Meslek Lisesi Öğrencilerine Üniversiteye Girişte Ek Okul Puanı

0
1417

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, meslek ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler için üniversiteye girişte ek puan verilmesi konusunda bir öneri hazırladıklarını açıkladı. Bu öneriyi MEB’e ileten YÖK, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da konuya hassasiyetle yaklaşmasını bekliyor.

ÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu okullardan mezun olan öğrencilerin eğitim aldıkları ilgili alanlarına yönlendirmek amacıyla, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı puan verilmesi konusunda bir öneri hazırladıklarını ve MEB’e ilettiklerini belirtti. YÖK Başkanı, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bilindiği üzere mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı (ek) puan uygulaması bu seneden (2016) itibaren yeni mezunlar için 30 Mart 2012 tarihli ve 6287 sayılı kanun değişikliği ile kalkmış bulunuyor. Dolayısıyla bu konuya ilişkin değişikliğe gidilmesi YÖK’ün yetkisi dâhilinde olmayıp bu okullardan mezun olan öğrencilerin eğitim aldıkları ‘ilgili alanlarına yönlendirilmesi’ için kanuni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin ‘eğitim aldıkları ilgili alanlarına yönlendirmek amacıyla’, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından mezun olan öğrencilere artı puan verilmesi konusunda bir öneri hazırladık ve MEB’e ilettik. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı bu konuya hassasiyetle yaklaşacaklarını ifade ettiler. ‘Yönlendirme’ amaçlı değişikliğin gerçekleşmesinin Yükseköğretime katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

meslek

Bir yorum bırakın