Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Rehberi

303
30832

YÖK’ün geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığı, Merkezi Yerleştirme Puanı (ÖSYS) ile yatay geçiş uygulaması, hatalı tercih yaptığını farkeden öğrencilere bir şans daha verilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu uygulama hakkında pek çok soru almaya devam ediyoruz, umarız bu rehber merkezi yerleştirme ile geçişin nasıl yapıldığı konusundaki merakınızı azaltır.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir ?

ÖSYS’den aldığınız puanla, yatay geçiş yapma hakkına sahip olmanız demektir. Kaçıncı sınıfta olduğunuza dikkat edilmeden, geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından yüksek puana sahipseniz, o bölüme geçiş için başvurma hakkınız bulunuyor.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor ?

Her yıl Ağustos ayının 30’una kadar üniversiteler merkezi yerleştirmeyle geçiş için duyurularını yayınlayıp başvuruları alıyorlar. Kayıtlar ise Eylül ayının sonuna kadar yapılabiliyor.

2015-2016 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

Not: Geçişler genellikle GNO ile geçişler ile benzer tarihlerde yapılıyor. Üniversite duyurularını takip etmelisiniz.

Merkezi yerleştirme yatay geçişinde kontenjanlar nasıl belirleniyor ?

Geçiş için %30 kontenjan ayrılmaktadır, bu %30 bölümün o yıl ÖSYS kılavuzundaki kontenjanının %30’udur.

Başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğunda ne oluyor ?

Puan üstünlüğü bulunanlara geçiş hakkı tanınıyor.

Kimler merkezi yerleştirme ile geçiş yapabilir ?

Tek bir koşul bulunuyor o da üniversiteye kayıt olduğunuz yıldaki ÖSYS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanıyla aynı veya daha fazla olmasıdır.

Yeni Açılan Bölümlere Yatay Geçiş Yapılabiliyor mu ?

Yeni açılan bölümlerin taban puanı bulunmadığından bu bölümlere merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılamamaktadır.

Yabancı Dil ve Hazırlık Sınıfı Konusu:

Yabancı dilin esas alındığı programlara geçiş yapmak öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaları gerekmektedir. Bu öğrenciler üniversitenin yapacağı dil sınavlarına katılabilirler, başarısız olurlarsa hazırlık okumak zorunda kalırlar.

Merkezi yerleştirme puanıyla kaç kez başvuru yapılır ? 

Merkezi yerleştirme puanıyla bir kez geçiş hakkı tanınmaktadır. Geçiş yapan öğrencilere sonraki başvuru tarihlerinde geldiği üniversiteye geri dönme imkanı da tanınmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılabilir mi ?

Merkezi yerleştirme puanıyla özel yetenek sınavı istenen bölümlere geçiş yapamazsınız ancak bu bölümlerde okuyan öğrenciler geçiş yapma hakkına sahiptir.

Yorum ve sorularınızı bekliyoruz @gribilge

merkezi yerleştirme yatay geçiş

303 YORUMLAR

 1. Ben suan 1. Öğretim de okuyorum geçmek istediğim üniversitenin 2. Öğretimine puanım yetiyor yani 1. Öğretim den 2. Öğretime geçiş yapabilir miyim osym puanı yla …

  • ek puan muhtemelen alanınız için geçerli olabilir, bu konuda bilgimiz yok malesef, yök’e ya da geçeceğiniz üniversitenin öğrenci işlerine danışmalısınız.

   • Merhaba hocam.
    Yatay Geçiş yapacağım üniversitede dersler çoğu farklı.
    Yani benim birinci ve ikinci dönemde sosyoloji 1 ve 2 olarak gördüğüm ders yatay geçiş yapmak istediğim okulda sadece bi dönemde sosyoloji olarak verilmiş.
    Bu kredileri nerde ne zaman öğrenebilirim. Simdiden teşekkür ederim

 2. Hocam ben 2014 ygs turunde turzme yerlestm ve tabiki bnm icin hata oldu.baslamadn kaydimi dondurdum.temmuzda varolan 2014 lys merkezi puanimla basvuru yapabilirmiyim ? Kac unuversteye basvuru ypblirim ? Bir sinirlama var mi ? Tskler.

 3. Ben çukurova üniversitesinde grafik öğrencisiyim merkezi yerleştirmeyle kazandım özel yetenek sınavıyla alan üniversitelere geçiş yapma şansım var mı?

 4. Hocam ben 1. sınıf öğrencisiyim bazı derslerden kaldım yinede başka üniversiteye geçebilir miyim ve ek olarak başvuru tarihleri tüm üniversiteler için ocak ayını gösteriyor acaba yılda iki defa mı yapılıyor?

 5. hacettepe üniversitesi 1. sınıftayım ingilizdil bilimi yüzüncü yıl ing öğrtmnliğine geçiş yapmak istiyorum puanım yetiyor yardımcı olur musunuz

 6. Kolay gelsin ya benim gecen yil ki puanim osym de 345 ama vu yil lys tekrar girecgim ama kotu gececek gbi gecis yapmak istyrum ama bu yil lys başvurusu yaptim merkezi sistem le gecis yapamaz miyim

 7. hocam ben 2014 de bir proğrama yerleştim ve bu yıl yani 2015 de merkezi yatay hakkımı kullanacam.peki 2014 yani yerleştigim yılın taban ünüversitelerin puanlarını mı yoksa 2015 in taban puanlarınımı baz alacam ?

 8. hocam cevaplarsanız sevinirim. ben dicle üniversitesinde 2014 yılında bir bölüme yerleştim 2 ay derslere girip bir daha gitmedim yani binevi kayıt dondu. 2015 temmuz-ağustos ayında dicle üniversitesinde iktisat bölümüne geçebilir miyim. yani sorum şu kurumlar arası değil de kurum içi yatay geçiş yapılıyor mu

 9. Şu Sorularıma cevap verirseniz Çok memnun olurum.Öncelikle Ben 1.Sınıf 2.öğretim PDR öğrencisiyim.YAZIN Niğde Üniversitesi 1.öğretim PDR ye Geçmek İstiyorum Puanımda yetiyor.Dersler De tıpatıp aynı.Geçiş yaptığım zaman yıl kaybım Olur mu yani kaçıncı sınıftan başlarım.Ve Sene kaybım OLur mu?Bİrde genel not ortalamam hesaplanır mı ?Hesaplanmaz ise Nasıl Bir dezavantaj OLuşturur?Şimdiden teşekkürler..

 10. Merhabalar, ben bilkent üniversitesinde hazırlıktayım geçen sene yerleştiğim puanımla yatay geçiş yapmayı düşünüyorum istediğim üniversite de bahar yılı başvurusunu kaçırdım, seneye için tekrar yazın başvuru açarlar mı

 11. Merhabalar. Ben uluslararası ilişkiler 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu yaz bende kocaeli Üniversitesine gecis yapmak istiyorum ve puanımda yetiyor. Ancak ara sınıflara kontenjan açılıyor mu.

 12. Merhaba benim merkezi yerleştirme için belgelerimi ne zaman toplamam lazım ve bunları bir günde alabilir miyim? Puanım geçmek istediğim yerin 4 puan yükseğinde geçme ihtimalim sizce yüzde kaçtır? Eğer geçersem eski üniversiteye olan kaydım ne olacak? Dersler tutuşmazsa geçemez miyim? Son olarakta saydırdığım dersleri sonradan yükseltmeye alabilir miyim?

  • başvuru tarihleri açıklanmadan almanız iyi olur, belge toplamanın uzun süreceğini sanmıyorum ancak çok sayıda alacaksanız problem çıkarabilirler. geçme ihtimaliniz diğer başvurulara göre değişir. dersler uyuşmazsa alttan ders alırsınız, yükseltme imkanınız mevcut.

 13. iki sorum var
  1)merkezi yerlestirme ile yatay gecis bu yıl da geçen yıl ki şartlar gibi mi gecerli?
  2)yök merkezi yerlestirme ile yatay gecis icin bugünlerde herhangi bi açıklama yapması gerekiyomu veya açiklama yapmadan da yine universiteler ögrenci alabilecek mi acaba ?
  simdiden cok tesekkür ederim

   • Hocam merhaba 3 sinif ogrencisiyim son sinifta merkezi yerlestirme puani ile gecis yapilabiliyormu ? 2.son sinifta gecis yaptigimizda bulundugum Uni’mi yoksa gectigim Universite mezunu mu olacagim? Son sorum 🙂 Tez’i aldigim universiteye mi yoksa gectigim universiteye mi teslim edecegim simdiden teskkurler

 14. Merhaba, özel ya da vakıf ünivlerinin bölümlerine puanımız yetiyorsa %25 veya %50 burslu geçebiliyor muyuz yoksa merkezi yerleştirme puanıyla geçtiğimiz için üniversite öğrenim ücretinin tamamını mı ödemek zorundayız. Bu konuda bir bilginiz var mı ?

 15. Hocam üniversitelerin öğrenci işlerini arıyorum ve hiçbiri bu geçiş sisteminden haberdar değil bu da kafamda soru işaretleri yarattı , her üniversite konteyjan açmak zorunda mı bilgi verirseniz sevinirim

 16. merhaba hocam iki soru daha sorcam
  1)ben kıbrısa merkezi yerlestirme yatay geçiş yapmak istiyorum.Bir hafta önce kibristaki bi üniversiteyi aradım sizin universitenize gecis yapmak istiyorum diye universitede bana şöyle dedi: merkezi yerlestirme ile yatay gecis sartlar henüz belirlenmedi diye ?bu açıklama ile neyi kastetmis olabilirler sayın hocam
  2)merkezi yerlestirme ile yatay gecis icin ne zaman basvurmayı önerirsiniz ? degerli bilgileriniz icin minnettarım çok tesekkürler saygılar.. 🙂

 17. hocam merkezi yerlestirme ile yatay gecis icin ,ögrenim gördüğümüz üniversitede yapılan sınavlara girmezsek transkriptimiz çıkar mı? merkezi yerlestirme ile yatay gecis icin engel olur mu acaba? (10 tane dersim olsa onuda alttan olsa mesela)

 18. Merhabalar. Ben 2013 yilinda sinava girip tercih yaptim. Su an 1 sene hazirlik +1 sene bolum okudum. Universite degistirmek istiyorum. Yanlis okumadiysam gecis yapmak istedigimde 2013 puanimla gecis yapabiliyordym. Sorum şu 2013 puanimla universitenin 2013 puanina mi bakacagim yoksa 2015 puanlarina mi ??

 19. Merhaba hocam
  % 100 Yabanci dil ogretimi olan bir bolumden türkçe bölüme geçiş ile alakali yönetmelikte bisey göremedim. Bu konu hakkinda bilginiz var mi? Basarili oldugum dersleri nasil okutabilirim?
  Teşekkürler

 20. hocam ben 1.sınıf tıp ingilizce okuyorum 2013 girişliyim. başka bi üniversitenin türkçe tıp bölümüne geçiş yapabilir miyim? ösys puanım tutuyor hatta yüksek bile

 21. Merhaba. Ben 3.sınıf ogrencisiyim.2. Sınıfın sonunda 3. Sinif icin başka bir üniye gano ile yatay geçiş yaptim. Simdi ise 4. Sınıf için merkezi yerleştirme puanı ile başka bir uniye yatay geçiş yapmak istiyorum ( ilk üni ye dönmek istemiyorum ) mümkün müdür acaba 2 kez farklı yerlere yatay geçiş yapabilmek. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler …

 22. S.a. Hocam, ben çevre mühen.de bir yıl. %30 ingilizce hazırlık ve bir yıl bölüm derslerini okudum (1 yıl hazırlık + 1 yıl bölüm). Fakat hazırlıktan başarısız olarak bölümüme devam ediyorum. Merkezi puanımla Harran’a yatay geçiş yapacam ama orada hazırlığı tekrar mı okuycam. Teşekkürler,

 23. 1.)Merkezi yatay geçiş’te aynı üniversiteden birden çok bölüme başvurabiliyor muyuz?
  2.)İstanbul üniiversitesi 2014-2015 döneminde yatay beçiş için öğrenci kabul etmemiştir. Her üniversitenin myp öğrenci alması gerekli değil midir?

  • 1. evet
   2. bu söylediğinizi tam anlamadım 2014-2015 akademik yılı için yatay geçiş yapıldı hatta sitemizde duyuru ve sonuçları yer alıyor.

 24. Merhaba hocam,ben 2013 yılı ÖSYS puanımla geçiş yapıcam. mesela yatay geçiş yapmak istediğimiz üniversitenin 2013 teki puanı benim puanımdan bayağı yüksek, diyelim ki 15 kişi alınacak ama ben ve 10 kişi tercih ettik, puanı çok yüksek olmasına rağmen alırlar mı yoksa beni elerler mi, teşekkürler

 25. Ben beden eğitimi 1. Sınftayım kafkas üni.de okuyorum geçiş yapmak istiyorum herhangi bi yer olabilir batı tarafı ama alttan dersim var ne kadar sorun olur. Tşk

 26. Hocam bir de aldığım dersler ile geçiş yapacağım okulun dersleri biraz farklı ve alttan dersim de var 1.sınıfım şuan.geçtiğimde bu farklı olan ve benim kaldığım dersleri orada 2. Sınıfta alttan mı alacam yoksa yapılan değerlendirmeye göre beni tekrar 1. Sınıftan başlatma ihtimalleri var mı . Bu cevap benim için çok önemli hocam , ona göre geçiş yapacam . Direkt 2. Sınıfa alacaklarsa geçerim , eğer tekrar 1. Sınıfı okutacaklarsa bir yılımı daha heba edemem, teşekkürler

  • bunu önceden bilemeyiz geçeceğiniz okulun öğrenci işlerinden fikir isteyebilirsiniz, genelde benzer bölümlerde sıkıntı çıkmıyor.

 27. Hocam merhabalar ben Atatürk üniversitesi Türkçe Eğitimi bölümünde okuyorum Gaziantep,Kilis ya da Adıyaman üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum geçiş yaparken agno mu etkili olur yoksa ÖSYM puanı mı? Ayrıca bu Ağustosta mı başvurular olacak ve sizce geçiş yapabilir miyim?

 28. hocam kolay gelsın ben hacettepe tarihe gecmek istiyorum merkezi yerleştirmeyle bu sene alım 369 taban puanıymıs benım 382 gırme sansım ne ve bu sene kontenjyan açtımı

  • sınava girdiğiniz yılki taban puana bakmalısınız üstü ve eşitiyse geçiş için başvurabilirsiniz. altındaysa puanınız hiç şansınız yok, gno ile geçişi denemekten başka.

 29. Hocam merhabalar , ben aslında agno ile geçiş yapmak istiyorum fakat bir dersim alttan olabilir.Bu yüzden yatay geçişte sıkıntı olur mu ? ben aydın üniversitesi edebiyat öğrencisiyim yıldız tekniğe geçiş yapmak istiyorum.ortalamam 3.22 idi.Eğer agno ile olmazsa myp ile geçmek istiyorum fakat geçen yılın puanı 385 benim puanım 348 sizce şansım nedir çok ihtiyacım var

 30. merhaba hoam. ben 4. sınıfa gectım. bu Yaz merkezi yerleşrme puanıyla baska unv gecmek ıstıyorum. ama son sınıfım genede geceblır mıyım ?

 31. merkezi geçişi sadece tercih ettiğimiz puan türünden mi yapabiliyoruz mf-3 ten yerleşmiştim 2013 te tm puanımı kullanabilir miyim ?

 32. Merhabalar, iki sorum olacak;
  1-Ösym puanı ile (puanım yeterli) makine müh. den -farklı bir üniye- tekstil müh. ne geçebilir miyim yoksa sadece aynı bölümler arası geçiş mi sağlanıyor?
  2-Belgeleri şimdi aldığım takdirde başvuruda sorun olur mu? Örneğin yakın tarihli bir öğrenci belgesi vs. istiyorlarsa..
  Teşekkürler

  • 1. benzer bölümler arasında geçiş sağlanıyor, üniversiteye danışmalısınız.
   2. şimdi alsanız sorun olmaz, pek fazla süre kalmadı. sorun çıkaraksa zaten yatay geçiş başvuru duyurusunda yer alır.

 33. Hocam iyi gunler. Ben gecen yil ygs2 ile y. asli bakima yerlestim bolumumden memnun degilim. Ts1 puanimi kullanarak cografyaya gecmek istiyorum. Biri sozel biri sayisal.lakin ts1 puanim cografyaya yetiyor. Gecebilir miyim. Gecersem kacinci siniftan baslarim. Cografya ile ayni olan sadece ingilizce tarih edebiyat bilsiyar dersleri. Bunlar da uzaktan egitim. Kisacasi kacinci siniftan baslarm. Allah razi olsun

 34. 1 .Hocam merhaba ben 3 sinif ogrencisiyim son sinifta baska Üniversiteye merkezi yerlestirme puani ile gecmek istiyorum fakat gectigim de bulundugum universite mezunu mu yoksa gectigim universite mezunu olarak mi bitirecegim..2. Gectigim universitede uyusmayan derslerin hepsini almak zorunlu mu… 3.son sorum 🙂 hocam Tez’i gectigim Uni’ye mi yoksa tez aldigim Uni’ye mi teslim edecegim…simdiden tesekkurler

  • geçeceğiniz üniversite mezunu olarak bitireceksiniz. 2 uyuşmayan dersleri almak zorundasınız 3.tezi yeni üniversitenize teslim edersiniz ancak belirtelim 4. sınıf başında gno ile yatay geçiş yok. sadece merkezi yerleştirmeyle yapabilirsiniz.

 35. Hocam İng hazirlikta kaldım yaz okulu var ama gitmek istemiyorum.marmara kamu İng. dan İstanbul işletme türkçe bölümüne temmuz ağustos dönemindeki ÖSYS puanıyla geçiş hakkıyla geçiş yapabilir miyim? Puanım yeterli

 36. Bu geçiş başvuruları ne zaman başlıyor uniden üniye değişiyor biliyorum ama herhangi bi ayda basladigi hakkında bilgi verirmisiniz

 37. Kolay gelsin. Gno ile geciste yil kaybi olmuyo diye biliyorum ama Merkezi yerleştirmeyle kurum içi değişiklik yapınca geçtiğimiz bölümde 1.sınıftan mi başlıyoruz ?

Bir yorum bırakın