MEB’in 2013 Yılı Öğretmen İhtiyacı 120 Bin

0
1241

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığı hakkında konuştu buna göre MEB’in 120 bin civarında öğretmen ihtiyacı bulunmakta. 2013 öğretmen atamaları ekonomik imkanların el verdiği ölçüde 2013 Ağustos ayında yapılacak.

[ad]

Erdoğan’ın öğretmen atamaları hakkındaki sözleri:

Hala bazı okullarımızda ihtiyacı tamamen karşılayabilmiş değiliz. Yaklaşık 120 bin öğretmene daha ihtiyacımız var. Kadro eksiğini tamamen gidermemiz ise bütçe imkanlarımızın gelişmesine, ülke ekonomimizin daha büyümesine bağlı. Bu alanda düne göre çok iyi noktadayız. Ve imkanlarımız geliştikçe daha iyi bir noktaya doğru ilerliyoruz. Ancak ihtiyacın tamamen karşılanması başka bir şeydir, okuldan mezun olan veya atama bekleyenlerin hepsinin öğretmen olarak atanması başka bir şeydir. Ne devletin böyle bir taahhüdü olabilir ne de dünyanın herhangi bir köşesinde üniversiteyi bitirenler doğrudan kadroya atanır, böyle bir şey yok. Bu yönde iktidarı suçlayıcı şekilde propagandalar yapılması da doğrusu hiç adil bir yaklaşım olmaz.”

2012 yılı itibariyle 57 bin öğretmen ataması yapılmasına rağmen atama bekleyen yaklaşık 250 bin civarında öğretmen adayı var. MEB öğretmen açığı ise 120 bin civarında.

Hükümetin en fazla personel atamasını, mali noktada da en büyük desteği Milli Eğitime verdiğini ifade eden Erdoğan, ”Bütün bunlara rağmen bizim yüzde 100 olarak bunu hemen çözmemiz mümkün mü? Tabii ki değil. Fakat önümüzdeki program çerçevesi içinde inşallah bunu da sıfırlayacağız” dedi.

Bir yorum bırakın