MEB’den Çocuğunu İlkokula Göndermeyene Ceza

0
1710

Çok tartışılan 4+4+4 eğitim sistemine göre 60-66 ay arası çocukları okullara kaydettiren MEB,  66 ay ve sonrası için çocuğunu raporsuz bir şekilde okula göndermeyen velilere para cezası uygulanacağını açıkladı. Buna göre ceza günlük 15 TL olacak.

[ad]

60-66 ay arasında olan öğrenciler velilerinin dilekçe vermeleri halinde ilkokula gönderilmeyebilecek. Çocukları 60-66 ay arasında olan veliler bir sağlık rapor almadan yazılı başvuru ile çocuklarını ilkokul birinci sınıf yerine okul öncesi eğitime başlatabilecek. 66 ayın dolmasına rağmen rapor almayan veliler günlük 15 TL ceza ödeyecek. Birçok velinin bölgesindeki devlet okullarına çocuklarının 66-72 ay arasında olduğunu belirtip, “Ana sınıfına alamaz mısınız?” başvurusu yaptıkları da ifade edildi. Bu başvurulardan olumsuz yanıt alan ve maddi durumları yeterli olan velilerin de özel okullara başvurdukları öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer daha önce yaptığı açıklamada 66. aydan itibaren okula kayıtların zorunlu olarak yapılacağını belirterek, göndermeyen velilerden hesap sorulacağını belirterek “‘Okulda bez de bulundurun’ gibi değerlendirmeler yapılıyor. Türkiye’de zaten 60 ile 72 ay arasındaki çocukların yüzde 67’sini biz eğitiyorduk, okullarımıza almıştık” demişti.

Kaynak: Vatan Gazetesi – Kıvanç El

Bir yorum bırakın