Metabolizmanızı Hızlandıracak 8 Yiyecek ve İçecek

0
1290

İnsan metabolizması kalıtıma bağlı olduğu gibi beslenme şekliyle de değiştirilebilir. Aşağıda yer alan 9 besinin metabolizmayı hızlandırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Yumurta Akı:

Chicago’lu beslenme uzmanı David Grotto’ya göre yumurta akı yemek metabolizmayı canlı tutar bunun yanında protein ve d vitamini için de iyi bir seçimdir.

Yağsız Et:

Demir kaynağı olarak metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Demir bakımından zengin besinler metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır, bunların arasında tavuk eti ve desteklenmiş tahıllar da yer almaktadır.

Su:

Emory Üniversitesinde görevli doktor Scott Isaacs’a göre basit bir dehidrasyon bile metabolizmanızın yavaşlaması için yeterlidir. Genellike suyun metabolizmayı hızlandırması için soğuk içilmesi gerektiğine vurgu yapılır.

Kırmızı Biber:

Kırmızı biber içeriğinde Kapsaisin* bulundurur ve metabolizmayı canlandırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda kırmızı biber C vitamin kaynağıdır.

Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir.

Kahve:

Physiology & Behavior’da yayınlanan bir çalışmaya göre kahvesini kafeinli içenlerin metabolizma hızı, kafeinsiz kahve içenlere oranla yüzde 16 daha yüksektir.

Yeşil Çay:

Araştırmalara göre yeşil çayda bulunan EGCG adındaki asit, yağ yakımını hızlandırıcı özelliktedir.

Süt:

Tennessee Üniversitesi Beslenme Enstitüsü eski yöneticisi Prof. Dr. Michael Zemel’e göre süt bir kalsiyum sağlayıcı olarak vücudun, yağı daha iyi metabolize edebilmesini sağlamaktadır.

Mercimek:

Kadınların yaklaşık yüzde yirmisi demir eksikliği nedeniyle yavaş bir metabolizmaya sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde alınacak bir kase mercimek, vücudun kalori yakması için ihtiyacı olan demiri sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.health.com/health/gallery/0,,20746339,00.html/view-all

Bir yorum bırakın