MEB’den Seçmeli Kürtçe Dersi Programı

0
1173

Milli Eğitim Bakanlığı, “Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi” kapsamında isteyen öğrenciler için seçmeli olarak Kürtçe, Adığece ve Abhazca dillerinin programını hazırladı. Yaşayan Diller ve Lehçeler Ders programı, Kürtçe’nin iki lehçesi Kurmancca ve Zazaca için ortak olarak hazırlandı.

[ad]

Bu dersler için belli bir seviye olacak ve farklık sınıftan öğrenciler bir araya gelerek aynı seviyeyi öğrenebilecekler. Dersin seçimi 5. sınıftan itibaren başlayacak. Aşağıda seçmeli Kürtçe dersi ile ilgili MEB Öğretim programını görebilirsiniz.

  • Öğrenciler Kürtçe alfabedeki tüm sesleri okuyacak. Kürtçe alfabede olup Türkçe alfabede olmayan X x, W w, Q q harflerinin içinde bulunduğu kelimeleri okumayı, okunurken bu harflerin seslendirilmesine vurgu yapmayı öğrenecek.
  • Öğrenciler, dinleme becerilerinin geliştirilmesi için ders kapsamında sınıf içi çalışmaların yanı sıra sınıf dışı ortamlarda da dinlemenin sürdürülebilmesi amacıyla öğrencilerin internet, MP3 çalar, CD, DVD, ve Kurmancca ve Zazaca yayın yapan kanalları dinleme ve izlemeleri doğrultusunda yönlendirilecekler.

Kaynak: radikal.com.tr

Bir yorum bırakın