Moskova’daki Türk Vatandaşlarının Maruz Kaldığı Tepkiler

0
1392

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerinin, Rus uçağının vurulmasıyla yokuşa sürüklenmesinin ardından, milliyetçilik dalgasının daha çok önemsenmeye başlandığı ülkede Türk vatandaşlarına karşı yapılanlar devam ediyor. Ülkede bulunan bir çok öğrenci, iş adamı ve orada yaşayan Türk halkı geleceğe oldukça karamsar bakmaya başladı. Nitekim vize gerekçe gösterilerek, sınır dışı edilmeler başlandı.

BBC Türkçe servisinde yer alan Cenk Başlamış’ın yazısı:

“Şu anda Moskova’da Türk olmak istemezdim”

Putin’in, “Bizi sırtımızdan vurdular” demesinin hemen ardından Moskova birbiri ardına Türkiye’ye yönelik kararlar ve önlemler açıkladı.

rus uçağının düşürülmesi
Ankara’nın, iki ülke liderlerini görüşmesi çağrısını kabul etmeyen Rusya, Türkiye’ye karşı bir dizi yaptırım kararı aldı.
Bunların arasında, Türk şiketlerine yasak ve kısıtlamalar getirilmesiyle 1 Ocak’tan itibaren vize muafiyeti uygulamasının askıya alınması da var.

Şu anda Rusya’da, özellikle başkent Moskova’da, bir zamanlar İtalya’nın Abdullah Öcalan’ı iadeye yanaşmamasından sonra Türkiye’de oluşan havaya çok benzeyen bir hava var.
Kısa süre öncesine kadar Türkiye’deki mutlu Rus turistleri, “Muhteşem Yüzyıl”ı gösteren Rus kanallarında şimdi Türkiye’nin IŞİD’le bağlantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesiyle ilgili iddialar ve 17-25 Aralık dosyaları yayınlanıyor.
Tabii, olumsuz havadan en çok etkilenen, kaygıya kapılanların başında Rusya’da yaşayan Türkler geliyor.
Sovyetler Birliği’nin son yıllarında oluşmaya başlayan ve şu anda 90 bine ulaştığı tahmin edilen Türk nüfusun büyük bölümü ticaretle uğraşıyor ya da Türk inşaat şirketlerinde çalışıyor.

Rusya’da Türk Akademisyenlere Gözaltı

Ruslarla evli Türkler
Bazıları Ruslarla evli Türklerin bir bölümü Rus vatandaşlığına sahip.

İşte Rusya’daki Türk toplumu, uçağın düşürülmesinin yarattığı siyasi kriz ve Rus halkının bir bölümünün gösterdiği sert tepkinin sonucu zor günler geçiriyor ve geleceğe karamsar bakıyor.
Bunun bir nedeni de çoğunun, 2008 yılındaki Rus-Gürcü savaşından sonra yaşananları hatırlaması.

Savaşın ardından Rusya çok sayıda Gürcü vatandaşı sınırdışı edilmiş, Gürcülere ait işyerleri kapatılmıştı.

Şu anda Türkiye’ye olduğu gibi Gürcistan’a ekonomik yaptırımlar uygulayan Rusya, çok popüler olan Gürcü şaraplarının, hatta maden sularının ithalini bile yasaklamıştı.

rusya

Moskova’daki Türkler arasında her gün kaygı verici haberler dolaşıyor.

Kimi Türk öğrencilerin yurtlarının, şantiyelerinin basıldığını anlatıyor, kimi Türk vatandaşlarının gerekçesiz gözaltına alındığını söylüyor, kimileri de trafik polisinin yollarda “Türk sürücü avı”na çıktığını iddia ediyor.

Kimileri, “Tamam çekip gidelim buradan ama eşimiz Rus, çocuklarımız Rus vatandaşı, onlar ne olacak?” derken, kimileri de Türk bankalarına el konulacağı endişesiyle parasını çekmekten söz ediyor.

Rusya, Türkiye’nin Vize Muafiyetini İptal Kararı Aldı

Türk Büyükelçiliği kaygıları doğruladı:

Moskova’daki Türk Büyükelçiliği kaynakları da endişeleri kısmen doğruluyor ve “Son günlerde Rusya’nın farklı şehirlerinden Türk vatandaşlarının şikayetleri elçiliğimize gelmeye başladı. Rus resmi organlarından baskılar olduğu belirtiliyor. Şikayetler işadamlarından, öğrencilerden ve diğer yurttaşlarımızdan geliyor” diyor.

Bir Rus kanalında tartışma programına katılan gazeteci Hakan Aksay Moskova’daki havayı pazar günü T24’de şu satırlarla özetliyor:
“Orada Türkiye’ye savaş açmaktan, “benzer tipte bir askerî Türk uçağını bombalamaktan” bahseden insanlar arasında (Rus milletvekilleri de vardı) çıkıp “bir Türk olarak” konuşmak doğrusu pek kolay olmadı. Benim gibi ülkesindeki iktidarı ve uçağın düşürülmesini savunmayan biri için bile. Tek bir nedenle: Türkiye vatandaşıyım ve şu sıralar neredeyse bütün Türkler “düşman.

21 yıl Moskova’da gazetecilik yapmış bir kişi olarak bu satırlara benim de, “Şu anda oradaki bir Türk vatandaşı olmak istemezdim” notunu eklemem gerekir.

“Soğuk Savaş” döneminde iki ülkenin vatandaşları arasında hemen hemen hiçbir ilişki yoktu.

1990’larla birlikte kapıların açılmasıyla Rusların ilk akın ettiği ülke, hem yakınlığı hem de ucuzluğu nedeniyle Türkiye oldu.
25 yılda on milyonlarca Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti, Türkleri, kültürlerini tanıdı, önyargıları bir ölçüde kırıldı.

BBC Türkçe

Bir yorum bırakın