Müftülere nikâh yetkisi verilmesi ne anlama geliyor ?

0
2715

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen Müftülere nikâh yetkisi verilmesi beraberinde bir çok tartışmayı getirdi.

Hükümet, değişikliğin evlendirme işlemlerini kolaylaştıracağını savunurken, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet uygulamanın küçük yaşta evliliğe ortam sağlayacağı, mezhep ayrımını kuvvetlendireceğini ve laikliğe aykırı yapısından bahsediyor

Müftülere nikâh yetkisi nedir ?

Müftülere nikah yetkisi, adından da anlaşılabileceği gibi artık müftülerin (il ve ilçe) evlendirme yetkisinin olduğunu belirtiyor.

Peki müftü nedir ?

İllerde ve ilçelerde Müslümanların dinsel işlerine bakan din işleri görevlisidir.

‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı’ kapsamındaki altıncı madde, evlendirme memurlarının kapsamını genişleterek, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekledi.

Böylece müftülere de evlendirme yetkisi verimiş oldu. Tasarının kabul edilen diğer maddeleriyle de ikamet izni verilmeyen yabancılara İçişleri Bakanlığınca kimlik numarası verilmesinin önü açıldı.

AKP: Amaç aile aile kurumu tahkim etmek

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı maddeye getirilen eleştirilerle ilgili şunları söyledi:

“Teklif, dini alana ilişkin bir düzenleme değil, medeni alana ilişkin bir düzenlemedir. Bizim burada yapmaya çalıştığımız esasen aile kurumu tahkim etmektir, aile kurumunu hukuki teminat altına almaktır.

“Genç yaşta evliliklerle hiçbir ilgisi yoktur. Çocuk yaşta evlilik, çok çocuk yapma, az çocuk yapma, şu tür evlilik, bu tür evlilik bu bahsedilenlerin hepsi aslında toplumların sosyolojisinde kayıtlıdır”

MHP: Türkiye’de nikah ile ilgili sorun yok

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ise Türkiye’de nikâh kıyılması sorunun olmadığını savunuyor:

“Ben bu ülkede ‘evleneceğim ama nikâhımı kıyacak birini bulamadım’ diyen birini duymadım.

“Ben kendilerine bunun yerine nikâhlanmış kişilerin ekonomik ve sosyal uyum içimde yaşayabilme sorunlarının çözümüne öncelik vermelerini öneririm”.

Metin Feyzioğlu: “Müftüye ve belediyeye nikâh kıydıranlar”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tasarıyla toplumun bölüneceği görüşünü dile getiriyor:

“Bu düzenlemeyle toplum, ‘müftüye ve belediyeye nikâh kıydıranlar’ diye bir kez daha bölünecektir. Müftülere nikâh kıydıranların ne kadar dindar, belediyelere nikâh kıydıranların ise dinsiz olduğu teması işlenecektir”.

CHP: Mezhep ayrımı

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, eleştirilerini sıralarken mezhep ayrımı vurgusu da yapıyor:

“Laiklik ilkesini her dakika ihlal etmenin bir başka boyutu. Müftülere nikâh kıyma yetkisi, hem Medeni Kanun’un başka bir şekle dönüştürülmesi hem de Anayasa’nın ‘Devlet, bütün vatandaşlarına eşit mesafededir, hiçbir şekilde ırk, mezhep ayrımı yapmaz’ ilkesine aykırıdır.

“Diğer mezheplerin, dinlerin temsilcilerine de bu hak verilecek mi? Bunu diğerlerine de verilsin anlamında söylemiyorum. O da laikliğe aykırı olacaktır.”

Tasarıya çocuk yaşta zorla evlilikleri yaygınlaştıracağı eleştirisi de yapılıyor.

HDP: Erken yaştaki evlilikler

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş bu konuda şu eleştirileri dillendiriyor:

“Bu düzenleme ile erken yaştaki evliliklerin yaygınlaşacağı endişesini taşıyoruz. Kadınların ‘imam nikâhlı eş’ olma dezavantajı, bu düzenlemeyle daha da artacak.”

Kaynak: BBC

Bir yorum bırakın