MEB’den Özel Okul Ücretlerine Zam Ayarı

0
1224

MEB, özel okul ücretlerine yapılan zamlara sınırlama getiriyor. %30’lara varan yıllık zam oranlarına sınırlama getiren MEB’e göre bu yıl fiyatlar üzerinde en fazla %13.36 oranında zam yapılabilecek.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği‘ne göre; özel okullar ara sınıflar için yıllık ücretlerini (Y.İ, ÜFE+TÜFE)/2 oranına, en fazla yüzde 5 oranında artış yaparak belirleyebilecek. Özel okullar fiyatlarını, Ocak ile Mayıs ayı arasında açıklamak zorunda. Okullar, ücret artışlarını, fiyatlarını açıkladıkları aydan önceki 12 aylık enflasyona göre belirleyebilecek. Bu durumda maksimum zam oranı, fiyatın açıklandığı aya göre değişebilecek.

Örneğin; bir özel okul bu ay en yüksek; Nisan 2014 ile Mart 2015 arasındaki 12 aylık enflasyona göre yapılan hesaplamayla yüzde 13.36 zam açıklayabilir. Mayıs’ta yıllık fiyatını duyuracak özel okulun ücreti de Nisan’da açıklanacak 12 aylık enflasyon rakamına göre belirlenecek.

özel_temel_liselerMEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, yeni sistem ile yüksek zamların önüne geçtiklerini söyleyerek, “Yönetmelik ile okulların yapacağı en yüksek zamma sınırlama getirdik. Okullar formülümüze göre zamlarını belirleyip, MEBBİS’e girecekler” dedi.

Özel okula ilk kez kaydolan çocukların okul fiyatlarında belki bir istismar olabileceğini belirten Yelkenci, “Kontroller ile de yüksek ücret alınmışsa bu hemen ortaya çıkabilir” diye konuştu. Yelkenci, bir sonraki eğitim yılında zamların sistemde otomatik hesaplanacağını kaydetti.

Bir yorum bırakın