Margaret Thatcher Kimdir ?

0
1527

Margaret Hilda Thatcher (Demir Leydi olarak da bilinir) 13 Ekim 1925  Grantham, Lincolnshire doğumlu İngiliz (Britanya) siyasetçi ve eski İngiltere başbakanıdır. Başbakan olduğu dönemde uyguladığı politikalar bir kısım insanlar tarafından desteklenirken, diğer bir kısım bunları onaylamamıştır.

8 Nisan 2013’te hayatını kaybetmiştir.

Partisi Muhafazakâr Parti
Eşi Denis Thatcher (1915-2003)

Çocukları:

Carol Thatcher
Mark Thatcher

Bitirdiği okul: Somerville College, Oxford
Mesleği

  • Bilim kadını (Kimyager)
  • Avukat

Dini: Metodist

Başbakanlık Görev süresi
4 Mayıs 1979 – 28 Kasım 1990

Bilim ve Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Görev süresi
20 Haziran 1970 – 4 Mart 1974

Margaret Hilda Thatcher Gençliği:

İngiltere’de küçük bir şehirde yaşayan inançlı bir Protestan esnaf ailesinden geliyordu. Gençliğinde parlak bir öğrenci olduğu gibi muhafazakâr bir öğrenci derneğinde siyasi etkinlikte de bulundu. Muhafazakâr Parti’ye genç yaşta üye oldu. Zengin bir işadamıyla evlendi.

Margaret Hilda Thatcher’in Siyasi Yaşamı:
Margaret ThatcherThatcher 1975-1990 arasında Muhafazakâr Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yaptı. Genel siyasi çizgisi liberal-muhafazakâr doğrultudaydı. 1980’li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, özelleştirme, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin Birleşik Krallık’taki uygulayıcısı oldu.
Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü. O dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle kendisine takılan Demir Leydi lakabını severek benimsedi.
Thatcher, partisi içindeki bölünmeler nedeniyle başbakanlığı ve aktif siyaseti bırakmak zorunda kaldı. Ancak etkisi öyle güçlüydü ki, başbakanlığı sonrasında devam etmekle kalmadı, İşçi Partisi’ni de etkileyecek şekilde İngiliz siyasetini temelden dönüştürdü.

Bir yorum bırakın