Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Rehberi

303
33031

YÖK’ün geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığı, Merkezi Yerleştirme Puanı (ÖSYS) ile yatay geçiş uygulaması, hatalı tercih yaptığını farkeden öğrencilere bir şans daha verilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu uygulama hakkında pek çok soru almaya devam ediyoruz, umarız bu rehber merkezi yerleştirme ile geçişin nasıl yapıldığı konusundaki merakınızı azaltır.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir ?

ÖSYS’den aldığınız puanla, yatay geçiş yapma hakkına sahip olmanız demektir. Kaçıncı sınıfta olduğunuza dikkat edilmeden, geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından yüksek puana sahipseniz, o bölüme geçiş için başvurma hakkınız bulunuyor.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor ?

Her yıl Ağustos ayının 30’una kadar üniversiteler merkezi yerleştirmeyle geçiş için duyurularını yayınlayıp başvuruları alıyorlar. Kayıtlar ise Eylül ayının sonuna kadar yapılabiliyor.

2015-2016 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

Not: Geçişler genellikle GNO ile geçişler ile benzer tarihlerde yapılıyor. Üniversite duyurularını takip etmelisiniz.

Merkezi yerleştirme yatay geçişinde kontenjanlar nasıl belirleniyor ?

Geçiş için %30 kontenjan ayrılmaktadır, bu %30 bölümün o yıl ÖSYS kılavuzundaki kontenjanının %30’udur.

Başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğunda ne oluyor ?

Puan üstünlüğü bulunanlara geçiş hakkı tanınıyor.

Kimler merkezi yerleştirme ile geçiş yapabilir ?

Tek bir koşul bulunuyor o da üniversiteye kayıt olduğunuz yıldaki ÖSYS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanıyla aynı veya daha fazla olmasıdır.

Yeni Açılan Bölümlere Yatay Geçiş Yapılabiliyor mu ?

Yeni açılan bölümlerin taban puanı bulunmadığından bu bölümlere merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılamamaktadır.

Yabancı Dil ve Hazırlık Sınıfı Konusu:

Yabancı dilin esas alındığı programlara geçiş yapmak öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaları gerekmektedir. Bu öğrenciler üniversitenin yapacağı dil sınavlarına katılabilirler, başarısız olurlarsa hazırlık okumak zorunda kalırlar.

Merkezi yerleştirme puanıyla kaç kez başvuru yapılır ? 

Merkezi yerleştirme puanıyla bir kez geçiş hakkı tanınmaktadır. Geçiş yapan öğrencilere sonraki başvuru tarihlerinde geldiği üniversiteye geri dönme imkanı da tanınmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılabilir mi ?

Merkezi yerleştirme puanıyla özel yetenek sınavı istenen bölümlere geçiş yapamazsınız ancak bu bölümlerde okuyan öğrenciler geçiş yapma hakkına sahiptir.

Yorum ve sorularınızı bekliyoruz @gribilge

merkezi yerleştirme yatay geçiş

303 YORUMLAR

  1. Selamlar mersin uni de %30 ingilizce mimarlik okuyorum suan hazırlığım geçiş yapacağım üniversitenin de mi %30 ingilizce olmasi gerekiyor

  2. Hocam çok zor durumdayım bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben Zonguldakta eczacılık okuyorum ve van eczacılık benim puanımdan düşük ben merkezi yerleştirmeyle van eczacılığa geçebilir miyim ? Evet farklı bölümlere merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılabiliyor fakat aynı bölüm için bu geçerli mi? Lütfen yardımcı olun kimseden cevap alamadım…

  3. Merhaba ben başka üniversiteye geçiş için belgelerimi teslim ettim geçenlerde yalnız transkriptimde disiplin cezası almıştır yazıyor ama ben uyarma cezası aldım ve uyarma cezası aldığım kağıdı da istenen belgelere koydum yani daha ağır bir ceza almadım ben bu kağıdı vermem yeterli olur mu geçişim kabul edilir mi

Bir yorum bırakın