Marmara Üniversitesi Bahar Yatay Geçiş Başvuruları (2013)

9
3973

Marmara Üniversitesi, bahar dönemi önlisans yatay geçişleri için kontenjan ve başvuru tarihlerini açıklamıştır.

Başvurular 14 Ocak 2013 (Pazartesi) – 16 Ocak 2013 (Çarşamba) (Saat:17.00) tarihleri arasında ilgili Meslek Yüksekokullarına ön kayıt yapılacaktır. Kayıt sayfası 14 ocakta aktif olacaktır.

Başvuru kontenjanları ve diğer tüm koşulları BURAYA tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Sorularınız için yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

 

Başvuru Takvimi:

 

UYGULAMA ESASLARI

1) Öğrencinin, yatay geçiş başvurusunda bulunabilmesi için bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olması gerekir.

2) Yatay geçiş başvurusu yapan öğrencinin (Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı dışında) lisans programlarında en az iki, önlisans programlarında ise en az bir dönemi tamamlamış olması zorunludur.

3) Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda, tamamlamış olduğu dönemlere ait öğretim programında belirtilen tüm dersleri almış ve başarmış olması zorunludur. Kayıtlı olduğu dönemlerde, öğretim programlarında (müfredat) yer alan tüm dersleri almamış olan öğrenciler ya da herhangi bir dersten başarılı olmayan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

4) Dörtlük sistemde elde edilen başarı notunun yüzlük sistemdeki not karşılığı başvuran adayın kurumunca belgelendirilmemiş (transkript veya ek belge ile) ise Yükseköğretim Yürütme Kurulunun dönüşüm tabloları kullanılır.

5) Öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait GANO’sunun, eğitimini 4,00’lük sistemde almış ise en az 3,00, 100’lük sistemde almış ise en az 75 olması gerekir.

6) Öğrencinin, geçiş yapmak istediği programın yatay geçiş için başvurulan yıl itibarıyla ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtilen şartların yanı sıra varsa mülakat ve benzeri diğer geçiş koşullarını yerine getirmiş olması zorunludur.

7) Meslek yüksekokullarına yapılan başvuruların değerlendirilmesinde sadece adayın GANO’su esas alınır.

8) Adaylar, en yüksek değerlendirme puanından en düşüğe doğru sıralanır ve değerlendirme bu sıralamaya göre yapılır.

 

GEREKLİ BELGELER

1) ÖSYS sonuç belgesi fotokopisi.(Bilgisayar çıktısı)

2) 14-16 Ocak 2013 tarihlerinde www.marmara.edu.tr veya oidb.marmara.edu.tr web sayfalarındaki yatay geçiş duyurusu üzerinden başvuru yapıldıktan sonra, gerekli belgelerin aynı tarihlerde (14-16 Ocak 2013) ilgili Meslek Yüksekokullarına teslim edilerek ön kayıt işleminin tamamlanması gerekmektedir.

3) Üniversitesinden onaylı not döküm belgesi (transkript), yabancı dilde eğitim verilmeyen diploma programlarına yapılan başvurularda yabancı dildeki not durum belgelerinin noter onaylı tercümesi eklenecektir.

4) Vesikalık fotoğraf (1 Adet- Son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş)

5) Disiplin cezasının bulunmadığına dair belge (Onaylı-transkript üzerinde yazılı olarak da kabul edilebilir.)

6) Öğrencinin müfredat programını ve ders içeriklerini gösteren belge. (Türkçe veya başvuru yaptığı diploma programının dilinde onaylı olarak.)

7) Başvurular, bütün belgeler tamamlanmış olarak ilgili meslek yüksekokuluna elden ya da posta ile yapılır. Postadaki gecikmelerden dolayı geç kalmış başvurular dikkate alınmaz. Koşulları sağlamadığı için veya eksik belge nedeni ile başvurusu değerlendirmeye alınmayanlar ile başvurusu değerlendirilen ve kabul edilmeyen adaylara yazılı bildirim yapılmaz, sonuçlar Üniversitenin internet adresinde duyurulur. Bu durumlarda başvuru evrakı iade edilmez.

 

9 YORUMLAR

 1. merhaba ben sizin univer. gecis yapmak istiyorum 1.donem simdilik 3.40 ortalamam var ve 5 kredilik ders okunmmis ondan da iyi bekliyorum 2 ci sezonumu orda okumak istiyorum bana yardimci olurmusunuz ne gerekli ben kafkas da okuyorm ve sizin okulda olup bizm okulda olmayn dersleri ben alttanmi alacm yada ben ikinci donem ile baslamk istiyorum

 2. ben temmuzda yatay geçiş yapmak istiyorum okuduğum üniverstede ing hazırlık yok ama marmarada var yinede başvura bilir miyim? eğer ingilizce sınavını geçemessem bir yıl hazırlık okumam mı gerekiyor? bide marmara üniverstesi öss yerleştirme puanına bakıyo mı yoksa sadece ortalamaya mı bakıyor.

  • başvurabilirsiniz fakat genel geçerliliği olan bir ingilizce sınavını başarıyla geçmeli veya üniversitenin sınavlarına katılmanız gerekiyor. Bunun detayını üniversiteden mutlaka öğrenin. yeterliliği sağlayamazsanız başvurunuz kabul edilmeyebilir.
   öss puanı da dikkate alınır fakat genel not ortalaması daha fazla etkili.

 3. benım su an okudugum bolum ıngılızce degıl.marmaraya gecıs yapacagm bolum de ıngılızce degıl. ingılizce sınavına yıne de gırmek zorumlu mu?

 4. merhaba, ikinci sınıf sosyoloji için başvuru yapacağım, dili ingilizce olan bir okuldan geleceğim yine de ingilizce sınav şartı var mı ?

 5. iyi günler ben marmara üniversitesi türkçe işletme bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum önümüzde ki süreçlerde..şunu sormak istiyorum türkçe işletme bölümünü okuyorum marmara ünt.de hazırlık sınıfı var mı ? ingilizce sınavına katılmam ve belli bi puan alma zorunlulugum var mı..yoksa sadece not ortalamamın iyi olması geçişim için yeterli mi..

 6. mrb ben ağrı ibrahim çeçen üniversitesi antrenörlük eğitimi bölümü 2 sınıf okuyorum agnom 3.47 çift anadal için veya normal geçiş için ara dönemde üniversitenize geçmek istiyorum.ara dönemde geçiş varmı?

Bir yorum bırakın