Mimarlık ve Mühendislik Bölümleri İçin Baraj Uygulaması Geliyor

0
2962

Tıp ve Hukuk Fakülteleri için uygulanan baraj uygulamasına Mimarlık ve Mühendislik bölümleri de eklenecek. Uygulama 2016-2017 akademik yılında başlatılacak gibi görünüyor.

Tıp ve hukuk fakültelerine başarı sırası barajı, 11’den az öğrenci kaydı yapılan temel bilimler bölümlerine kontenjan verilmemesi, ön lisansa ise ‘sınavsız geçiş’ ve ‘YGS’ olmak üzere iki ayrı kontenjan getirilmesinin ardından önümüzdeki yıl da mühendislik ve mimarlık bölümleri için başarı sırası barajı getirileceğini belirten Yök Başkanı Yekta Saraç, öğretmenlik formasyon eğitiminin de yeniden değerlendirileceğini belirtti. Başkan Saraç’ın açıklamaları özetle şöyle:

Mimarlık ve Mühendislik bölümlerine girişte baraj puanı:

“Bu seneki programımızda, yürüyen lisansüstü bölümlerinin yeterlik açısından gözden geçirilmesi ilk sırada. Son yıllarda iyice çığırından çıkan öğretmenlik formasyonu konusunu da ele alacağız. Önümüzdeki yıl kesin olan, mühendislik ve mimarlık programlarında da tıp ve hukuktaki gibi bir baraj koyacağımızdır. Tarım ve gıda artık dünyada stratejik bir konu. Dolayısı ile ziraat fakültelerini masaya yatıracağız. Su ürünleri programlarında da sorun görünüyor.”

“Her üniversite ‘uluslararası üniversite’ payesini almak istiyor. Bu doğru değil. Üniversiteler arasında ligler oluşturmadan her birinin güçlü yönünü öne çıkararak, devlet üniversitelerimizin bir kısmının bölgesine katkısına odaklanmasını sağlayarak, bir kısmını araştırmaya bir kısmını eğitime yoğunluk vermesi için teşvik ederek üniversiteler arasında farklılıklar, çeşitlilikler oluşturmak istiyoruz. Bunda en büyük partnerimiz Kalkınma Bakanlığı olacak. Kendilerinin de bu projeye samimi ve büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kalite Kurulu’nun sıhhatli bir şekilde çalışmasını sağlar, üniversitelerde de misyon farklılığına gidebilirsek, YÖK tarihindeki en büyük değişimi ve dönüşümü gerçekleştirmiş oluruz. Yükseköğretimde o zaman bir sıçramaya şahitlik ederiz.”

mimarlik taban puanları

 

YÖK Kalite Kuruluna Hazırlık

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, kurulması için düğmeye basılan Kalite Kurulu ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Üniversitelerimizi bilgilendirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren üniversiteler ve ilgili kamu kurumları ile gerekli yazışmaları başlatmak istiyoruz. İlk hedefimiz bu kurulun teşekkülü ve yol haritasının hemen belirlenmesi. Bunun için de düğmeye bastık. Bu kurul kısa zamanda kendi çalışma usul ve esaslarını belirleyerek çalışmalarına başlayacak.”

“Çıktı kontrolü, YÖK ile ilişkili fakat karar alma süreçlerinde bağımsız ve şeffaf olacak olan Kalite Kurulu tarafından gerçekleştirilecek. Kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu merkezli bir dış değerlendirme sistemi uygulanacak. Kurumsal değerlendirme, ilgili yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim, araştırma ve idari süreçlerini kapsayacak ve her 5 yılda bir zorunlu olarak yapılacak. Bu yönetmelik ile program akreditasyonunun ilgili programa ait yeterlilikler esaslı ve tescil yetkisi verilen ajanslar tarafından gerçekleştirilmesi sağlanacak. Program akreditasyonu zorunlu olmayıp, kurumların kendi istek ve talepleri esaslı olacak. YÖK ise bu süreci teşvik etmeye yönelik akredite olan programları tercih kılavuzunda belirtecek.”

Bir yorum bırakın