Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılacak ? (2014)

38
15257

Meslek lisesi mezunları için tercihlerin nasıl yapılacağına dair internette pek kaynak yok, o nedenle bu kısa yönlendirme yazısını yazmak istedik. Tercihler diğerleriyle birlikte 8-18 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak.

Sınavsız geçiş yapacaklar, BURAYA TIKLAYIP tablo 3’e bakmalılar ve bölümlerini oradan seçmeliler. Tercih yapmadan önce tercih kılavuzunu okuyun! Tablolarda bölümlerin karşısında açıklamalar yer almaktadır. Bunları okumadan tercih yapmayınız !!!

Tercihlerin nasıl yapılacağını şu konuda anlattık: http://www.gribilge.com/2013-universite-tercihleri-nasil-yapilacak/

Aşağıda detaylı bir şekilde geçişlerde nelerin dikkate alınacağı belirtilmiştir.

MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK

YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA

SINAVSIZ GEÇİŞ

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir. Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır.

METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır:

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP.’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.

trabzon liseleri

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2014-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

38 YORUMLAR

 1. bişey sormak istiyorum ben 2013 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat tercih zamanı bitti ve ben ilk tercihi yapmadım şimdi 2. tercihlerde başvuru yapabiliyor muyum ?

 2. arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim meslek lisesi çıkışlıyım bir yıl üniversiteye gittim ve okulu bıraktım bu yıl ygs ye girdim tercih yaptım hiç bir yer gelmedi acaba tercihimin gelmemesinin sebebi üniversitede kaydımın olması olabilirmi

 3. geçen sene meslek lisesinden mezun oldum. açıköğretime sınavsız geçiş hakkım war.fakat bu geçiş hakkı bi 2 3 sene sonra geçerli olur mu

  • bak şimdi kardeşim bnde aynı durumdaydım. ocak ayında ösym ye gidip başvuru yapıyorsun sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diye, sonra sana ösym nin sitesine girmek için şifre veriyorlar, sonra TC numaran ve şifre ile siteye giriyosun. tercihler yapılacağı zamanlarda ise tahmini temmuz ayında oluyor. siteye girip tercihlerini yapıyorsun.

 4. meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum(1996)açıköğretime sınavsız olarak elektrik hariç hangi bölümü tercih edebilirim… yani önlisans okumak istiyorum fakat elektrik bölümü istemiyorum ,ilginize şimdiden teşekkürler

 5. arkadaşlar meslek lisesi mezunuyum.bi sene daha hazırlanıyorum.ama pek ümit yok.sınava gircem ama güzel puan çıkaramazsam kendi bölümüme geçmek istiyorum.öyle bi şansım varmı acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. ben çocuk gelişiminden bu sene mezun olucam sınavsız geçiş hakkımı açıköğretime kullanabilirmiyim?; ondada diploma puanın önemlimi acaba

 7. iyi gunler ben 2003 meslek lisesi mezunuyum
  2014 oldu kendi bolumum uzerinden aciktan
  2 yillik okuma sansim varmidir 11 sene oldu kabul edilirmi
  sinavsiz olarak acaba yoksa belli bi yaralanma senesi
  varmiydi tesekkurler

 8. Merhaba ben geçen sene meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum. ilk sınava girdim. çok iyi değildi. ikinci sınavlara girmek istemedim. sadece 3 tane tercih yaptım. biri iki yıllık kendi bölümüm, diğerleri ise açık öğretimdi. açık öğretim geldi. ek tercihlerden haberdar olmadığım için hemen kaydımı yaptırdım. ama bu sene bırakacağım okumayacağım. acaba bu sene, geçen sene açık öğretimi okuduğum için ek puanımı ve geçiş hakkımı bu sene kullanabilir miyim ?

 9. Arkadaşım bu sene açıköğretimden liseden mezun oldu. Meslek lisesi sınavsız geçiş içinde başvurdu ama ösym tarafından şifresini nasıl elde ediceğini bilmiyor ne yapmamız gerekiyo

 10. İyi günler tercih verdim bana açıköğretimden sosyoloji geldi ama okumak istemiyorum 2 inci tercihte sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim?

 11. meraba arkadaşlar ben2013 giyim bölümünden mezunum ygs ye girdim ama geri sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum mümkünmü ama dikey geçiş diye bişey işaretlemedim yardımcı olursanız sevinirim

 12. 2000 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum.Sınavsız geçişle muhasebe bölümüne kayıt yaptırmıştım devam etmedim.şimdi ise sınavsız geçişle bankacılık ve sigortacılık bölümüne geçebiliyormuyum?eğer ki geçebiliyorsam kayıt tarihi geçti mi?

 13. ben yiyecek içecek hizmetleri bölümü mezunu olcam bu sene bende sınavsız geçiş yapcam ama gıda teknolojisini istiyorum bu bölümün sınavsız geçişi var mııı acil bilgi lütfennnnn??

 14. Ben gecen sene sınavsiz gecis hakkkimi kullandim hiçbiryere yerlesemedim bu sene. Tekrar sinavsiz gecis hakim varmi yani. Tercih verebilirmiyim

 15. arkadaşlar bende meslek lisesi 2013 mezunuyum şu anaçık öğretime sınavsız kayıt yaptırabilir miyim lütfen yardımcı olursanız seviniim.

Bir yorum bırakın