MEB’den öğrencilere yaz tatili tavsiyesi

0
1131

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, cuma günü başlayacak yaz tatili nedeniyle öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulundu. 9 Haziran’da karne alacak öğrencilere, “Karne sonuçlarınız beklediğiniz gibi gerçekleşmediyse umudun tükenmediğini bilip, tatili başarı için yeni başlangıç yapabilirsiniz” önerisini yaptı. Güngör, öğrenci ve velilere özetle şu tavsiyelerde bulundu:“Sene boyunca pek çok yeni bilgiler öğrendiniz, yeni şeyler keşfettiniz. Şimdi ise tüm bunları özümseyip hayatınıza katma zamanı. Tatil tüm bunları gerçekleştirmek için size verilmiş bir fırsat. Bu tatili verimli değerlendirebilmek için pek çok seçeneğinizin olduğunu unutmayın.

Yoğun teknoloji kullanımının bizleri yalnızlaştırıp sosyal ve kültürel çevremize yabancılaştırdığı gerçeğinden hareketle hayata dair gerçek ilişkiler geliştirmeyi önemsemeliyiz. Sokağımızı, mahallemizi, şehrimizi, insanları başta olmak üzere bütün zenginliği ve renkliliği ile anlamaya çalışmalı, aidiyet bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Sosyal ve kültürel çevre ile geliştirilip güçlendirilemeyecek bağlar, insanı hep eksik bırakır. Tatil, bize ilişkilerimizi ve bilincimizi onarma fırsatı sunmalı.

Çocuklarınızı akranlarıyla kıyaslamayın

Okul dönemi boyunca zaman bulunamayan aile faaliyetleri için bir arada zaman geçirilmesi önem taşıyor. Aile içi iletişiminizi geliştirmek, çocuklarınıza tatili verimli geçirebilmeleri için yol göstermek ve birlikte çeşitli etkinlikler yapmak, aile bağlarınızı güçlendireceği gibi çocuklarınıza da kendilerini iyi hissettirecektir. Karne sonuçlarınız beklediğiniz gibi gerçekleşmediyse umudun tükenmediğini bilip, tatili başarı için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca, karne notlarının çocuğunuzun bir değerlendirmesi değil, dönem boyunca gösterdiği performansın bir değerlendirmesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, çocuğunuz eğer kötü bir karneye sahipse, bu durumu başarıya giden yolda bir basamak olarak görmeli ve çocuğunuzu kesinlikle akranlarıyla kıyaslamamalısınız.”

Bir yorum bırakın