Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Rehberi

303
32959

YÖK’ün geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığı, Merkezi Yerleştirme Puanı (ÖSYS) ile yatay geçiş uygulaması, hatalı tercih yaptığını farkeden öğrencilere bir şans daha verilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu uygulama hakkında pek çok soru almaya devam ediyoruz, umarız bu rehber merkezi yerleştirme ile geçişin nasıl yapıldığı konusundaki merakınızı azaltır.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir ?

ÖSYS’den aldığınız puanla, yatay geçiş yapma hakkına sahip olmanız demektir. Kaçıncı sınıfta olduğunuza dikkat edilmeden, geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından yüksek puana sahipseniz, o bölüme geçiş için başvurma hakkınız bulunuyor.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor ?

Her yıl Ağustos ayının 30’una kadar üniversiteler merkezi yerleştirmeyle geçiş için duyurularını yayınlayıp başvuruları alıyorlar. Kayıtlar ise Eylül ayının sonuna kadar yapılabiliyor.

2015-2016 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

Not: Geçişler genellikle GNO ile geçişler ile benzer tarihlerde yapılıyor. Üniversite duyurularını takip etmelisiniz.

Merkezi yerleştirme yatay geçişinde kontenjanlar nasıl belirleniyor ?

Geçiş için %30 kontenjan ayrılmaktadır, bu %30 bölümün o yıl ÖSYS kılavuzundaki kontenjanının %30’udur.

Başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğunda ne oluyor ?

Puan üstünlüğü bulunanlara geçiş hakkı tanınıyor.

Kimler merkezi yerleştirme ile geçiş yapabilir ?

Tek bir koşul bulunuyor o da üniversiteye kayıt olduğunuz yıldaki ÖSYS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanıyla aynı veya daha fazla olmasıdır.

Yeni Açılan Bölümlere Yatay Geçiş Yapılabiliyor mu ?

Yeni açılan bölümlerin taban puanı bulunmadığından bu bölümlere merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılamamaktadır.

Yabancı Dil ve Hazırlık Sınıfı Konusu:

Yabancı dilin esas alındığı programlara geçiş yapmak öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaları gerekmektedir. Bu öğrenciler üniversitenin yapacağı dil sınavlarına katılabilirler, başarısız olurlarsa hazırlık okumak zorunda kalırlar.

Merkezi yerleştirme puanıyla kaç kez başvuru yapılır ? 

Merkezi yerleştirme puanıyla bir kez geçiş hakkı tanınmaktadır. Geçiş yapan öğrencilere sonraki başvuru tarihlerinde geldiği üniversiteye geri dönme imkanı da tanınmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılabilir mi ?

Merkezi yerleştirme puanıyla özel yetenek sınavı istenen bölümlere geçiş yapamazsınız ancak bu bölümlerde okuyan öğrenciler geçiş yapma hakkına sahiptir.

Yorum ve sorularınızı bekliyoruz @gribilge

merkezi yerleştirme yatay geçiş

303 YORUMLAR

 1. Transkiripte disiplin cezası vardır yazıyo uyarı cezası almisim ama transkirp uyarı cezası olduğunu belirtmiyo merkezi yerleştirme puaniyla yatay gecis yapabilir miyim. Üniveristeler disiplin cezasi olanların yatay geçiş yapamicgni söylüyor

  • uyarı cezası hariç diye bir durum söz konusu olabilir, öğrenci işlerinizle konuşun gerekirse uyarı dışında bir ceza almadığınıza dair belge imzalı yazı isteyin.

 2. Merhaba hocam 2014 odyometri girişliyim ygs 2 puanı 200 ilk ve acil yardım programına geçişi olma sansı warmı bu konuda beni aydınlatıranız çok sevinirim

 3. merkezi yerleştirme ile tercih yapmak için üniversitenin bu yıl ki puanını ösym nin sitede açıklamış olduğu 2015 kılavuzundakine göre mi baz alıyoruz

  • ara sınıflarda geçişler üniversitenin keyfine kalmış, istemezlerse açmayabiliyorlar. kontenjan konusunda ise bir bilgimiz yok yine %30 olabilir.

 4. Merhabalar ben merkezi yerleştirme puanımla yatay geçiş yapmak istiyorum ancak merkezi yerleştirme puanı gideceğim üniversiteden 0.5 puan düşük bunu kabul ederler mi

 5. S.a ben kibrista zihin engelliler ogretmenligi okuyon turkiyeye gecis yapmak istiyorum…Acaba denklik belgesine gerek var mi ?bu yatay gecis kurumlar arasi yatay gecis olur degil mi?

 6. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların kontenjanı kac %30 mu ?

  Normal kontenjanı 65 olan bir bölum kac kişi alıcak merkezi yerleştirme ile ?

 7. Merhaba ben ozel bi universitenin tam burslu bolumune gecis yapmak istiyorum puanimda tutuyor fakat geis yaparken tam burslu olmaz ucret odemem gerekir dediler dogrumu acaba

 8. Iyi gunler ben ozel bi univ.tam burslu bolumune gecis yapmak istiyorum puanimda tutuyor fakat tam bursluya gecis yapamam ucret odemem gerekir dediler dogrumu acaba

 9. merhaba bi sorum olacak ben tercihimi yanlis yaotim ve buyuk ıhtımalle gelecek ben bu unıversıteye daha baslamadan dırek puanımın yettığı bıryere yatay geçıs yapabılır mıyım veya kaydımı yaptırıp yatay gecıs yapmam mı gerek

  • merhaba bu konuda önünzde bir engel görünmüyor ancak bu yılın taban puanları tam olarak belirlendi sayılmaz zira ek yerleştirmeler yapılacak. bu nedenle öğrenci işlerine danışmanız daha doğru olacaktır.

 10. Tek bir koşul bulunuyor o da üniversiteye kayıt olduğunuz yıldaki ÖSYS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanıyla aynı veya daha fazla olmasıdır.
  Yukarıda bahsettiğiniz puan bu yılki ösym klavuzunda geçen yıla ait olan puanlar mıdır yoksa bu sene oluşacak puan mıdır?

  • üniversite tercihi yaptığınız yıl, tercihlerin ardından taban puanlar yayınlanır. onu bulmalısınız. “yıl + yerleştirme sonrası oluşan taban puanlar” şeklinde aratabilirsiniz.

 11. iyi günler hocam. ben okula kayıt olup okulu bıraktım.ancak istenilen belgeler arasında hazılrık sınıfı veya yabancı dil derslerinden başarı belgesi isteniyor okula gitmedğim halde ben bunu okulumdan temin edebilir miyim cevaplarsanız sevinirim

 12. hocam ben geçen yıl yerleştim ve şmdi merkezi geçiş yapacam fakat bir defa olacağı için bu yıl kullanmak istemiyorum ama önümüzdeki yıl yapmayı düşünüyorum,önümüzdeki yıl yapabilirmiyim ?

   • başka bölüme geçecem,ozaman size kulak verip yapacam bu yıl.sonrada yatay geçişle daha iyi yere ulaşırım.hocam böyle bir tablo var mı sizde.gno yatay geçiş hangi bölümden hangi bölüme yapılabilir ? tskler.

    • farklı bölüme geçişlerde alttan dersleriniz çoğalır o yüzden bu yıl yapmanız daha mantıklı, gno ile yatay geçiş bölümleri diye bir liste yok malesef ancak ders içeriklerinde benzerlik aranıyor. myp olan geçişlerde ise puanınızın yettiği herhangi bir bölüm olabilir.

 13. Ben derslerimin yarisindan kaldım merkezi puanla yatay geçiş yapacağım 2014 yilinda yalova hukuk 400 puanla kapatmış benim 405 puanim var olmama ihtimali var mı?

 14. iyi günler ben merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapıcam ben şuan okuduğum üniversitede hazırlık sınıfını sene başında olan muafiyet sınavında geçmiştim şuan 2. sınıfa geçtim geçiş yapacığım üniversitede tekrar hazırlık sınavına girmek zorundamıyım ? teşekkürler

 15. merkezi yerleştirme puanı ile okuduğumuz bölümden farklı bir bölüme yatay geçiş yapabildiğimiz gibi kendi okuduğumuz bölüme de geçiş yapabilir miyiz? ben omü pdr’de okuyorum örneğin puanımdan düşük amasya pdr’ye geçiş oluyor mu? teşekkürler

 16. Akdeniz elektrik elektronik iö hazirlik okuyorum hazirligi gectigim zaman gecen yil puanim yeten adnan menderes 1.ogretime gecis yapabilirmiuim

 17. Hocam merhaba bn şuan paü de edebiyat 1.sınıfım 355 puanım var cbü edebiyat 1.ö 345 2.ö 330 yazın merkezi yerleştirme ile cbü ye sizce girer miyim bide derslerin 1.sınıfta farklı olması sıkıntı olmaz değil mi

 18. Hocam merhabalar ben pamukkalede edebiyat 1.sınıftayım myp ile yatay geçiş istiyorum puanım 356 celal bayarın 1.öğretimi 344 2.öğretimi 325 girme olasılığım nedir ??

 19. iyi günler . Ben şu an Anadolu üniversitesi sosyal hizmet bölümü 1.sınıf öğrencisiyim.Bu bölümü okumak istemediğim için ODTÜ felsefe bölümüne geçmek istiyorum. Merkezi yerleştirme puanım yetiyor . Fakat benim ingilizcem yok . şimdi başvurup oraya gitsem hazırlık mı okuyacam yoksa ingilizce bilmem zorunlu mu . sonuç olarak felsefeye 1. sınıftan başlayacam gene .

 20. iyi günler şu an okuduğum bölümden odtü felsefeye geçmek istiyorum. Odtüde eğitim dili ingilizce olduğundan bir sorum olacak . şimdi ben geçiş yaparsam büyük ihtimalle 1.sınıftan başlarım fakat benim ingilizcem yok odtü hazırlık okutur mu yoksa mecbur ingiizce istiyor mu?

 21. merhaba. ben ytü de hazırlığı geçen sene bitirdim şu an bölüm 1.sınıftayım önümüzdeki sene için merkezi yeleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilir miyim

 22. Merhaba ben ösym puanimla mersin universitesi yatay gecis yapacagim 20 puan yuksek ama 5 tane ders ben görmedim onları alttan alınca hem donemimin uzaması hemde bursumun kesilme durumu ne olur

 23. merhaba. düzce üniversitesi sağlık yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. süleyman demirel üniversitesi muhasebe ve finansal yönetim bölümüne geçiş yapmak istiyorum. merkezi yerleştirme puanı ile. bölüm için gerekli olan puanım var. fakat benim aklıma takılan şey geçiş yaptığımda 2. sınıftan mı devam edeceğim yoksa 1. sınıftan mı? bu arada şunu söylemek isterim ki çoğu dersimiz aynı. sadece isimler farklı. mesela onlarda işletme bilimine giriş olarak işlenen ders bizde genel işletme olarak geçiyor. onlarda finansal muhasebe 1 bizde genel muhasebe 1 gibi. geçiş yaptığımda ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim. lütfen yardımcı olun. teşekkürler..

 24. Merhaba . Ben Gediz üniversite bankacılık ve Sigortacılık 1.sinif tam burslu okuyorum ama bölümü sevemedim Ege Üniversitesi cocuk gelisimi istiyorum ve puanim eşit. geçiş yapabilir miyim vakıftan devlete . Ortalama önemli mi alttan dersim de var

 25. Merhaba benim şuanda finallerime bi hafta var ama okuduğum bölümden memnun değilim. Merkezi yerleştirme puanımla geçiş yapacağım bu yaz. Şuanda finallerden düşük almam benim geçişimi etkiler mi ?

 26. Uyari cezasi aldim. Transkprt de disiplin cezasi var yaziyor. Universitem sinarda oldugu icin gecis yapmak istiyorum . Uyari cezam gecis yapmama engel mi ? Cevaplarsaniz sevinirim.

 27. ben geçen sene tercih yapıp yerlestim. zorunlu hazırlık sınıfında okudum bir sene fakat hazırlığı atlayamadım. Bu senede bu yüzden baska bir üniversiteye geçil yapmak istiyorum. Fakat suanda turizm seyehat okuyorum. geçiş yapmak istedğim okulda turizm otelcilik var. birde özel okullara geçiş yapabiliyor muyum yerleştirme puanımla ?

 28. kardeşler 🙂 başka üniversitelere mesela 1.2.3. 3 üniye merkezi yerleştirmed yapılabilirmi sadece 1 üniversiteyemi mahsus bilmem anlatabildimi

Bir yorum bırakın