Mazeretli Kayıt Nedir, Nasıl Yapılır ?

80
50138

Mazeretli kayıt (diğer adıyla Mazeret kaydı) normal kayıt süresi içinde kayıt yaptırmayanlara tanınan ek kayıt süresidir. Adından da anlaşılabileceği gibi bir mazeretiniz varsa ve kayıt tarihlerini bu nedenle kaçırdıysanız, ek süre içinde kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Not: AÖF kayıtları için mazeret istenmemektedir. Kayıt yenileme işlerinizi en son 4 Mart 2015’te yapılabilir, ders ekle sil işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Mazeretli kayıtta ne gibi sebepler öne sürülebilir ?

Mazeretli kayıt yapabilmeniz için gerçek bir mazeretinizin olması gerekir. Mazeretler okul türüne göre değişebilmektedir.

Genel mazeret halleri:

 • Doğal afetler
 • 1. ve 2. derece akraba ölümü
 • Sağlık problemi (Doktor raporlu)
 • Çeşitli kazalar (trafik kazası gibi)

Açıköğretime kayıtta mazeret: Açıköğretim kayıt kılavuzuna göre normal kayıt süresinde kayıt yaptıramayanlar resmi bir mazeret belgesi göstererek kayıt yaptırabilirler. Ayrıca AÖF bürolarında bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak, bir mazeret dilekçesi oluşturulabilir.

Basit bir mazeret dilekçesi:

……. no ile (tc kimlik) 2013 yılında ÖSYS sınavıyla ……. …..  ……….. (okul+fakülte+bölüm) bölümünü kazandım.
………. (mazeret nedeninizi yazınız) dolayı normal kayıt döneminde kaydımı yaptıramadım.Mazeretli kayıt döneminde kaydımın yapılmasını arz ederim.

Mazeretime ilişkin belge ektedir. (varsa belgeniz, dilekçeyle birlikte veriniz)

Üniversitelerin mazeret kabul edebileceği durum örneği: Örgün eğitimde mazeret kabul edilmesi açık öğretime göre daha zordur. Üniversitelerin bu konuda açık kuralları vardır ayrıca mazeretin incelenmesi için kurul oluşturulabilir.

Örnek olarak Ankara Üniversitesinin mazeretli kayıtta (veya kayıt yenilemede) kabul ettiği mazeretler:

 • Akademik takvimde belirtilen kayıt yenileme döneminde raporlu olmak,
 • Kabul edilebilecek bir nedenle yurt dışında olmak (Pasaport giriş çıkış tarihleri kontrol edilecektir),
 • Birinci derece yakınının vefatı,
 • Milli sporcu olup yurt dışı müsabakaya katılmak veya milli takım kampında bulunmak,
 • Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek diğer mazeretler.

          Öğrenci yukarıda tanımlanan mazeretleri belgelemek zorundadır. Bu belgeler Kayıt Yenileme tarihleri arasındaki süreyi kapsamalıdır.

 

Mazeret kayıtları genellikle ne zaman yapılır ?

Mazeretli kayıtlar genel olarak normal kayıt süresinin bitiminden sonraki bir kaç gün içerisinde yapılır.

80 YORUMLAR

 1. Köyde öğretmenlik yaptığım için mesai saatlerinde açıköğretim bürosuna gidemiyorum.Bu durumu mazeret gösterip cuma günü yani ayın 19’unda mesai saatleri içinde kayıt yaptırabilir miyim acaba?

 2. 2. Üniversite ile ilgili olarak, Üniversitenin sayın yetkilileri lütfen üniversitenize ait kayıt bürolarının önüne, içine bir bakın ya da telefon edin, binlerce ögrenci sokaklarda sıra da bekliyor, kayıt olmalarına imkan yok, sizden onlar adına ve ögrenci velisi olarak ricam kayıt süresinin uzatılması, saygılar.

  • mazeret için dilekçe yeterli diyolar bende mazerete kaldım ne yapcam yarn bilmiyorum.ne mazeret suncam onu hiç bilmiyorum.adamlar 19una kadar yazmış adam gbi 16dememişler.bunu fark etmedim şimdi parayıda yatrdım eger bişi bulamazsam hepsi boşa gitck

  • geri iade yazmıyor kayıt kılavuzunda. mazeret dilekçesi deneyebilirsiniz aöf bürolarında örneği yer alıyor elbette inandırıcı bir mazeret bulmalısınız.

 3. meslek yüksekokulu işletmecilik mezunuyum dikey geçiş istiyorum fakat kayıt tarihini 19 u olarak algıladım bende. ayrıca aöf bürosu bulundugum yere 1.5 saat uzaklıkta.telefonlara hiç cevap vermediler,ulşamadım ve bugün son gün oldugunu öğreniyorum.çalıştıgım içinerteledim sürekli.önce bankaya para yatırıp sonra internet basvurusu mu yapılacak? ya da mazeret olarak belge isteniyor mu? yarın paraı yatırıp ardından da internetten ön kayıt yapabilir miyim_ yoksa gecersizmi artık.

  • evet biraz da Anadolu Üniversitesinin suçu bu, kayıt 1-19 diyorlar 17-18-19 mazeret diye ayırıyorlar. Dilekçe örneği bulabilirsiniz aöf bürolarında. önce gidin dilekçe durumunu sorun olabilecek gibiyse para yatırmalısınız daha sonra internet ön kayıt işlemleri ardından belgelerle birlikte büroya tekrar gitmeniz gerekir. mazeretinizi geçerli sayarsak tabi.

 4. bende ayın 19 una kadar biliyordum hiç mazaretli tarih yazısını görmedim geriye dönük bi sağlık raporu falanmı alsak acaba yarın sabah ilk işim aöf bürasouna gidip dilekçeyle alıyolarsa bankadan parayı yatırmak olacak

 5. merhabalar ben cumartesi günü ön kayıdımı yaptım netten
  ama dgs sonucunu beklıorum dgs kazanırsam ona gidicem nie açık öretime yazılıyımki bence bunu kabul etmeleri gerekiyor bide okul mezuniyet belgesi 10 günde çıkar dedi dün aldım ama üstündede 12 sinde çıktı yazıo 12sinde çıkarmışlar naapmam lazım benim

 6. biraz önce internetten önkayıdımı yaptırdım. yarın açık öğretim bürosundan kaydımı yaptırsam sorun olur mu acaba? yani banka makbuzu internet başvuru tarihi hepsi aynı mı olmalı?
  ayrıca şuan bürolar açık mı ? bilgisi olan varsa cevap verebilirse çok sevinirim teşekkürler.

  • mazeretli kayıt tarihlerini üniversite belirtiyor. muhtemelen vardıysa bile geçmiştir. 10 ekim nere 25 ekim nere, kayıtları kaçırdınız yani mazeretli ya da mazeretsiz.

 7. 4. sınıf öğrencisiyim..önce bankaya para yatırdım..alttan derslerim vardı..bankaya önce para yatırdım diye sistem otomatik dersleri seçmiş.ama kaldığım dersleri seçmemiş.mazeretli kayıt döneminde o dersleride alabilir miyim..

 8. Merhaba ben bankacılık 2.sınıfta kaldım 2 sene kayıt yenilemedim bu sene yeniliorum ve evlendim soyadım değişti bankada soyadım kızlık soyadımdı bu sorun yaratırmı büroya gittiğimde soyadı dğişikliğimi ve kaydımı yapabilirmiyim ve şifre falan yoktu o zaman şuan nasıl görebilirim sadece tc numaramla dersleri ve başvurumun olup olmadığını

   • Merhabalar,

    Bende normal kayıt yenileme tarihleri arasında kaydımı tamamlayamanlardanım. Az önce telefon ile açık öğretim bürosunu arayıp sordum. 16.11.2012 tarihine kadar herhangi bir mazeret belirtmeden bankadan ödemelerin yapılması kaydıyla kayıt yenileme işlemleri yapılabiliyormuş. Bu konuda kaygıları olan arkadaşlara duyurulur. Saygılar.

 9. kolay gelsin ben başvuru tarihini 16 sına kadar zannediyordum biraz önce öğrendiğim kadarıyla 13 ü son tarihmiş mazeret gerekiyormuş süre uzatılabilir mi acaba yukarıda belirtilen mazeretlerden hiçbirisi bende yok.

 10. benim mazaretim koşusturma ve ihmal.4.sınıftayım.inşallah yarın kaydımı kabul ederler.az para istemiyorlar çünkü.zayi olmasını istemem.

 11. iyi gunler ben internetten kaydımı yaptm fakat bakaya para yatırma ve kayıt yenıleme tarihini kacırdım ne yapmam gerekıyor yarın aof burosuna gitsem sizce birsey olurmu

 12. Arkadaşlar Mazeretli Dilekçe yazsam olurmu internetten kayıt yaptım fakat bankaya ödemedim.
  Unuttum evden taşınma durumumuz vardı,

  ,
  Yardım

  Lütfennn

 13. Arkadaşlar 2013 bahar dönemi ara sınavı 4-5 mayıs benim doğum 30 nisan 1 mayıs arası bunu mazeret olarak sayılırmı sınava giremezsem yatırdığım harç boşamı gidecek lütfen bilgi verirseniz sevinirim..

 14. Lütfen yardım edin , 29 unda Lys için 75 tl ücret yatırdım ama başvuru yapmayı unuttum Bunun mazaret başvurunu yapma şansım var mı

 15. 23,10,2013 te mesaide olcagımdan dolayı 2. üni. kaydımı yapamıyorum. Mesai de olmam mazaret sayılırmı. Kurumdan belge alsam?Ücreti yatırdım büroya gitme işi kaldı yalnızca bu iş çok saçma olmuş kendi verdiği belgeleri kendileri istiyor.Kaydımızı internetten olsa sadece 2 fotograf için büroya gidiyoruz.

 16. mersın unuwersıtesıne ygs sınavında yerlestım fakat kayıt gunu saqlık sorunum yuzunden yetısemıyorum ayaqım kırıldıqı ıcın haerket edemıorum ve bu sebeble mazeret kaydını nasıl yapabılırım unuwersıteye soran arkadaslarıma yapılmadıqını soylemısler bı bılgı werırsenız sevırım sımdıden tesekur ederım

 17. Ankara Üniversitesi GAMA Meslek Yüksek Okulunu kazandım.Üniversitenin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı sitesinde kayıt kılavuzunda GAMA MYO için ayrılan kayıt zamanı 02.09.2014 saat 16.30-17.30 olarak belirtilmiş.O gün bize ayrılan zaman dilimi içerisinde saat 17.15 de belirttikleri adrese gittim.Gittiğimde 10 tane masadan sadece 2 tanesinde görevli kişi vardı.Tahminime göre o saatde onların kayıtlarını yapılıyodu fakat ben gittiğimde görevlinin bana verdiği cevap ‘bu saatde kayıt mı olur.Haftaya pazartesi gel’ diye cevap verdi.Bende eve gidince baktım acaba neden pazartesi diye.Pazartesi günü mazeretli kayıt günüymüş.Madem o saatde kayıt yapmıyacaklar niye kılavuza o saat aralığını yazıyolar anlamış değilim tam bir saçmalık.Şimdi ben ne gibi mazeret sunsam diye düşünüyorum.Rapor almaya gittim vermediler.Bu yazdığım olayı anlatsam inanacaklar mı inanmayacaklar mı?Ne yapacağımı bilmiyorum.Yardım ederseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 18. Ben bu sene yenı kayıt yaptıracaktım aöf spor yönetimi bölümüne fakat internette kayıt tarihleri ıleri bir tarih görünüyordu sonradan geriye cekmişler bende kayıtları kacırdım mazeretli kayıt yapmak gibi bir şansım varmı ?

 19. Onlisans mezunuyum aof e dikey gecis yapicam ben 17sinde bittgini saniyordum ama 16 17 ekim mazeretliymis simdi ben ne mazeret uydursam kayidimi alirlar

 20. hocam ben dgs ek yerleştirmeleri ile kayıt yaptrdm ancak muaf oldugum dersler az tutuldugundan kaydmi sildirmek istedim derslere hiç girmedim harc iade edilir mi?

 21. arkadaşlar ben kayıt tarihini geçirmişim yarın parayı yatırsam olurmu olmazssa paranın iadesi olurmu cvp için şimdiden tşkler

 22. 03.03.2015 tarihinde aof bahar donemı için para yatırsam sayılırmı bi mazeretim yoktu ama sadece unuttum zamanında yatırmayı.

 23. üniversite kayıt tarihinde ön kayıt yaptırdım fakalt e devlet üzerinden kayıt yaptırmamısım. harcı da yatırdım. ama obs de gözükmüyorum. ne yapabilirim

 24. Bugunku universite kayidina yetisemedim yolda kaza oldugu icin cok gec vardik ve kayit tarihi suresi icinde 3 haftalik da raporum var bunlar mazeret sebebi sayilirmi

 25. Arkadaşlar ben ek tercihtenn bölüm kazandm ama internet üzerinden başvuruyu kaçırdım bu durumda ne yapabilirim bayram tatili nedeniyle hiç bir yere ulaşamıyorum acaba bayramdan sonra kayıt yaptırma şansım var mı ek süre gibi bişe olur mu yardmcı olursanız sevinirim

 26. S.a buroyu aradin kayit islemleri 26 eylul 7 ekimde son ddiler ek tercih yapmadim bi baktim sinav tarihi kacmis bn kayit ne zaman basliyo dedim bana bu tarihi verdiler Ve 2 defa arafim ayni tarihi soylenisler arkadasa 1 ocak denilmis pekii anlatyigim mazerek sayilir mi

Bir yorum bırakın