Mothman Nedir ?

0
3368

Mothman (Güve Adam) 15 Kasım 1966 – 15 Aralık 1967 tarihleri arasında (ABD) West Virginia’nın  Point Pleasant bölgesinde görüldüğü varsayılan efsanevi yaratıktır. İlk defa  Point Pleasant Register adlı gazetede 16 Kasım 1966’da bildirilmiş olan Mothman bir çift tarafından şöyle tanımlanmış idi:  “İnsan boyutunda bir Kuş… Yaratık… Bir Şey.”

MothMan’ın geniş kitlelere yayılması ise bu konuyu ele alan yazarlar sayesinde gerçekleşmiştir. Paranormal konular üzerinde yoğunlaşan Gray Barker ve daha sonrasında 1975 yılında John Keel’in yazdığı The Mothman Prophecies (Güve Adam Kehanetleri) adlı kitap Mothman efsanesinin gittikçe duyulmasını sağlamıştır. Bu kitap konu alınarak 2002’de aynı isimde bir sinema filmi çekilmiştir.

Mothman’ın ismi çoğu doğaüstü olayda geçmiştir bunların başında sebebi bilinmeyen 1967  Silver Bridge (Silver Köprüsü) çöküşü vardır.

 

Mothman’ı görenlerin tanımlamaları:

Point Pleasant kasabasındaki insanların polise verdiği ifadelerde Mothman’ı kırmızı gözlü ve büyük bir kuş/güve şeklinde tanımlamışlardır.

Alıntı Başlangıcı

Gri renkli, büyük katlanan kanatlı 1.8-2 metre boylarında, iki kuvvetli insan bacağı olan yaratık,yaklaşan arabaya alev gibi yanan kırmızı gözleriyle bakıyordu.Gözleri, vücudunun üst bölümüne yerleştirilmiş gibiydi çünkü kafası yoktu. Ya da en azından görülebilir bir kafası yoktu. 15 Kasım 1966′da 11.30 civarında Batı Virginia’daki Point Pleasant yakınındaki kullanılmayan savaş zamanından kalma patlayıcı fabrikasının önünden arabayla giderken Roger Scarberry, karısı ve iki arkadaşına doğru bu ürkütücü insan benzeri yaratık yürümekteydi.

Saatte 160 km hızla oradan uzaklaşırken yaratık uçarak ve ürkütücü tiz çığlıklar atarak otomobili takip etti ve bu arada kanatlarını çırpmasına gerek bile kalmadı.Buna karşın Point Pleasant’a yaklaştıklarında gözden kayboldu.Mason ilçesine vardıklarında olayı polise bildirdiler.Polis onlarla fabrikaya gitti ancak herhangi bir iz bulamadılar.

Bu Point Pleasant’ta bir yaratıkla karşılaşma vakalarının ilki değildi.1961′de Ohio Nehri boyunca uzanan 2 numaralı yolda ilerleyen bir şoför ve sürücüsü buna benzer bir yaratık görmüşlerdi.Otomobil yaklaşırken yolun ortasında duran yaratık aniden kanatlarını açmış ve 3 metre yükselmişti.

Yine de Güve Adam adı verilen bu tuhaf yaratığa basının ilgisi Scarberry vakasıyla başlamıştır.Sonraki 13 ay boyunca 100′den fazla görgü tanığı Point Pleasant yakınlarında bu yaratığı gördü.Tarifleri Scarberry’ninkiyle örtüşmekteydi.Buna karşın 1967′nin sonlarında Güve Adam geldiği gibi birdenbire yok oldu ve bir daha onu gören olmadı.

Güve Adam’a dair en kapsamlı kitap, 1975 yılında basılmış olan John Keel’in klasik kitabı The Mothman Prophecies’dir.Kitap, bu korkutucu uçan yaratığın görüldüğü dönemlerde Point Pleasant’ta başka rahatsı edici olayların da hüküm sürdüğünü anlatmaktadır.Kayıtlarda, UFO raporları, korkunç hayvan sakatalama olayları, bazı evlere kötü ve koyu renk giysili anonim memurların asap bozucu ziyaretleri (başlı başına gizemli bir fenomen) yer almaktdır.Keel ve daha birçok araştırmacı, Güve Adam’ın alışılmamış,uzay ya da zamandaki başka bir boyutta dünyaya gelmiş bir varlık olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Daha tutucu açıklamalardan biri de, Batı Virginia Üniversitesi’nden Dr. Robert Smith’e aittir.Smith, Güve Adam’ın aslında kumlutepe turnası grus canadensis adı verilen çok uzun boylu,gri tüylü bir kuş türüne ait olabileceğini öne sürmüştür.Ancak, bu uzun boyunlu kuş, boynu olmadığı söylenen Güve Adam’la pek bir benzerlik göstermemektedir.

Araştırmacı Mark Tall’un 1988′de Thunderbirds! The Living Legend of Giant Birds kitabında anlattıkları, açıklamaların arasında en ilginç olanıdır.Hall, kuzey batı Pasifik’te, Missouri’deki Ozark Dağları ve Pennsylvania’daki Allegheny Platosu’nda,Amerikan yerlileri ve buraya yerleşen ilk Batılıların, dev baykuş türlerinin varlığına inandıklarına ve bunlara büyük baykuş adını verdiklerine işaret etmiştir.Bilim bu baykuş türünü tanımasa da, bahsedilen bu kuş Güve Adam’la benzerlik taşıyabilir.Birçok hayvanın aksine baykuşların gözleri parladığında kırmızı renkli gibi gözükmektedir.

Alıntı sonu. kaynak: gnoxis.com

Şüpheci araştırmacı Joe Nickell’e göre insanların gördükleri daha çok gözlerine ışık yansıyan bir baykuş, bir çok baykuşun gözüne el feneri tutulduğunda kırmızı görünür. Biyolog Dr Robert L. Smith’ göre ise bu insanlar kanada turnası görmüş olabilirler.

 

Popüler Kültür’de Mothman

 • X-Files Sezon 5 ” Detour ” adlı bölümde Mothman yer alır.
 • Castlevania: Dawn of Sorrow adlı oyunda Mothman tipi bir yaratık vardır.
 • Shin Megami Tensei adlı video oyununda yine Mothman efsanesi kullanımıştır.
 • Lost Tapes adlı dizide  bir bölümde Mothman görülür.

Filmler:

 • Mothman Prophecies (2002)
 • Mothman (2010)
 • Mothman (2011), Mothman görülmeleri hakkında bir belgesel
 • ” Mothman Country “(2011), bir belgesel.

İlgili Kitaplar

 • Barker, Gray The Silver Bridge (Saucerian Books, 1970).
 • Coleman, L. Mothman and Other Curious Encounters. (2002).
 • Colvin, Andrew The Mothman’s Photographer: The Work of an Artist Touched by the Prophecies of the Infamous Mothman (2007).
 • Colvin, Andrew The Mothman’s Photographer II: Meetings With Remarkable Witnesses Touched by Paranormal Phenomena, UFOs, and the Prophecies of West Virginia’s Infamous Mothman(2007).
 • Sergent, Jr., Donnie Mothman: The Facts Behind the Legend (2001)
 • Fear, Brad A Macabre Myth of a Moth-Man (2008)
 • Keel, John A. The Mothman Prophecies (2007).
 • Keel, John A. The Eighth Tower (1977).
 • Myers, Bill. Angel of Wrath: A Novel (2009).
 • Ressel, Steve. Perverted Communion (2010).
 • Rust, John J. Dark Wings (2011)

Kaynak: Wiki

 

Bir yorum bırakın