Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Rehberi

303
32705

YÖK’ün geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığı, Merkezi Yerleştirme Puanı (ÖSYS) ile yatay geçiş uygulaması, hatalı tercih yaptığını farkeden öğrencilere bir şans daha verilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu uygulama hakkında pek çok soru almaya devam ediyoruz, umarız bu rehber merkezi yerleştirme ile geçişin nasıl yapıldığı konusundaki merakınızı azaltır.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir ?

ÖSYS’den aldığınız puanla, yatay geçiş yapma hakkına sahip olmanız demektir. Kaçıncı sınıfta olduğunuza dikkat edilmeden, geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından yüksek puana sahipseniz, o bölüme geçiş için başvurma hakkınız bulunuyor.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor ?

Her yıl Ağustos ayının 30’una kadar üniversiteler merkezi yerleştirmeyle geçiş için duyurularını yayınlayıp başvuruları alıyorlar. Kayıtlar ise Eylül ayının sonuna kadar yapılabiliyor.

2015-2016 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

Not: Geçişler genellikle GNO ile geçişler ile benzer tarihlerde yapılıyor. Üniversite duyurularını takip etmelisiniz.

Merkezi yerleştirme yatay geçişinde kontenjanlar nasıl belirleniyor ?

Geçiş için %30 kontenjan ayrılmaktadır, bu %30 bölümün o yıl ÖSYS kılavuzundaki kontenjanının %30’udur.

Başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğunda ne oluyor ?

Puan üstünlüğü bulunanlara geçiş hakkı tanınıyor.

Kimler merkezi yerleştirme ile geçiş yapabilir ?

Tek bir koşul bulunuyor o da üniversiteye kayıt olduğunuz yıldaki ÖSYS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanıyla aynı veya daha fazla olmasıdır.

Yeni Açılan Bölümlere Yatay Geçiş Yapılabiliyor mu ?

Yeni açılan bölümlerin taban puanı bulunmadığından bu bölümlere merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılamamaktadır.

Yabancı Dil ve Hazırlık Sınıfı Konusu:

Yabancı dilin esas alındığı programlara geçiş yapmak öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaları gerekmektedir. Bu öğrenciler üniversitenin yapacağı dil sınavlarına katılabilirler, başarısız olurlarsa hazırlık okumak zorunda kalırlar.

Merkezi yerleştirme puanıyla kaç kez başvuru yapılır ? 

Merkezi yerleştirme puanıyla bir kez geçiş hakkı tanınmaktadır. Geçiş yapan öğrencilere sonraki başvuru tarihlerinde geldiği üniversiteye geri dönme imkanı da tanınmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılabilir mi ?

Merkezi yerleştirme puanıyla özel yetenek sınavı istenen bölümlere geçiş yapamazsınız ancak bu bölümlerde okuyan öğrenciler geçiş yapma hakkına sahiptir.

Yorum ve sorularınızı bekliyoruz @gribilge

merkezi yerleştirme yatay geçiş

303 YORUMLAR

 1. Mrba. Ben şuan 3.sınıfım. Bu yaz merkezi yerleştirmeyle yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Sorum şu; yatay geçişim kabul edildiğinde geçiş yaptığım okulda 4.sınıftan mı başlayacağım ? yoksa okul 4.sınıftan başlamam için belirlediği bi kredi sınırlaması var mı, ya da farklı kural ??

  • 4.ten başlayabilirsiniz ancak çok fazla farklı ders varsa okulunuz uzar. farklı içerikteki dersler üniversite kurulu tarafından belirlenecek bu nedenle geçiş için başvurmadan önce konuyu öğrenci işleriyle görüşmenizi öneririm.

 2. hocam not ortalaması ile merkezi puan geçiş tarihleri ayrı ayrı duyurularla mı ilan ediliyor.bu haziran ve temmuzda merkezi ile olmuyor sanırm ?

  • Her yıl Ağustos ayının 30’una kadar üniversiteler merkezi yerleştirmeyle geçiş için duyurularını yayınlayıp başvuruları alıyorlar. GNO ile geçişte ise temmuz gibi

 3. Hocam merhaba İst üni ÖSYS puanı ile geçiş tarihlerini açıklamış. 3 -28 ağustos arası başvuru diyo, sonuç ilanı 9 eylül diyo. Simdi ben marmara uni de 5 eylül de hazırlık bütunlemesine girecegim. 1. İst uni icin başvuru yaparsam bu sınava girebilir miyim? 2. Eğer hazırlık sınavını geçer ve İst üni de başvuruyu kabul ederse iki okul arasında secim mi yapacagim.teşekkürler

 4. Hocam merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvuruları üniversitenin senatosu tarafından mı değerlendiriliyor? Cevap için teşekkürler

 5. Tm1 den ben maliye 1. Ögretimden okumaktayım. Merkezi yerleştirme ile okul değiştirmek istiyorum geçmek istediğim bölüm kamu yönetimi ama tm2 alıyor ve benim puanım 2. Ögretime yetiyor. geçişim olur mu?

  2. İse aynı üniversitenin farklı fakültesine merkezi yerleştirme ile birden fazla başvuruda bulunabilir miyim.??

  3. Merkezi yerleştirme de sadece koşul ösym puanı mı önemlidir. Altan dersin olup olmaması problem olur mu?

  4. Merkezi yerleştirme puanına göre 1. Ögretimden 2. Ögretime başvuru yapabilir miyim?
  Tesekkürler şimdiden

  • evet başvurabilirsiniz, 2. öğretim kadrosuna.
   2. gerekli belgelerle başvurabilirsiniz, önceden öğrenci işlerine danışmalısınız.
   3. merkezi yerleştirmede önkoşul ösys puanı evet. alttan ders farketmez.
   4. evet

 6. Sınavsız geçiş ile Yalova üni. Sağlık kurumları işletmeciliği 1. sınıfı bitirdim. İlk dönemden kalan iki dersim var. Bu dönem hiç yok. Genel not ortalamam 2.nin üstünde. Merkezi yerleştirme ile Karabük üniversitesi Sağlık kurumları işletmeciliğine geçebilir miyim? ( Bölümün geçen seneki taban puanı benim bölümümden yüksek ama 2. öğretim ve uzaktan öğretimin değil)

 7. Hocam merhaba
  Ege üniversitesi iletisim fakültesi gazetecilik bölümü 1. Sınıf ögrencisiyim ve gazi üniversitesi iletisim fakültesi gazetecilik bölümüne merkezi yerlestirme puanıyla geçiş yapmak istiyorum sorum tarihleri sonuçlar vesayre bu gibi şeyler değil
  Ege üniversitesinden 5-6 kişi başvurmayı düşünuyor sizce ayiracakları %30 luk kontejan içinde egeden bu kadar başvuruyu kabul etmeleri mümkün mü gazinin 2013 puani 356 benimde 358 az da olsa üstundeyim ama şansim nedir sizce?

  • sadece kendi üniversitenizden gelecek olan başvuruları düşünmeyin, bir çok aday başvuruyor, başvuracağım diyip başvurmuyor veya kazanıp başka bir üniversiteye kayıt oluyor bu nedenle şansınız her zaman var.

 8. güz dönemi sonunda şehir değiştireceğim. bahar dönemi için yine harcımı ödeyip kayıt yapayım mı? yoksa dondurabiliyor muyum? 2. sınıfın 1. dönemini bitirince şehir değiştireceğim. 2. dönemi okumadan bahar dönemi bitiminde merkezi geçiş yapabilirmiyim? puanım kesinlikle tutuyor. Yoka şimdiden merkezi puanla geçiş yapıp geçiş yaptığım üniyimi dondurayım? bahar döneminde devam edebilirmiyim?

  • geçiş yapmadan önce dondurabilirsiniz ancak ara dönemde merkezi yerleştirme ile geçiş üniversitelere kalmış yani üniversite istemezse almaz.

 9. Hocam merhaba şuan Necmettin Erbakan Üniversitesinde ulaştirma ve lojistik okuyorum ygs6 ile yerlestim merkezi gecisle samsuna gecmek istiyorum fakat orasi TM ile aliyo benim puanim var ama orada kontenjan dolmamis onun icin puani yok orayi tercih edebilir miyim ?

 10. Comment:mrb ben karabuk universitesinde okuyorum burda ilk senem ve ben hazirliktan kaldim bolumum %100 ingilizce ayni bolumumun %0 var ona gecis yapabilirmiyim(hazirlik%0 lara kalkti)?

 11. Ben şu an 2. Ögretim okuyorum. Geciş yapmak istediğim 1. Ögretim bölümüne puanım yetiyor. Hatta 20 puan fazla. 1.ögretim bölümüne geçiş hakkım var mı?

 12. merhabalar ben geçen yıl merkezi geçişle akdeniz hukuku kazandım ancak akdeniz hukuka kayıt yaptırmadım mevcut okulumda ikinci sınıfı da okudum bu yıl tekrar merkezi ile başvuru yapmak istiyorum akdeniz veya başka bi okula tekrar başvurabilir miyim?

  • merkezi yerleştirme puanı bir kez kullanılabiliyor, kayıt yaptırmadığınızın için hakkınızı kullanmış olabilirsiniz, yöke danışın.

 13. Kolay gelsin merkezi yatay geçiş yapmayı düşünüyorum aynı zamanda bu sene lysye girdim ama ya normal tercih ya da geçiş hakkını kullanabılırsın dıye bı duyum aldım 2sı aynı anda olmuyomus sanırım bu konu hakkında bilginiz var mı ? teşekkürler şimdiden

  • merhabalar, şimdiye kadarki yayınladığımız yatay geçiş duyurularında öyle bir ibareye rastlamadık. üniversiteye danışmanız daha doğru olur.

 14. Hocam merhaba.1) Merkezi yerlestirme ile baska bir universiteye ve baska bir bolume geciste kac sene okunuyor?4 mu yine?
  2) Bolumumde 3. Siniftayim. Baska universiteye gecersem ayni bolumum icin merkezi yerlestirme ile. Kac sene daha okumam gerekir? Bastan mi baslamaliyim? Tesekkur ederim.

  • 1 aynı şekilde normal öğrenim süresinde bitiriyorsunuz.
   2. merkezi yerleştirme ile geçecekseniz ve bölümün içeriği farklıysa alttan bir çok ders almanız istenebilir, bunu dikkate alın ve önceden öğrenci işleriyle görüşerek yapın başvurunuzu.

 15. Merhabalar merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak istiyorum bu yaz. Yapacağım okul geçen sene trankskript ve ders içeriği istemiş. Geçiş yaparken bölümde değiştircem muhtemelen hiçbir dersim aynı olmayacak ve zaten aynı bile olanların kredisi farklı. Transkript ve ders içeriği belgelerini okula vermezsem bir sıkıntı çıkar mı yarın okulla konuşçam ama size de sormak istedim. Hiçbir dersten muaf olamıycam kağıt üstünde bakınca içeriklere ve ders kredilerine öyleyse çok önemli değildir herhalde transkript ve ders içeriği değil mi?

  • gerekli belgeleri almak zorundasınız, bu başvurunun önkoşulu bu nedenle okulunuzdan almanız mantıklı olacaktır. yine de sorun tabii.

 16. Ben Cbüde bankacılık okuyorum bu bölüm bırakıp Hemşireliğe geçmek istiyorum (Merkezi yerleştirme puanı ile )
  Merak ettiğim her üniversite her bölüme kontenjan açıyor mu ?
  Kontenjan açmak zorundalar mı ?
  YÖK bir tablo yayınlıyor mu hangi ünvnin açıp açmadığına dair ?

 17. Hocam kontenjanlarin %30 u yatay geçiş için açılacak deniyo. Şimdi ben hazırlıktan türkçe olan bi bölümün 1.sınıfına gecicem. Diyelim ki bölümün normal kontenjanı 100 ise bunun 70 kişilik bolumu liselerden gelenlere açılip 30 kişide yatay geçiş için mi acilacak

 18. Merhabalar ben gsf sinema ve tv okuyorum ancak bu yaz merkezi yerleştirme puanıyla istanbul universitesine yatay geçiş yapmak istiyorum istediğime bolumun taban puanından 20 puan yükseğim.Girebilme şansım var mı bir de uyuşmayan bazı derslerim için üniversite bana ne yapabilir ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 19. hocam merabalar ben kıbrısta fizyoterapi okuyorum 1. yılımı bitirdim türkiyeye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum.Yatay geçiş için ösym kontenjanlarına bakıyorum örn x üniversitesinde yurtdısından 5 kontenjan açılmış fakat ünv sitesine girdiğim zaman bu yurtiçi yatay geçiş kadrosu olarak gözüküyor.ÖSYM sağlıklı bilgi vermiyor mu ?? teşekkürler ..

 20. hocam merhaba hazırlık sınıfında başarısız olanlar için ayrı yatay geçiş zamanı var mı ? yoksa diğer yatay geçişlerle aynı zaman mı cevap için teşekkürler

 21. Başvuru için hazırlanan dosyayı kurumun öğrenci işleri birimine elden mi teslim etmemiz gerekmektedir? Gazi üniversitesinin belirttiği başvuru ilanında -posta ile yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.- diye belirtilmiş.

 22. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş için hazırlanan başvuru dosyasını öğrenci işleri birimine elden mi teslim etmemiz gerekmektedir? Mesela Gazi Üniversitesi geçtiğimiz güz dönemi başvuruları için -posta ile yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır- diye belirtmiş.

 23. merhabalar ben merkezi yatay geçiş yapmayı düşünüyorum doğu akdeniz üniversitesine. şuan burada devlet üniversitesinde okuduğum için oraya geçmem de bir sıkıntı olur mu?(puan şartı uyuyor ama)

 24. BEN BİR KONUDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ YGS-LYS SINAVINA GİRDİĞİN YIL PUANIN VE SIRALAMANIN YETTİĞİ YERE OLUYOR , KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ İSE ŞUANDA OKUDUĞUN ÜNİVERSİTE İÇİNDEKİ FARKLI BÖLÜME OLUYOR ÖZEL ŞARTLAR YOK İSE . BENİM BURADA MERAK ETTİĞİM HUSUS ŞU HEM MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞE BAŞVURUP HEMDE KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞE BAŞVURABİLİYORMUYUZ ? BUNU MERAK EDİYORUM.

 25. merhaba
  1:ben hazırlık öğrencisiyim ders içeriğine dair transkript istiyorlar ben birinci sınıfa yeni geçtim hangi derslerin transkriptini göndereceğim ?
  2:disiplin durumunu gösteren belge istiyorlar şehir dışında okuyorum sadece bu belgeyi almak için okula gitmek istemiyorum nasıl temin edebilirim ?
  3:son sorum , aynı üniversitede istediğimiz farklı bölümlere başvuru yapabiliyor muyuz mesela hem
  işletme hem de maliye bölümüne başvuru yapsam hangisi kabul olursa sırf o üniversitede okumak için böyle bir imkanımız var mı?
  teşekkürler..

  • 1. hazırlık yılının not durumunu gösteren bir belge isteyin. öğrenci işlerinde uygun bir belge olmalı
   2. üniversitenize gidip almanız gerekiyor, posta ile gönderip göndermeyeceklerini sorabilirsiniz tabi.
   3. iki bölüme de başvuru yapabilirsiniz elbette

 26. Iyi gunler ben su an isletme ikinci sinif ikinci ogretimdeyim vakif universitesine gecis yapmak istiyorum ama birinc ogretim mevcut degil yuzde onluk.dilime girmeden gecis yapmam mümkün mudur ayrica bjr yil hazirlik okudum hazirlikta girdigim yil ki puanlara mi bakarjm yoksa 1 sinifa basladigim yıldaki puanlara mi bakarim

 27. Ben isletme ikinci sinif ikinci ogretimde okuyorum yuzde onluk dilime girmeden osym puani ile yatay gecis yapabiliyor muyum ayrica bir yil hazirlik okudum 2012deki puanlari dikkate alirim yoksa birinci sinifa basladigim 2013 u mu dikkate alirim

  • ösys puanınızla geçiş yapacaksanız yüzde onluk dilime girmenize gerek yok. tercih yaptığınız yılın puanını dikkate almalısınız.

 28. İyi akşamlar.Ben işletme ikinci sınıf ikinci öğretimim şu an okulumuzun yüzde onluk dilimi açıklanmadı girme ihtimalimde kesin değil ÖSYM puanı ile geçişte ikinci öğretimden birinci öğretime yüzde onluk dilime gitmeden başvurabilir miyim ayrıca bir yol hazırlık okuduğum için birinci Sınıfa bir yıl geç başladım eğer ÖSYM puanım ile geçiş yapıcaksam tercih edeceğim Üniversite’de 2012 Yılına mı yoksa hazırlığı bitirip birinci yıla başladığım 2013 Yılına mı bakmalıyım

 29. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuyorum, hazırlık sınıfında başarısız oldum merkezi yerleştirme ile Akdeniz Üniversitesi Radyo TV, Sinema (hazırlık yok) bölümüne geçmek istiyorum. Ben de diğer bölümde okuyan öğrenciler gibi sorunsuz Akdeniz üniversitesine başvurabilir miyim yoksa ÖSYM tarafından mı tercih yapacağım.

 30. merhaba özel üniversitede ücretli okuyorum (diş hekimliği) ortalamam 3.98 sadece ortalamayla atatürk üni. diş hekimliği fakültesine geçiş yapabilir miyim? kabul edermiler?

 31. Hocam merhabalar, şimdi ben üni. 4 te okuyorum okulum vakıf üniversitesi ben başka bir vakıf üniversitesine geçmek istiyorum. 2012 yılındaki puanım geçeceğim üniversitenin puanında yüksek, ancak şu anki okulumda hazırlık yoktu 4 sene İngilizce vardı. 3 yıldır İngilizce gördüm. acaba bu 3 yılı hazırlık yerine sayarlar mı? yoksa yine sınava gir derler mi? Bir de diyelim ki başvurduğum üni. sınava tabii tuttu, ek madde 1 de 18. madde de hazırlık ve 1 sınıflar geçeceği üni. de hazırlık okur diyor. biz okumayacak mıyız İngilizce yeterlilik sınavını geçemezsek? başvuracağım üni yaşar üni. teşekkürler

 32. İyi gunler hocam. Ben gecen yil kayit olup okulu biraktim bu yuzden GNO 0 gorunuyor . acaba myp ile geciste GNOya bakarlar mi cevaplarsaniz cok sevinirim

 33. Hocam Türkçe bir bölümün hazırlık sınıfında kayıtlıyım.Türkçe bölümlerde hazırlık kaldırıldığı için devam etmedim evime döndüm.Geçmek istediğim başka üniversitenin yine türkçe olan aynı bölüme geçmek istiyorum.İstenilen evraklar içerisinde disiplin cezası almadığımıza dair belge var.Merkezi yerleştirme maddelerinin içerisinde ösym puanı haricinde başkaca şart vb. aranmayacaktır ibaresi olduğuna göre disiplin belgesi istenmesi saçma değil mi?Bu sorun yaratır mı?Herhangibir cezam yok ama üniversite uzakta belge almaya gitmek zor olacağı için yazıyorum.Yorumunuzu alabilirmiyim teşekkürler.

  • belge prosedür gereği isteniyor olabilir, geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversitenin öğrenci işlerine danışmanızı öneririm.

 34. İstanbul arel üniversitesinde 2 yıllık büro yönetimi bitirdim ve dgs sınavına girerek işletme bilgi yönetimi adlı bölüme 3.sınıftan devam ettim, şuan 4.sınıfım. Dgs puanımın dikkate alınarak merkezi yerleştirme puanı yoluyla yatay geçiş yapmayı düşünüyorum fakat önüme şöyle bir engel çıkıyor. Dgs puanımla geçiş yapmak istediğim için büro yönetiminden geçilebilcek bölümlere yatay geçiş yapabiliyormuşum. Bu bilgi doğrumudur, örneğin marmara ünisinde istediğim bir bölüme geçiş yapmaya kalkarsam puanım tuttuğu taktirde geçiş yapmam mümkün olur mu ?

 35. hocam ben geçen yıl yerleştiğim bölümden mpy yapacam fakat bu yıl da girdim.bu yılki puanımla tercih yaparsam,merkezi puanlada yapsam olur mu ?

 36. Merhaba. Bazı üniversiteler geçiş şartlarını gereken belgeleri açıkladı. Ösym puanı ile geçiş için bu şartlara bakıp mı başvuru vericez yoksa ayrı yeten ösym puanı için şart açıklanacak mı?

 37. Merhaba hocam hazırlık sınıfında başarısız oldum bir yıl daha okula gitmeden geçmeye çalıştım geçemedim şuan türkçe bölüme geçme hakkım var biliyorum ama onun tarihleri geç olduğundan bazı üniversiteler 2. Dönem derse başlatıyorlar bende bu myp ile başvuru yapabilirmiyim yaparsam normal öğrenciler gibi okula başlıya bilecegim cunki

 38. Hocam bu sene zorunlu hazırlık okudum ve sınıfta kaldım. Başvuru belgesinde transkript istiyorlar hazırlıkta kalanlar neyin belgesini verecekler.Zorunlu hazırlık olmayan bir bölüme geçmek istiyorum.Transkript isterler mi ? Son sorumda geçmek istediğim bölümün puanın ben 13 puan üzerindeyim geçme olasılığım yüksek mi?

  • isteyebilirler ancak bunun dengi bir belge isteyebilirsiniz kendi öğrenci işlerinizden. geçme şansınız diğer başvurulara göre değişir

 39. Merhaba,
  Merkezi yerleştirme puanıyla aynı bölümün hem örgün öğretim hem de ikinci öğretimine aynı anda başvurabilirmiyim?

Bir yorum bırakın