MEB okullarda ücretsiz kursları başlatıyor

0
1187

MEB, dershanelerin 2015 Eylül’de kapatılacak olması nedeniyle takviye ders amacıyla ücretsiz kurslar düzenleyecek. Bakanlık bu dersler için öğretmen açığını ücretli öğretmen alarak karşılamaya çalışacak.

Üniversite akademisyenleri de “ücretli öğretmen” olarak bu kurslarda ders verebilecek. Bakanlığın yayımladığı yönergeye göre hafta içi gece 22.00’ye kadar sürecek kurslardaki kurallar şöyle:

Mezunlar için dersler halk eğitim merkezlerinde:

Ortaokul ve lise öğrencileri okullarındaki, mezunlar halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

Kurslar sürekli devam edecek:

Bir kurs en az, dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Ders saati 40 dakika. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

Her ay deneme sınavı yapılacak başarılı öğrenciler aynı sınıfa toplanacak:

Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak.

meb

MEB’e göre takviye derslerde test çözülmeyecek veya öğrenciler herhangi bir sınava hazırlanmayacak. Anlaşılan bakanlık, takviye kurslarının dershane alternatifi olarak görülmesini istemiyor. 

Bir yorum bırakın