MEB e-Kurs başvuruları devam ediyor

0
1226

MEB’in bu yıl uygulamaya başladığı destekleme ve yetiştirme kurslarına ilk üç başvuru gününde toplam 1 milyon başvuru yapıldı.

9 Ekim cuma gününe kadar uzatılan kurslara toplam 5 milyondan fazla öğrencinin başvurması bekleniyor.

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, 3 Ekim’de başlayacak destekleme ve yetiştirme kurslarına, örgün eğitimde okuyan ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere açık öğretim okullarına kayıtlı ortaokul, lise öğrencileri ile özel okul öğrencileri ve mezunların başvurabileceğini hatırlattı.

Bu yıl ilk kez destekleme ve yetiştirme kursları için e-kurs modülünü başlattıklarını ve bu sistem sayesinde kurslarla ilgili sayısal verilere anlık ulaşabildiklerini belirten Kurt, ilk üç günlük verilere göre 22 bin 102 eğitim kurumunun kurs için başvuru yaptığını bildirdi.

 

“İhtiyaç halinde ücretli öğretmen görevlendireceğiz”

“Daha önce dershanelerde çalışan kaç öğretmenin kurslara başvurduğu” sorusu üzerine Kurt, bunu kesin olarak tespit etmenin mümkün olmadığını ancak 10 bin dolayında dershane öğretmeninin başvuru yaptığını tahmin ettiklerini belirtti.

Kursların açılabilmesi için başvuran öğretmen sayısının yeterli olduğunu dile getiren Kurt, “İhtiyaç olması halinde de ücretli öğretmenlerimizi kurslar için görevlendireceğiz” dedi.

Biyoloji Öğretmenliği

Öğretmen maaşlarına büyük katkı

Kurslara devam edecek öğretmenlerin ek ders ücretlerinin 2 kat artışla yaklaşık 20 liraya çıkarıldığını hatırlatan Kurt, “Bir öğretmen normal şartlarda, haftada 10-15 saat kurslarda derse girdiğinde bütçesine aylık olarak 1000 lira katkı sağlayacak. Yani yaklaşık olarak öğretmenimizin ayda aldığı ek dersin iki katı daha ücret alması anlamına geliyor. Bu da öğretmenlerimizin bütçesini olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

 

Bir yorum bırakın