MEB’in Yarattığı SBS ve Dershane Huzursuzluğu

1
1461

2012-2013 eğitim öğretim yılı başından beridir, SBS’nin artık yapılmayacağı ve dershanelerin kapatılacağına dair haberler yapmaktayız. Sürekli benzer açıklamaları yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı (öncesinde Ömer Dinçer) liseye geçiş sistemine yönelik hala kesin bir karar almadığından huzursuzluk yaratmakta.

Bakanın açıklamaları özetle şu şekilde: SBS kaldırılacak, bütün okullar için genel bir sınav yapılmayacak, çok başvuru beklenen okullarda ek sınav düzenlenecek, öğrencinin okuldaki başarısı ve notları da değerlendirmeye katılacak. Dershaneler kapatılacak veya özel okula dönüştürülecek.

Yaklaşık bir yıldır duyduğumuz bu açıklamalara yönelik henüz bir adım atılmış değil. Bu belirsizliğin eğitim camisasında huzursuzluğa yol açtığını düşünmekteyiz. Umarız kısa sürede MEB, SBS konusunda ne yapacağına ilişkin kesin bilgiler sunabilir.

üniversite tercihleri

Alanında uzman bir çok eğitimciye göre bu belirsiz ve parça pinçik sınav sistemi, stresi, tek genel sınavdan yani SBS’den daha fazla arttırabilir. Dershaneler konusunda belirsizlik özellikle veliler tarafından merak edilmekte. Nitekim önkayıtlar kısa bir dönem sonra başlayacak.

1 YORUM

  1. Bu demeçler, konuşmalar, bilgilendirmeler sorun üretmekten başka hiç bir işe yaramaz. Önü sonu belli olmayan uygulamaların sıkıntısını çekiyoruz hep. Herkes biliyor ki, bir işletme gibi reklamı yaptırılan okullara ilgi fazla olacak.

Bir yorum bırakın