Mimarlık Bölümlerine Girebilmek İçin Başarı Sırası Kaç Olmalı ?

0
1836

YÖK’ün bu yıl yaptığı düzenlemeyle, mimarlık bölümlerine girişlerde en düşük 200 bin başarı sıralaması şartı getirildi. Buna göre, mimarlık programına başarı sırası en düşük 200 bin olan adaylar yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dâhilinde yerleştirilecek. Ayrıca, vakıf yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sıralarına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilecek.

YÖK’ten Açıklama:
Bilindiği üzere bu kapsamda ilk olarak tıp’ta 40 bin, hukuk’ta ise 150 bin başarı sırası sınırı belirlendi ve 2015 ÖSYS’de uygulandı. Bu uygulamamız toplumun ilgili her kesiminde kabul gördü. Aynı amaca yönelik olarak mühendislik alanındaki programlar içinde bu alanın en önemli paydaşı olan Mühendislik Dekanları ile toplantılar gerçekleştirildi ve kendilerinden gelen görüşler, tıp ve hukuk alanları için yapılan düzenlemenin mühendislik alanı için de uygulanması yönünde oldu. Bu kapsamda mühendislik alanında 240 bin başarı sırası sınırı belirlendi ve Mimarlık programı içinde çalışma yapıldığı yakın zamanda tarafımızca kamuoyuna duyuruldu.

Başarı sıralaması sınırı, uzmanlar tarafından önerildi:

Mimarlık programı kontenjanlarına yerleşen öğrenci sayılarına ilişkin yapılan çalışmada, adı geçen programa yerleşen ve aynı programda eğitim alan öğrenciler arasındaki puan farkının yıllar geçtikçe açıldığı gözlemlendi. Başarı sıralamasında aralarındaki fark yüzbinleri bulan öğrencilerin aynı sınıfta, aynı öğretim üyesinden, aynı müfredatı takip etmesinin eğitim bilimi açısından doğru olmadığı değerlendirildi. Tıp, hukuk ve mühendislikten sonra mimarlık için de başarı sıralaması sınırı paydaşlarca ve mimarlık alanının uzmanlarınca talep edildi. Yükseköğretim Kurumlarındaki Mimarlık programına son yıllarda yerleşen öğrencilerin başarı sıraları da dikkate alınarak yapılan çalışma sonucunda 2016 ÖSYS’de; Türkiye ve KKTC’deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde mimarlık programına başarı sırası en düşük İkiyüz bininci (200.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarının senato kararı ile söz konusu başarı sıralarına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmesine karar verildi.

Bir yorum bırakın