

15- Pasaport fotokopisi çekilirken pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve bitiş tarihini gösteren sayfaları çekmeye dikkat edilmelidir.

16- Motivasyon mektubunuzda neden Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz gibi bilgiler yer almalıdır.

17- Özgeçmişiniz europass formatında ve fotoğraflı olmalıdır. Macar başvuru formu aynı adreste yer almaktadır.

18- Doktora programına başvuracak adaylar en az 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans diploması, 2 adet tavsiye mektubunu aşağıdaki belgelere ilave edeceklerdir.

19-Adaylar detaylı bilgiler için www.stipendiumhungaricum.hu adresini ziyaret edebilirler.

İSTENİLEN BELGELER 

a-Macar başvuru formu,
b- En son alınan diplomanın onaylı örneği,
c- Not döküm belgesi (Transkript),
d- Pasaport fotokopisi,
e-Özgeçmiş (Europass formatında ve fotoğraflı)
f- Dil sertifikası,
g- Sağlık Raporu (Son bir ay içerisinde alınmış olmalıdır)

h-Motivasyon Mektubu (İngilizce veya Macarca, en az 1 sayfa ve Times New Roman 12 punto)

ı- Başvurular sadece online olarak yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. Adayların hem MEB’in hem de Macaristan tarafının ilgili adreslerinden online olarak başvuru yapması gerekmektedir.

BİLGİ İÇİN

Murat YILMAZER

e-posta: [email protected]

telefon: 0 312 413 18 29

Bir yorum bırakın