MEB: İzinsiz Liselere Ödeme Yapmayın

0
1165

2015-2016 eğitim öğretim yılı için önkayıtlar alınmaya başlarken, MEB izinsiz liselere kayıt ödemesi yapılmaması gerektiğini hatırlattı.

“Öncelikle kayıt alan kurumun resmi açılış işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığına bakın. Henüz açılışını tamamlamayan, yani iş yeri açma ve çalışma ruhsatını almayan kurumlara kayıt yaptırmayın. Zaten böyle bir kaydın resmi bir karşılığı olmaz, bu kayıtlar sadece bir ön kayıttan öte bir anlam taşımaz”

Önümüzdeki dönem 12’nci sınıfa geçecek öğrenciler temel liselere adeta göç etmeye hazırlanırken, 2043 dershane özel okula dönüşüm başvurusu yaptı. 1913’ü ön kabul aldı.

özel_temel_liseler

Bakanlık Yetkilileri: Temel Liseler 4 Yıl Faaliyet Gösterecek

Temel liseler, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre 2018- 2019 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar faaliyet gösterecek okullardır. Dolayısıyla talep eden öğrencilerin kayıtlarını bu kurumlara alması olağan bir durum. Ancak bir temel lise, her sınıf düzeyinde toplam kontenjanının yüzde 30’u kadar kayıt alabilecek. Kontenjanının bütününü 11 ve 12’nci sınıflar için kullanması söz konusu olmayacak. Ayrıca temel liseler, Anadolu ya da diğer mesleki liseler gibi faaliyet gösteren bir okul türü oldukları için belirlenmiş bir müfredat üzerinden eğitim verecekler. Bu nedenle ‘hem okul hem dershane’ formatında faaliyet yapacağını iddia eden kurumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek.”

Bir yorum bırakın