MEB’in çözümü: O karikatürün olduğu sayfa yırtılıyor

0
1088

2017-2018 eğitim-öğretim yılında 6’ncı sınıflarda okutulacak kitaplar arasında yer alan Türkçe öğrenci çalışma kitabında Çizer Selçuk Erdem’e ait olan kutup ayısının el hareketi yaptığı karikatür büyük tartışma yarattı. Olayın ortaya çıkmasının ardından karikatürü çizen Selçuk Erdem sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, “Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim” dedi. Kriz, kitabın ilgili sayfasının yırtılarak kitaptan çıkarılmasıyla son buldu.

Uygulanan yöntem yine tepki çekerken, Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, intihal yerine özgün çalışmalar yapılmasının bu yaşananların önüne geçecek çözüm olacağını belirtti.

Yaşanan kriz üzerine toplatılacağı ileri sürülen kitap için üretilen çözüm yeni tartışmalar yarattı. Okullara ulaştırılan kitaplardan karikatürün bulunduğu 13’üncü sayfa yırtılarak kitaplardan çıkartılıyor. Bu yıl dağıtılacak kitapta 13 ve 14’üncü sayfalar olmayacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir şunları söyledi:
“Okullarımızda dağıtılan kitapların ihale, inceleme ve dağıtımı sürecinde ne kadar titiz davranmamız gerektiği konusunda çok açık bir örnek. Çizerin izin alınmadığı ifadesi ise akademik çerçevelerde sıkça rastladığımız intihal konusunun da yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor. İntihal yerine özgün çalışmalar yapma gerekliliğimiz ortada. Önümüzdeki yıl için 6’ncı sınıf çalışma kitabının kolaycı yolla eğitimde kullanılmasının doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum. Talim Terbiye Kurulu’nun da kitap konusunda yaşananlardan ileriye dönük bir örnek almış olacağını ifade etmek istiyorum.”

Okullardaki kitaplar tek tek açılarak sayfalar kitaptan çıkarıldı.

Bir yorum bırakın